Александру Митрица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Александру Митрица
Лични податоци
Полно име Александру Јонуц Митрица
Роден на 8 февруари 1995 (1995-02-08) (25 г.)
Роден во Крајова, Романија
Држава Романија Романија
Висина &100000000000001710000001,71 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Њујорк Сити Њујорк Сити
Број 28
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2011-2012 Турну Северин Турну Северин 5 (0)
2013-2015 Виторул Констанца Виторул Констанца 50 (6)
2013-2014Стеауа Букурешт Стеауа Букурешт 0 (0)
2015-2017 Пескара Пескара 34 (2)
2017-2019 Университатеја Крајова ФК Крајова 49 (25)
2019- Њујорк Сити Њујорк Сити 0 (0)
Репрезентација
2011 Романија Романија 17 3 (0)
2013 Романија Романија 18 1 (0)
2013-2014 Романија Романија 19 12 (4)
2014-2015 Романија Романија 21 8 (1)
2018- Романија Романија 3 (0)
 • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Александру Јонуц Митрица (роден на 8 февруари 1995 година) — романски фудбалер, играч од средниот ред на Њујорк Сити и на романската репрезентација.

Животопис[уреди | уреди извор]

Александру Митрица е роден во Крајова. Неговиот чичко Думитру исто така бил професионален фудбалер.[1]

Митрица изјавил дека додека растел негов идол бил Лионел Меси.[2]

Технички карактеристики[уреди | уреди извор]

Митрица е офанзивен играч од средниот ред или крило на двете страни од теренот.[3] Опремен е со одлична брзина и техничка способности, што му овозможува да биде многу опасен за противниците во ситуации еден на еден.[4]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Турну Северин и Виторул Констанца[уреди | уреди извор]

Роден во Крајова, Митрица ја започнал својата кариера во Турну Северин во 2011 година, а во 2012 година и се приклучил на екипата на Виторул Констанца.[5] Во септември 2013, на возраст од 18 години, тој бил позајмен на Стеауа Букурешт за да игра за нивната екипа во УЕФА Младинската лига;[6] неговиот сениорски резултат за клубот се состоел во само еден натпревар во Купот на Романија, по што тој се вратил во Виторул на почетокот од следната година.

Митрица го одигра својот прв натпревар по неговото враќање во клубот од Констанца на 23 февруари 2014 година, во победата со 2-1 против Динамо Букурешт.[7] Својот прв гол во Лига 1 го постигнал на 21 мај истата година, во победата со 1–0 над Чахлаул.[3]

Пескара[уреди | уреди извор]

Во јули 2015, Митрица потпишал за италијанскиот клуб Пескара за необјавена сума (која според некој гласини изнесувала околу 1 милион евра).[8] Дебитирал за Пескара на 16 август во натпреварот од Купот на Италија против Торино во поразот на неговата екипа со 4-1, а својот прв настап во Серија Б го имал на 11 октомври во поразот на гости со 3-1 од Асколи. На 8 април 2016 го постигнал својот прв гол за клубот од Абруцо во победата со 1-3 на гостувањето кај Авелино.[9] Првата сезона во дресот на Пескара ја завршил со 19 настапи (18 во регуларниот дел од првенството и 1 во плејофот за промоција) и 1 гол, помагајќи му на клубот да избори промоција во Серија А за следната сезона.

Следната сезона Митрица одиграл 15 натпревари за Пескара во Серија А и постигнал 1 гол, во победата на домашен терен над Палермо со 2-0 на 22 мај 2017.[10] Сепак, по само една сезона во Серија А Пескара како последнопласирана екипа на табелата испаднала и се вратила во Серија Б.

Университатеа Крајова[уреди | уреди извор]

На 21 јули 2017, Митрица се вратил во Романија приклучувајќи и се на екипата на Университатеа Крајова со договор за заем од крајот на сезоната.[11] Тој го направи своето официјално деби шест дена подоцна во поразот на домашен терен со 0-1 до Милан во третата квалификациска рунда на УЕФА Лига Европа.[12] Неговиот прв гол дошол во натпревар од романското првенство против Астра Џурџу на 6 август, кој завршил 1-1.[13] Две недели подоцна Митрица ги постигнал двата гола за својот тим во победата со 2-0 против неговиот поранешен тим Виторул Констанца, на 20 август 2017 година.[14] На 16 декември, тој постигнал прекрасен погодок од слободен удар во победата со 2-1 над подоцнежниот шампион на Романија ЧФР Клуж.[15] Само неколку дена претходно, италијанските и романските медиуми објавиле дека Крајова потпишала договор со Митрица на трајна основа;[16][17] договорот бил потврден на 17 јануари 2018 година, при што Университатеа и ги исплатила претходно договорените 730.000 евра на Пескара, која исто така ќе има право на 15% од идниот трансфер на играчот.[18]

Свјот прв погодок во 2018 година, Митрица го постигнал на 10 март во 82-рата минута од натпреварот против Астра Џурџу и тој се покажал како победнички за неговата екипа. На 14 април, тој го постигнал својот прв хет-трик во кариерата во победата дома со 4-1 над ЧСМ Политехника Јаши.[19] На 27 мај во финалето на Купот на Романија, Митрица одново бил стрелец и бил избран за играч на натпреварот во победата со 2-0 над второлигашот Херманштадт, носејќи и ја на Унивеситатеа првата титула во Купот на Романија уште од сезоната 1992-1993.[20][21] Својата прва сезона во Крајова Митрица ја завршил со 37 настапи и 15 гола во сите натпреварувања, и бил избран во Најдобриот тим на Романската Лига 1.[22]

На почетокот на следната сезона, Митрица ги одиграл комплетните 90 минути како капитен на Университатеа во поразот со 1-0 од ЧФР Клуж во Суперкупот на Романија 2018.[23]

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Во март 2018 година, Митрица бил повикан во романската сениорска репрезентација за пријателските натпревари против Израел и Шведска подоцна истиот месец,[24] откако наводно го импресионирал селекторот Козмин Контра.[4] Своето деби го имал на 24 март против Израел, натпревар во кои запишал асистенција за голот на Георге Цукудеан во победата на Романија со 2-1 во Нетанија.[25]

Хронологија на репрезентативните настапи[уреди | уреди извор]

Клупска статистика[уреди | уреди извор]

Статистиката е ажурирана на 28 мај 2017.

Сезона Клуб Првенство Национален куп Континентален куп Останати купови Вкупно
Лига Наст Гол Лига Наст Гол Лига Наст Гол Лига Наст Гол Наст Гол
2011-2012 Романија Турну Северин Л2 4 0 КР 0 0 - - - - - - 4 0
2012-2013 Романија Виторул Констанца Л1 7 0 КР 0 0 - - - - - - 7 0
2013 Романија Стеауа Букурешт Л1 0 0 КР 1 0 ЛШ - - СР - - 1 0
2013-2014 Романија Виторул Констанца Л1 15 1 КР 0 0 - - - - - - 15 1
2014-2015 Л1 27 5 КР+ЛКР 0+2 0+1 - - - - - - 29 6
2015 Л1 1 0 КР+ЛКР 0+0 0 - - - - - - 1 0
Вкупно Витирул Констанца 50 6 2 1 - - - - 52 7
2015-2016 Италија Пескара Б 18+1[26] 1 КИ 1 0 - - - - - - 20 1
2016-2017 А 15 1 КИ 2 0 - - - - - - 17 1
Вкупно Пескара 33+1 2 3 0 - - - - 37 2
2017-2018 Романија Университатеа Крајова Л1 31 12 КР 4 3 ЛЕ 2[27] 0 - - - 37 15
2018-јан. 2019 Л1 14 10 КР 1 0 ЛЕ 2[27] 0 СР 1 0 18 10
Вкупно Универистатеа Крајова 45 22 5 3 2 0 1 0 53 25
2019 САД Њујорк Сити МЛС 0 0 УСК 0 0 - - - - - - 0 0
Вкупно во кариерата 127+1 30 - 10 4 - 4 0 - 1 0 142 34

Титули[уреди | уреди извор]

Клупски[уреди | уреди извор]

Романија Университатеа Крајова[28][уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. liga2.prosport.ro, уред. (13 октомври 2011). „Mitriţă vrea în Portugalia cu U17! „Sper să conving". Посетено на 13 октомври 2011.
 2. "Salah!?" Interviu spectaculos cu Mitriţă. Fundaşul român care i-a "mâncat" zilele, ce joc îl ţine treaz, burger cu bacon şi de ce nici Thriller al lui Michael Jackson nu l-ar speria“ ["Salah!?" Spectacular interview with Mitriță. The Romanian defender who impressed him, which video game keeps him awake, the bacon burger and why Michael Jackson's Thriller would not scare him] (романски). ProSport. 22 March 2018. Посетено на 25 March 2018.
 3. 3,0 3,1 „Negocieri dure pentru Mitriţă Jr“ [Tough negotiations for Mitrița Jr.] (романски). Micapi. 13 June 2014. Посетено на 11 March 2018.
 4. 4,0 4,1 „Surpriza lui Cosmin Contra pentru nationala Romaniei: Il convoaca pe noul sau favorit din Liga 1“ [Cosmin Contra's surprise for the Romania national team: He calls up his new Liga 1 favourite] (романски). Ziare. 14 March 2018. Посетено на 14 March 2018.
 5. „Mitriţă a debutat cu dreptul la Viitorul“ [Mitriţă had a great debut for Viitorul]. Informația de Severin (романски). 2013. Архивирано од изворникот на 2 October 2013. Посетено на 1 July 2017.
 6. "Am împrumutat jucătorii pentru un an, cu opţiune de cumpărare pentru fiecare" ["We loaned out the players for one year, with an option to buy for every each of them"] (романски). Fanatik. 3 September 2013.
 7. „Dinamo 1–2 Viitorul Constanta. Incredibil! Debut de cosmar pentru Cioinac! Si-a dat autogol si a facut penalty in minutul 89!“ [Dinamo 1–2 Viitorul Constanța. Incredible! Nightmare debut for Cioinac! He scored an own goal and made a penalty in the 89th minute!] (романски). Sport.ro. 23 February 2014. Посетено на 11 March 2018.
 8. „Alexandru Mitriţă a semnat cu Pescara“ [Alexandru Mitriţă signed for Pescara] (романски). Digi Sport. 15 July 2015. Посетено на 17 December 2017.
 9. „Serie B, Avellino-Pescara 1-3: apre Caprari, gol e assist per Lapadula“. Gazzeta dello Sport. 8 април 2016. Посетено на 16 јули 2018.
 10. „Alexandru Mitriță a reușit primul său gol în Serie A » Execuție fină a fostului jucător de la Viitorul“ [Alexandru Mitriță scored his first Serie A goal » Good strike of the former Viitorul player]. Gazeta Sporturilor (романски). 23 May 2017. Посетено на 17 December 2017.
 11. „Întoarcerea fiului dribbleur: Alexandru Mitriță a revenit acasă!“ [The return of the son with technical ability: Alexandru Mitriță is back at home!] (романски). CS Universitatea Craiova. 21 July 2017. Посетено на 17 December 2017.
 12. „U Craiova 0–1 Milan“. UEFA. 27 July 2017. Посетено на 12 March 2018.
 13. „CS Universitatea Craiova – Astra Giurgiu 1–1. Băluţă s-a accidentat“ [CS Universitatea Craiova – Astra Giurgiu 1–1. Băluţă was injured] (романски). Jurnalul. 6 August 2017. Посетено на 17 December 2017.
 14. „Viitorul – CS Universitatea Craiova 0–2. Mitriță face dubla“ [Viitorul – CS Universitatea Craiova 0–2. Mitriță scores a brace] (романски). Jurnalul. 20 August 2017. Посетено на 17 December 2017.
 15. „Mitriţă a sărbătorit transferul definitiv cu unul dintre cele mai frumoase goluri ale sezonului“ [Mitriță celebrated his full transfer with one of the most beautiful goals of the season] (романски). Digi Sport. 16 December 2017. Посетено на 17 December 2017.
 16. „CS U Craiova a dat primul "tun" pe piaţa transferurilor! Anunţul făcut de presa din Italia“ [CS U Craiova make the first big transfer! The Italian press announcement] (романски). ProSport. 12 December 2017. Посетено на 17 December 2017.
 17. „OFICIAL! Transfer de 700.000 de euro la Craiova! Oltenii dau prima lovitura a iernii“ [OFFICIAL! 700,000 euros transfer for Craiova! "The People from Oltenia" make the first move of the winter] (романски). Sport.ro. 13 December 2017. Посетено на 17 December 2017.
 18. „Argintul-viu Mitriță a semnat oficial cu Știința până în vara lui 2021!“ [Quicksilver Mitriță officially signed for Știința until the summer of 2021] (романски). CS Universitatea Craiova. 17 January 2018. Посетено на 12 March 2018.
 19. „Mitriţă, după primul hattrick din carieră: "Zlatinski trebuia să bată penalty-ul, dar l-am rugat să mă lase pe mine" [Mitriță, after the first hat-trick in his career: "Zlatinski should have took the penalty, but I asked him to allow me."] (романски). Telekom Sport. 14 April 2018. Посетено на 15 April 2018.
 20. „Toată lumea știe, Cupa-i în Bănie!“ [Everyone knows, the Cup is in Bănie!] (романски). CS Universitatea Craiova. 27 May 2018. Посетено на 28 May 2018.
 21. „Mitrita, omul finalei: "De asta am venit la Craiova, sa castig un trofeu!" Reactia dupa banner-ul afisat in tribune: "S-a ajuns prea departe!" :)“ [Mitriță, the man of the final: "That's why I came to Craiova, to win a trophy!" His reaction after the banner displayed in the stadium: "It went too far!" :)] (романски). Sport.ro. 27 May 2018. Посетено на 28 May 2018.
 22. „Revista LPF: Echipa play-off“ [LPF magazine: Play-off team] (романски). Liga Profesionistă de Fotbal. 30 May 2018. Посетено на 15 June 2018.
 23. „CFR Cluj a câștigat Supercupa României 2018“ [CFR Cluj won the 2018 Romanian Supercup] (романски). Romanian Football Federation. 14 July 2018. Посетено на 15 July 2018.
 24. „27 de jucători convocați pentru "dubla" cu Israel și Suedia“ [27 players called-up for the "double" with Israel and Sweden] (романски). Romanian Football Federation. 16 March 2018. Посетено на 17 March 2018.
 25. „Mutări excelente făcute de Contra! Super goluri reușite de Stanciu și Țucudean“ [Excellent moves made by Contra! Wonder goals managed by Stanciu and Țucudean] (романски). Digi Sport. 24 March 2018. Посетено на 24 March 2018.
 26. Плејоф
 27. 27,0 27,1 Во преелиминарните рунди
 28. „A. Mitrita“. Soccerway. Посетено на 16 јули 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]