Мате Малеш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мате Малеш
Mate Maleš 2008.jpg
Лични податоци
Роден на 11 март 1989 (1989-03-11) (31 г.)
Роден во Шибеник, СФРЈ
Држава  Хрватска
Висина &100000000000001820000001,82 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб ЧФР Клуж ЧФР Клуж
Број 5
Младинска кариера
Шибеник Шибеник
Хајдук Сплит Хајдук Сплит
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2006-2007 Шибеник Шибеник 1 (0)
2007-2008 Хајдук Сплит Хајдук Сплит 0 (0)
2008 Динамо Загреб Динамо Загреб 1 (0)
2008-2013 Локомотива Локомотива 66 (0)
2011-2012НК Загреб НК Загреб 21 (0)
2013-2018 Риека Риека 90 (2)
2018- ЧФР Клуж ЧФР Клуж 1 (0)
Репрезентација
2014-  Хрватска 1 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Мате Малеш (роден во Шибеник, 11 март 1989) — хрватски фудбалер, играч од средниот ред на Клуж.

Кариера[уреди | уреди извор]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Малеш ја започнал својата кариера во Шибеник, за кој дебитирал на возраст од 17 години, на 4 август 2006 во натпревар против Динамо Загреб.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Тој го направил своето деби за сениорската репрезентација на 5 март 2014 во пријателскиот натпревар Швајцарија-Хрватска (2-2), заменувајќи го Лука Модриќ во 56-тата минута.

Титули[уреди | уреди извор]

Клупски[уреди | уреди извор]

Хрватска Риека[уреди | уреди извор]

Романија ЧФР Клуж[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]