Суперкуп на Романија 2018

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Суперкуп на Романија 2018
Noul stadion Ion Oblemenco .jpg
Стадионот Јон Облеменко на кој се одржал натпреварот
ПрвенствоСуперкуп на Романија 2018
Датум14 јули 2018
СтадионСтадион Јон Облеменко, Крајова
Играч на натпреваротЧиприан Деак
(ЧФР Клуж)[1]
СудијаРоманија Раду Петреску
Гледачи25,852
2017
2019

Суперкупот на Романија 2018 било 20-тото издание на Суперкупот на Романија, натпреварување со кое се отвора сезоната во оваа земја. За титулата во ова издание се бореле шампионот на романската Лига 1, ЧФР Клуж, и победникот на Купот на Романија, Университатеа Крајова.

Натпреварот се одиграл на Стадионот Јон Обламенко во Крајова, на 14 јули 2018.[2]

ЧФР Клуж го освоил Суперкупот на Романија 2018 победувајќи со 1-0, со голот на Емануел Кулио од пенал на дванаесет минути пред крајот.

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипа Квалификација Претходни учество (болд означува победник)
ЧФР Клуж ЧФР Клуж Победник на Лига 1 2017-2018 4 (2009, 2010, 2012, 2016)
Университатеја Крајова ФК Крајова Победник на Купот на Романија 2017-2018 Никогаш

Натпреварот[уреди | уреди извор]

Детали[уреди | уреди извор]

ЧФР Клуж
Университатеа Крајова
GK 87 Литванија Гиедриус Арлаускис
RB 77 Романија Андреј Петелеу заменет 46'
CB 55 Бразил Пауло Винисиус
CB 30 Романија Андреј Мурешан добил жолт картон во 31-вата минута 31'
LB 45 Португалија Камора Captain sports.svg добил жолт картон во 36-тата минута 36'
CM 19 Аргентина Емануел Кулио
CM 28 Романија Овидиу Хобан
CM 8 Хрватска Дамјан Џоковиќ
RW 10 Романија Чиприан Деак добил жолт картон во 90+4-тата минута 90+4'
CF 20 Романија Георге Цукудеан заменет 87'
LW 27 Романија Себастијан Маилат заменет 55'
Замени:
GK 12 Романија Космин Ватка
MF 5 Хрватска Мате Малеш
DF 6 Романија Кристијан Манеа влегол во игра 46'
MF 7 Романија Александру Паун
FW 9 Франција Билел Омрани влегол во игра 55'
FW 18 Романија Валентин Костаке влегол во игра 87'
MF 37 Романија Михаи Бордејану
Тренер:
Романија Едвард Јорданеску
CFR-UCV 2018-07-14.png
GK 13 Италија Мирко Пилјачели
CB 4 Романија Разван Попа добил жолт картон во 76-тата минута 76' заменет 80'
CB 24 Романија Флорин Гардош
CB 2 Португалија Тијаго Фереира
RM 30 Бугарија Радослав Димитров добил жолт картон во 72-рата минута 72'
CM 8 Романија Александру Матеиу
CM 23 Бугарија Христо Златински
LM 11 Романија Никушор Банку
RF 14 Хрватска Доминик Главина заменет 65'
CF 10 Романија Александру Чикалдау
LF 28 Романија Александру Митрица Captain sports.svg добил жолт картон во 29-тата минута 29'
Замени:
GK 1 Романија Лаурентиу Попеску
DF 3 Романија Мариуш Бричеаг
DF 6 Хрватска Ренато Келиќ
FW 9 Романија Андреј Бурлаку влегол во игра 65'
FW 16 Романија Јован Марковиќ влегол во игра 80'
MF 22 Романија Кристијан Барбуц
MF 33 Романија Валентин Михаила
Тренер:
Италија Девис Манџија

Играч на натпреварот

Судии

 • Помошни судии:
  • Михаи Артене
  • Владимир Урзика
 • Четврти судија:
 • Дополнителни судии:

Правила на натпреварот

 • 90 минути.
 • Пенали ако е нерешено.
 • Седум повикани резервни играчи.
 • Најмногу три замени.

Екипа победник[уреди | уреди извор]

600px Culori CFR.svg

ЧФР Клуж
3. титула

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]