Стадион Јон Облеменко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јон Облеменко
New Stadionul Ion Oblemenco.jpg
Место ROU DJ Craiova CoA.png Крајова, Романија Романија
Отворен 10 ноември 2017
Сопственик Општина Крајова
Подлога трева
Цена на изградбата €52.000.000 (2015–2017)[1][2]
Игра Университатеа Крајова ЧСУ Крајова
Гледачи 30,983[3]

Стадион Јон Облеменко е повеќенаменски стадон во Крајова, Романија. Инаугуриран е во 2017 година, и се користи главно за фудбалски натпревари. Вкупниот капацитет на стадионот изнесува 30.983 седечки места и на него својте домашни натпревари ги игра екипата на ЧС Университатеа Крајова 1948.

Името стадионот го добил по славниот романски фудбалер Јон Облеменко. Денешниот стадион е изграден на местото на стариот Облеменко стадион кој бил срушен во 2015 година.

Стадионот бил рангиран на четвртото место на листата за Стадион на годината 2017, надминувајќи ги очекувањата и оставајќи ги зад себе стадиони како Ванда Метрополитано и Крестовски стадион.

Репрезентативни натпревари[уреди | уреди извор]

Репрезентативни фудбалски натпревари
Дата Натпреварување Домаќин Гостин Резултат Гледачи
27 март 2018 Пријателска Романија Романија Шведска Шведска 1 - 0 20,000

Наводи[уреди | уреди извор]