Серија Б 2015-2016

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Серија Б 2015-2016 (позната како Серија Б ConTe.it од спонзорски причини) е 84-та сезона на италијанската втора лига по ранг Серија Б од нејзиното основање во 1929 година. Вкупно 22 екипи се натпреваруваат во лигата: од кој, 16 од претходната сезона 2014-2015, 4 промовирани од Лега Про и 2 испаднати од Серија А. Поради стечај последнопласираната екипа во Серија А претходната сезона, Парма била префрлена во Серија Д, додека Катанија била исфрлена во Лега Про поради местење на натпревари, со што и било дозволено на Бреша да остане во лигата, и покрај тоа што испаднале претходната сезона. Исто така, Терамо требало да учествуваат во Серија Б, но поради наводите за местење натпревари, судовите одлучиле да го потиснат Терамо на последното место во Лега Про за претходната сезона. По испаѓањето на Катанија, Виртус Ентела е повторно примен во Серија Б како најдобар тим од испаднатите екипи од претходната сезона.[1][2]

Екипи[уреди | уреди извор]

Испаднати од Серија А 2014-2015:

Од Серија Б 2014-2015:

Промовирани од Лега Про 2014–2015:

Завршна табела[уреди | уреди извор]

Последно ажурирање: 20 мај 2016.[3]

Поз. Екипа Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1uparrow green.svg Coppa Ali della Vittoria.png 1. Каљари Каљари 83 42 25 8 9 78 41 +37
1uparrow green.svg 2. Кротоне Кротоне 82 42 23 13 6 61 36 +25
Blue arrows.svg 3. Трапани Трапани 73 42 20 13 9 64 49 +15
Blue arrows.svg 1uparrow green.svg 4. Пескара Пескара 72 42 21 9 12 69 52 +17
Blue arrows.svg 5. Бари Бари 68 42 19 11 12 58 48 +10
Blue arrows.svg 6. Чезена Чезена 68 42 19 11 12 57 37 +20
Blue arrows.svg 7. Специја Специја 66 42 17 15 10 47 45 +2
Blue arrows.svg 8. Новара Новара[4] 65 42 19 10 13 57 35 +22
9. Виртус Ентела Виртус Ентела 64 42 17 13 12 51 40 +11
10. Перуџа Перуџа 55 42 14 13 15 40 40 0
11. Бреша Бреша 54 42 14 12 16 55 64 −9
12. Тернана Тернана 53 42 15 8 19 50 56 −6
13. Виченца Виченца 49 42 11 16 15 41 53 −12
14. Авелино Авелино 49 42 13 10 19 52 66 −14
15. Асколи Асколи 47 42 13 8 21 45 64 −19
16. Латина Латина 46 42 10 16 16 44 51 −7
17. Про Верчели Про Верчели 46 42 11 13 18 43 53 −10
Red arrows.svg 18. Салернитана Салернитана 45 42 9 18 15 48 62 −14
Red arrows.svg 1downarrow red.svg 19. Виртус Ланчано Виртус Ланчано[5] 44 42 12 12 18 43 56 −13
1downarrow red.svg 20. Ливорно Ливорно 42 42 10 12 20 45 57 −12
1downarrow red.svg 21. Модена Модена 42 42 11 9 22 37 55 −18
1downarrow red.svg 22. Комо Комо 33 42 5 18 19 39 64 −25

Легенда:

      Промоција во Серија А 2016-2017.
Blue arrows.svg се квалификува за плејоф.
Red arrows.svg се квалификува за плејаут.
      Испаѓа во Лега Про 2016-2017.

Санкции:

Новара: казнети со 2 одземени бода
Виртус Ланчано: казнети со 4 одземени бода

Нотес:

Три бода за победа, еден за нерешено, нула за пораз.
Во случај на еднаков број на бодови помеѓу две или повеќе екипи, позицијата на табелата на екипата ќе биде одредена по следниве критериуми:
  • Освоени бодови во меѓусебните дуели
  • Гол-разлика во меѓусебните дуели
  • Вкупна гол-разлика
  • Вкупен број на постигнати голови
  • Ждрепка

Баражи[уреди | уреди извор]

Плејоф[уреди | уреди извор]

Жреб[уреди | уреди извор]

Преелиминаро коло   Полуфинале   Финале
                                 
    8  Новара Новара 0 2 2  
6  Чезена Чезена 1     4  Пескара Пескара 2 4 6    
7  Специја Специја 2       4  Пескара Пескара 2 1 3
    3  Трапани Трапани 0 1 1
    7  Специја Специја 0 0 0
5  Бари Бари 3     3  Трапани Трапани 1 2 3  
8  Новара Новара (прод.) 4  


Преелиминарно коло[уреди | уреди извор]

Тим 1  Резултат  Тим 2
Чезена Чезена 1 - 2 Специја Специја
Бари Бари 3 - 4 (прод.) Новара Новара

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Специја Специја 0 - 3 Трапани Трапани 0 - 1 0 - 2
Новара Новара 2 - 6 Пескара Пескара 0 - 2 2 - 4

Финале[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Пескара Пескара 3 - 1 Трапани Трапани 2 - 0 1 - 1

Плејаут[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Виртус Ланчано Виртус Ланчано 1 - 5 Салернитана Салернитана 1 - 4 0 - 1

Список на стрелци[уреди | уреди извор]

Гол Пенали Играч Клуб
27 0 Италија Џанлука Лападула Пескара Пескара
17 4 Италија Даниеле Кача Асколи Асколи
17 5 Италија Франческо Капуто Виртус Ентела Виртус Ентела
16 3 Хрватска Анте Будимир Кротоне Кротоне
15 4 Италија Масимо Кода Салернитана Салернитана
14 0 Италија Симоне Ганц Комо Комо
13 2 Бразил Диего Фаријас Каљари Каљари
12 2 Италија Феличе Евакуо Новара Новара
12 0 Италија Рикардо Маниеро Бари Бари
12 0 Италија Никола Читро Трапани Трапани
12 0 ДР Конго Бенџамин Мокулу Авелино Авелино
12 3 Бразил Жоао Педро Каљари Каљари
12 0 Италија Алфредо Донарума Салернитана Салернитана
11 2 Италија Матео Ардемањи Перуџа Перуџа
11 1 Италија Џанлука Капрари Пескара Пескара
11 3 Италија Камило Чано Чезена Чезена
11 4 Шпанија Александре Геихо Бреша Бреша
11 1 Бразил Нене Специја Специја
11 0 Црна Гора Филип Рајчевиќ Виченца Виченца
10 3 Италија Андреа Карачоло Бреша Бреша
10 0 Уругвај Сесар Фалети Тернана Тернана
10 0 Бугарија Андреј Галабинов Новара Новара
10 4 Италија Антонио Пиколо Специја Специја (2),
Виртус Ланчано Виртус Ланчано (8)
10 0 Италија Федерико Ричи Кротоне Кротоне

Поврзанотака[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. http://www.ilrestodelcarlino.it/ascoli/sentenza-combine-savona-teramo-ascoli-1.1232142
  2. http://www.tuttolegapro.com/altre-news/calcioscommesse-le-decisioni-della-corte-federale-d-appello-sulla-gara-savona-teramo-111330
  3. "Classifica Serie B".
  4. 2 одземени бода "TFN: 2 PUNTI DI PENALIZZAZIONE A NOVARA E VARESE". Посетено на 24 luglio 2015. Check date values in: |accessdate= (help)
  5. 4 одземени бода - административна казна."TFN: -1 ALLA VIRTUS LANCIANO E 7 SOCIETA DI LEGA PRO". Посетено на 10 novembre 2015. Check date values in: |accessdate= (help) "TFN: UN PUNTO DI PENALITA PER VIRTUS LANCIANO ,FIDELIS ANDRIA E SAVONA". Посетено на 16 febbraio 2016. Check date values in: |accessdate= (help) "TFN: 5 PUNTI DI PENALIZZAZIONE ALLA VIRTUS LANCIANO PER VIOLAZIONI CO.VI.SO.C." Посетено на 20 aprile 2016. Check date values in: |accessdate= (help) "RESTITUITI 3 PUNTI ALLA VIRTUS LANCIANO". Посетено на 10 maggio 2016. Check date values in: |accessdate= (help)