Тимоти Кастањ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тимоти Кастањ
Лични податоци
Полно име Тимоти Кастањ[1]
Роден на 5 декември 1995 (1995-12-05) (27 г.)
Роден во Арлон, Белгија
Држава Белгија Белгија
Висина &100000000000001850000001,85 м[2]
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Лестер Сити Лестер Сити
Број 27
Младинска кариера
Арлон
Виртон
Генк Генк
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2014-2017 Генк Генк 80 (1)
2017-2020 Аталанта Аталанта 75 (5)
2020- Лестер Сити Лестер Сити 23 (2)
Репрезентација
2013 Белгија Белгија 18 4 (0)
2013-2014 Белгија Белгија 19 12 (0)
2014-2016 Белгија Белгија 21 8 (1)
2018- Белгија Белгија 13 (2)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 23 април 2021
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 23 април 2021

Тимоти Кастањ (роден на 5 декември 1995 година, во Арлон) — белгиски фудбалер, играч од одбраната на Лестер Сити и на белгиската репрезентација.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „2020/21 Premier League squads confirmed“. Premier League. 20 October 2020. Посетено на 24 October 2020.
  2. „Timothy Castagne“. Atalanta Bergamasca Calcio. Архивирано од изворникот на 2018-06-26. Посетено на 16 January 2018.