Денис Ман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Dennis Man
Ман со FCSB во 2017
Лични информации
Датум на раѓање 26 август 1998(1998-08-26)(25 г.)
Место на раѓање Арад, Romania
Висина 1.83 м (6 ст 0 ин)
Положба Крилен
Клупски информации
Тековен клуб
Парма
Број 98
Младинска кариера
2005–2009 CS Vladimirescu
2009–2014 Atletico Arad
2014–2015 UTA Arad
Возрасна кариера*
Години Екипа Наст. (Гол.)
2015–2016 UTA Arad 34 (15)
2016–2021 FCSB 114 (41)
2021– Parma 49 (8)
Меѓународна кариера
2016 Romania U19 4 (1)
2017–2020 Romania U21 20 (6)
2018– Romania 16 (5)
*Клупски домашни лигашки настапи и голови, точно согласно 12 Ноември 2022
‡ Репрезентативни настапи и голови, точно согласно 26 September 2022

Денис Ман (роден на 26 август 1998 година) е романски професионален фудбалер кој игра главно како крилен напаѓач за клубот од Серија Б Парма и за репрезентацијата на Романија .[1][2]

Ман ја започнал својата сениорска кариера во втората лига со УТА Арад во 2015 година, а една година подоцна потпишал за ФЦСБарселона . Тој станал неприкосновен стартер во клубот од главниот град, прогласен за тим на годината во Лига I во сезоната 2018-19 и го освои Купа Романиеи во 2020 година . Ман се приклучил на Парма во Италија на краток рок, откако ја добил наградата за најдобар романски фудбалер за 2020 година, со потегот што го правил најскапата продажба во романското првенство .

На меѓународно ниво, Ман го имал своето деби за сениорската репрезентација на Романија во март 2018 година, откако претходно бил ограничен на нивоа под 19 и под 21 година. Тој ја претставуваше втората страна на Европското првенство на УЕФА 2019 година.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Рана кариера[уреди | уреди извор]

Додека бил јуниор во Атлетико Арад, Ман отпатувал во англискиот клуб Манчестер Сити на неколку проби,[3] меѓутоа ништо не излегло од тоа и подоцна се приклучил на УТА Арад . Ман бил унапреден од академијата на УТА во летото 2015 година,[4] на 17 години и го направил своето деби за сениорката на 29 август во поразот со 2–1 од Газ Метан Медијаш за првенството во Лига II .[5] На 25 октомври, тој го постигнал својот прв гол за клубот во победата од 4–0 на гости против Бихор Орадеа .[6]

FCSB[уреди | уреди извор]

На 6 септември 2016 година, ФК Стеауа Букурешти го префрлил Ман за необјавена сума, при што играчот склучил едногодишен договор со опција за уште пет години.[7][8][9] Човекот го направи своето деби за Рош-албастриите на 2 октомври 2016 година против Универзитатеа Крајова, влегувајќи како замена за повредениот Флорин Танасе во првото полувреме од натпреварот; тој самиот беше заменет во 66. минута од Овидиу Попеску, бидејќи неговиот тим на крајот победи со 2–1.[10] Подоцна истиот месец тој го постигна својот прв гол на Стеауа — и Лига I — во победата од 2-0 над Политехника Јаши .[11]

На 16 јули 2017 година, Ман постигна победник за време на повреда против Волунтари на отворањето на кампањата .[12] Тој го забележал својот прв европски настап во третото квалификациско коло на УЕФА Лигата на шампионите со 4–1 на гостински терен против Викторија П’лзењ, на 2 август.[13] На 25 октомври, тој придонесе со два гола и две асистенции во соборувањето 6-1 на Санататеа Клуж за Купа Романиеи,[14] и на 17 декември, Ман го отвори резултатот со успех од 2-0 над бранителот на титулата Виторул Констанца .[15] Во јануари 2018 година, тој беше вклучен од страна на UEFA.com во листата на 50 најдобри млади фудбалери кои треба да се гледаат за таа година.[16] На 18 февруари, Ман го постигнал првиот гол за својот тим во ремито 2–2 против ривалите Динамо Букурешти, откако се појавил како замена на полувремето.[17] Во јули, тој беше номиниран заедно со сонародникот Јанис Хаги за наградата Златно момче за 2018 година.[18] На 25-ти тој месец, тој го постигнал својот прв европски гол во второто квалификациско коло на УЕФА Европа Лигата со 2-0 на гостински терен против Рудар Велење .[19]

Човекот го освои својот прв трофеј во кариерата на 22 јули 2020 година, откако го постигна единствениот гол во финалето на Купа Романиеи одиграно против Сепси ОСК .[20] На 17 септември, тој постигна хет-трик во ремито на второто квалификациско коло за Лига Европа на гости со српскиот тим ТСЦ Бачка Топола . Натпреварот заврши 6–6 по продолженијата, а Ман го реализираше победничкиот пенал во евентуалното престрелка .[21] Три дена подоцна, на неговиот незабележан настап во Лига I, тој повторно постигна хет-трик во поразот од 3-0 од ФК Аргеш .[22] Ман го постигна првиот гол и одби да слави во победата од 3-0 на домашен терен против поранешниот клуб УТА Арад на 5 декември 2020 година, со што неговиот биланс во првенството во лигата достигна десет гола. Два натпревари подоцна на 18-ти, тој постигна два голови за победа на гости со 2-0 над конкурентот за титулата Универзитатеа Крајова.[23] Набргу потоа, тој беше откриен како добитник на наградата романски фудбалер на годината за 2020 година од весникот Газета Спортурилор .[24]

Парма[уреди | уреди извор]

На 26 јануари 2021 година, сопственикот на ФЦСБ, Џиџи Бекали, објавил дека клубот од Серија А, Парма, доставил понуда за трансфер на Ман, вредна 11 милиони евра плус 2 милиони евра додатоци; тој ја прифатил понудата следниот ден.[25][26] Парма го официјализираше овој потег на 29-ти, откако Ман напиша а4 12 годишен договор.[27] Трансферот го направи најскапата продажба во романското првенство, според официјалната веб-страница на ФЦСБ.[28] И покрај некои романски извештаи кои покажуваат дека вистинската такса е помала,[29] шпекулираните бројки сепак ќе ја надминат сумата за трансфер на поранешниот рекордер Николае Станчиу од 2016 година.[30]

Ман го направи своето деби на 31 јануари 2021 година, откако влезе во игра во 80-тата минута од поразот од Наполи со 2-0 од Серија А на стадионот Сан Паоло .[31] Како замена во неговите први пет натпревари, тој го доби својот прв старт од менаџерот Роберто Д'Аверса во поразот на домашен терен од Интер со 2-1 на 4 март.[32] Десет дена подоцна, тој му асистираше на првиот гол на Валентин Михаила во евентуалната победа од 2–0 над Рома .[33] На 3 април, Ман го постигнал својот прв гол во Серија А во ремито 2–2 на гости со Беневенто .[34] Повредата ефективно ја заврши неговата сезона во Парма со два гола во 14 настапи, бидејќи клубот испадна во Серија Б.[35]

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Човекот беше избран за репрезентацијата на Романија до 21 година и постигна гол на дебито во победата со 3-1 на гости против Босна и Херцеговина, на 1 септември 2017 година.[36] Високиот менаџер Космин Контра му го даде на Ман својот прв повик во Романија за пријателските натпревари со Израел и Шведска во март 2018 година [37] Тој го направи своето деби во вториот натпревар, заменувајќи го Николае Станчиу во 87. минута кога неговиот тим победи со 1–0 на Стадионул Јон Облеменко во Крајова .[38]

На 11 јуни 2019 година, тој го постигна последниот од својот тим во поразот од Малта со 4–0, сметајќи за квалификациите за УЕФА Евро 2020 .[39] Подоцна истиот месец, тој се приклучи на тимот до 21 година за УЕФА Евро 2019, правејќи три настапи бидејќи Романија беше елиминирана од Германија во полуфиналето .[40]

Стил на игра[уреди | уреди извор]

Во неговите почетоци во УТА Арад, Ман главно беше распореден како центарфор, но по трансферот во ФЦСБ тој на крајот еволуираше во крилен напаѓач на десното крило. Тој е опишан како сестран, кој може да ги заземе скоро сите напаѓачки позиции кога е потребно,[1][41] со неговиот менаџер на Парма Џузепе Јакини кој го повикува да го стори тоа за да се развива понатаму.[42]

Во декември 2018 година, Мирел Радои, неговиот селектор на репрезентацијата до 21 година, изјави дека кога се осврнува на помладите играчи во романската врвна лига, Ман е „најкомплетниот фудбалер“; неговите „ технички способности, темпо, физичка моќ, стапка на работа, ментална цврстина “ го носат најблиску до „целосниот пакет“.[1]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Таткото на Ман, Кристијан, е фудбалски тренер и поранешен играч во Дивизија Б.[43][44]

Статистика за кариера[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

Обновено на match played 12 November 2022[45]
Настапи и голови по репрезентација и година, сезона и натпревари
Клуб СЕЗОНА Лига Национален Куп Лига Куп Интернационално[б 1] Друго Вкупно
Дивизија Апликации Голови Апликации Голови Апликации Голови Апликации Голови Апликации Голови Апликации Голови
ФК Арад 2015–16 Лига II 29 10 3 1 2[б 2] 0 34 11
2016–17 Лига II 5 5 0 0 5 5
Вкупно 34 15 3 1 2 0 39 16
ФК Стеауа Букурешт 2016–17 Лига I 6 1 1 0 2 0 0 0 9 1
2017–18 Лига I 34 10 3 2 10[б 3] 0 47 12
2018–19 Лига I 33 9 1 0 5 1 39 10
2019–20 Лига I 23 7 5 2 3 0 31 9
2020–21 Лига I 18 14 0 0 2 3 20 17
Вкупно 114 41 10 4 2 0 20 4 0 0 146 49
ФК Парма 2020–21 Серија A 14 2 0 0 14 2
2021–22 Серија Б 26 3 1 0 27 3
2022–23 Серија Б 9 3 1 0 10 3
Вкупно 49 8 2 0 51 8
Вкупно 197 64 15 5 2 0 20 4 2 0 236 73

Меѓународен[уреди | уреди извор]

Настапи и голови по репрезентација и година
Репрезентација година Апликации Цели
Романија 2018 година 2 0
2019 година 2 1
2020 година 2 0
2021 година 7 2
2022 година 3 2
Вкупно 16 5
Резултатите и резултатите го набројуваат бројот на голови на Романија на прво место, колоната за резултати го покажува резултатот по секој гол од маж .
Список на меѓународни голови постигнати од Денис Ман
бр. Датум Место на одржување Противник Резултат Резултат Конкуренција
1 10 јуни 2019 година Национален стадион, Та' Кали, Малта  Малта 4–0 4–0 Квалификации за УЕФА Евро 2020
2 2 септември 2021 година Laugardalsvöllur, Рејкјавик, Исланд  Исланд 1–0 2–0 Квалификации за Светското првенство ФИФА 2022 година
3 14 ноември 2021 година Рајнпарк Стадион, Вадуц, Лихтенштајн  Лихтенштајн 1–0 2–0 Квалификации за Светското првенство ФИФА 2022 година
4 29 март 2022 година Стадион Нетања, Нетања, Израел  Израел 2–0 2–2 Пријателски
5 26 септември 2022 година Стадионул Рапид-Џулешти, Букурешт, Романија  Босна и Херцеговина 1–0 4–1 2022–23 УЕФА Лига на нации Б

Почести[уреди | уреди извор]

FCSB

 • Купа Романи: 2019–2020

Индивидуален

 • Gazeta Sporturilor Романски фудбалер на годината : 2020 година [24]
 • Лига I Тим на сезоната: 2018–19

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 „Rădoi a găsit cel mai complet jucător din Liga 1. Are sau nu FCSB identitate şi care e marea problemă a roş-albaştrilor?“ [Rădoi named the most complete player in the Liga 1. Does FCSB have an identity and which is the main issue of the Red-Blues?] (романски). DigiSport. 19 December 2018. Посетено на 25 December 2020.
 2. „FCSB. Dennis Man, de neoprit! A pus-o pe Dinamo într-o situație umilitoare“ [FCSB. Dennis Man, unstoppable! He put Dinamo in an embarrassing situation!] (романски). 2 November 2020. Посетено на 24 December 2020. Man has produced 11 goals in the first 8 fixtures of the Liga 1, a level no other FCSB player has reached in the last 10 years!
 3. "Vreau să ajung mai tare ca Mutu" Un puşti minune român e aproape de Man City“ ["I want to be better than Mutu" A Romanian wonderkid nears Man City move] (романски). ProSport. 1 October 2010. Посетено на 27 October 2017.
 4. „Utiştii au renunţat şi la Ionuţ Radu. Arădenii pleacă sâmbătă în Austria“ ["Utiştii" gave up on Ionuţ Radu. The Arad people will leave to Austria on Saturday] (романски). ProSport. 30 July 2015. Посетено на 27 October 2017.
 5. „Na, ce spuneam? UTA are viață foarte grea în Liga 2: 1–2 cu Gaz Metan“ [Look what we were just saying. UTA have a hard time in the Liga 2: 1–2 against Gaz Metan] (романски). Special Arad. 1 September 2015. Посетено на 27 October 2017.
 6. „FOTBAL. FC Bihor a pierdut cu 0–4 meciul cu UTA, dar jucătorii orădeni au fost aplaudaţi de suporteri“ [FOOTBALL. FC Bihor lost 0–4 against UTA, but the Oradea players were acclaimed by fans] (романски). Digi24. 25 October 2015. Посетено на 27 October 2017.
 7. „Dennis Man, transferat la Steaua București“ [Dennis Man, transferred to Steaua București] (романски). UTA Arad. 6 September 2016. Архивирано од изворникот на 2018-06-12. Посетено на 2022-11-25.
 8. „Bine ai venit, Dennis Man!“ [Welcome, Dennis Man!] (романски). Steaua București. 6 September 2016. Архивирано од изворникот на 2019-07-26. Посетено на 27 October 2017.
 9. „Dennis Man a semnat cu Steaua un contract pe un an, cu prelungire automată“ [Dennis Man signed a one-year contract with Steaua, with the option of extension] (романски). DolceSport. 6 September 2016. Архивирано од изворникот на 2017-08-07. Посетено на 2022-11-25.
 10. „Ce a fost asta? Reghecampf, decizie BIZARĂ în privința lui Dennis Man. Cum a răspuns Mulțescu“ [What was that? Reghecampf, odd decision regarding Dennis Man. How Mulțescu responded] (романски). 2 October 2016. Посетено на 27 October 2017.
 11. „Dennis Man a "spart gheața"! Primul gol la Steaua e și primul pe care-l marchează în Liga 1“ [Denis Man "broke the ice"! His first goal at Steaua is also the first in Liga 1] (романски). DigiSport. 30 October 2016. Посетено на 27 October 2017.
 12. „FCSB – FC Voluntari 2–1“ (романски). DigiSport. 16 July 2017. Посетено на 27 October 2017.
 13. „Plzeň 1–4 FCSB“. UEFA.com. 2 August 2017. Посетено на 27 October 2017.
 14. „Sănătatea Cluj – FCSB 1–6. Calificare fără emoţii pentru roş-albaştri, care au avut patru debutanţi. Man, omul meciului“ [Sănătatea Cluj – FCSB 1–6. Easy qualification for the red-and-blue, who had four newcomers. Man, man of the match] (романски). DigiSport. 25 October 2017. Посетено на 27 October 2017.
 15. „FCSB a învins FC Viitorul, scor 2-0, în Liga 1“ [FCSB defeated FC Viitorul, score 2–0, in the Liga 1] (романски). Mediafax. 17 December 2017. Посетено на 18 December 2017.
 16. „50 for the future: UEFA.com's ones to watch for 2018“. UEFA.com. 5 January 2018. Посетено на 3 February 2018.
 17. „Dinamo - FCSB 2-2: Puşi cu botul pe labe de Teixeira! Derby fabulos cu un final fantastic pe "Arena Naţională" [Dinamo - FCSB 2-2: Teixeira knocks them down! Fabulous derby with a fantastic finish on the "National Arena"] (романски). 18 February 2018. Посетено на 19 February 2018.
 18. „FOTO Doi români pe lista celor 100 de candidați pentru trofeul Golden Boy 2018 » Ianis Hagi: "Avem o generație tare, care vine puternic din spate" » Marele favorit face senzație la Mondiale“ [PHOTO Two Romanians on the list of 100 candidates for the 2018 Golden Boy trophy » Ianis Hagi: "We have a strong generation, that is pushing hard" » The big favourite to is making a splash at the World Cup] (романски). 2 July 2018. Посетено на 15 July 2018.
 19. „Rudar – FCSB 0-2. Calificarea e o formalitate pentru roş-albaştri. Man şi Teixeira au marcat. Tănase, cu ratările“ [Rudar – FCSB 0-2. The qualification is a formality for the Roș-albaștrii. Man and Teixeira scored. Tănase, with the misses] (романски). Digi Sport. 26 July 2018. Посетено на 3 August 2018.
 20. „Dennis Man aduce Cupa României în București! Finala a fost decisă de o gafă uriașă!“ [Dennis Man brings the Romanian Cup to Bucharest! The final was decided by a huge blunder!] (романски). Digi Sport. 22 July 2020. Посетено на 25 July 2020.
 21. „Backa Topola - FCSB. Cum a reacționat presa din Serbia după o nebunie de meci“ [Bačka Topola - FCSB. How did Serbian press react after a crazy match] (романски). Eurosport România. 18 September 2020. Посетено на 30 September 2017.
 22. „Dennis Man, pe modul Terminator. Ce a spus vedeta FCSB-ului după ce a marcat 6 goluri în 4 zile“ [Dennis Man, on Terminator mode. What did the FCSB star said after scoring 6 goals in 4 days] (романски). DigiSport. 20 September 2020.
 23. „U Craiova - FCSB 0-2. Dubla lui Man a adus toate punctele echipei roş-albastre! Olaru a lovit bara, Coman a ratat incredibil“ [U Craiova - FCSB 0-2. Man's double brought all the points for "the Red and Blues"! Olaru hit the post, Coman missed an incredible chance to score] (романски). TelekomSport. 18 December 2020. Посетено на 24 December 2020.
 24. 24,0 24,1 „GALA GSP 2020. Dennis Man - "Fotbalistul anului" în Ancheta Gazetei Sporturilor: "Știu că acest premiu vine cu obligații, sunt conștient" [GSP GALA 2020. Dennis Man – Footballer of the Year in the Gazeta Sporturilor superlatives: "I know this prize comes with responsibilities, I am aware of that"] (романски). 22 December 2020. Посетено на 22 December 2020.
 25. „EXCLUSIV Anunț de ultimă oră în Italia: "Parma l-a luat pe Man" » Gigi Becali: "Duceți-vă duminică în Italia să-l vedeți!" [EXCLUSIVE Breaking news from Italy: "Parma brought Man" » Gigi Becali: "Go to Italy on Sunday to see him!"] (Romanian). 27 January 2021. Посетено на 27 January 2021.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 26. „Gigi Becali i-a scăzut drastic lui Dennis Man clauza de eliberare înainte să-l vândă la Parma“ [Gigi Becali drastically reduced Dennis Man's release clause before selling him to Parma] (Romanian). Digi Sport. 28 January 2021.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 27. „Dennis Man joins Parma“. Parma Calcio 1913. 29 January 2021. Архивирано од изворникот на 2022-11-25. Посетено на 29 January 2021.
 28. „Mulțumim, Dennis Man!“ [Thank you, Dennis Man!] (Romanian). FCSB. 29 January 2021. Посетено на 30 January 2021. Dennis Man is one of our team's most important players and became, once moving to Parma Calcio 1913, the player sold for the largest fee in the history of Liga 1.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 29. Ioanițoaia, Ovidiu (29 January 2021). „Afacerea Dennis Man“ [The Dennis Man deal] (романски). Посетено на 30 January 2021.
 30. „Dennis Man la Parma, cel mai scump transfer din istoria Ligii 1 » Spulberă recordul actual!“ [Dennis Man to Parma, the most expensive transfer in Liga 1 history » It crushes the actual record!] (Romanian). 27 January 2021. Посетено на 29 January 2021.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 31. „Denis Man, debut la Parma in Serie A. Cum a evoluat fotbalistul roman“ [Dennis Man, debut for Parma in the Serie A. How did the Romanian footballer play] (Romanian). Ziare.ro. 31 January 2021. Посетено на 4 February 2021.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 32. „Dennis Man, făcut KO în Parma - Inter! Mihăilă l-a schimbat la pauză“ [Dennis Man, knocked out in Parma - Inter! Mihăilă replaced him at the break] (Romanian). Digi Sport. 4 March 2021. Посетено на 5 March 2021.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 33. „Finalmente! Il Parma c'è: è vivo per la corsa salvezza, 2-0 alla Roma. Hernani: "Eravamo convinti di farcela: ci crediamo" [Finally! Parma is there: it is alive and in the race to save itself, 2–0 over Roma. Hernani: "We were convinced we could do it: we believe in it"] (Italian). 14 March 2021. Посетено на 16 March 2021.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 34. „Serie A, Benevento-Parma 2-2, le pagelle: gioiello Man, flop Gervinho, eterno Glik“ [Serie A, Benevento-Parma 2–2, the results: jewel Man, flop Gervinho, eternal Glik] (Italian). Eurosport Italia. 3 April 2021. Посетено на 23 April 2021.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 35. „Parma, retrogradată matematic în Serie B! Veste grea pentru Dennis Man și Valentin Mihăilă“ [Parma, mathematically relegated to Serie B! Difficult news for Dennis Man and Valentin Mihăilă] (романски). Eurosport România. 3 May 2021. Посетено на 26 October 2021.
 36. „Tricolorii mici s-au impus în Bosnia“ [The Little Tricolours won in Bosnia] (романски). CVL Press. 2 September 2017. Посетено на 28 October 2017.
 37. „27 de jucători convocați pentru "dubla" cu Israel și Suedia“ [27 players called-up for the "double" with Israel and Sweden] (романски). Romanian Football Federation. 16 March 2018. Архивирано од изворникот на 17 March 2018. Посетено на 17 March 2018.
 38. „Man a debutat pentru naţională: "Nu mi-au tremurat genunchii, d-asta m-am apucat de fotbal!" [Man made his debut for the national team: "My knees did not shake, that's why I started playing football!"] (романски). Digi Sport. 27 March 2018. Посетено на 28 March 2018.
 39. „Dennis Man a închis conturile în Malta, cu primul său gol în tricoul primei reprezentative "tricolore" [Man closed the deal in Malta, with his first goal in the "tricolour" shirt] (романски). Sport Arad. 11 June 2019. Посетено на 19 June 2019.
 40. „Germany 4–2 Romania“. UEFA.com. 27 June 2019. Посетено на 6 September 2019.
 41. "Dennis Man?… În rest, e un fotbalist complet". Cuvintele frumoase spuse de selecționerul care-l cunoaște perfect pe jucătorul de la FCSB“ ["Dennis Man...? Apart from that, he is a complete footballer." The kind words said by the national team coach that knows the FCSB player the best] (романски). ProSport. 29 December 2017. Посетено на 25 December 2020. ...he can play in the central area, behind the forward, he can even play as a lone striker like he did at UTA, he can play in the right wing, the left wing.
 42. "Am vorbit mai mult cu el decât cu fiul meu". Giuseppe Iachini a spus cum l-a făcut pe Dennis Man să "renască" la Parma“ ["I've spoken to him more than I did with my son." Giuseppe Iachini revealed how he made Dennis Man "be reborn" at Parma] (романски). Digi Sport. 18 March 2022. Посетено на 18 March 2022.
 43. „Cristi Man, tatăl lui Dennis: "Doar Roli Nagy e de vină!" [Cristi Man, the father of Dennis: „It's only Roli Nagy's fault!”] (романски). Special Arad. 21 October 2015. Посетено на 27 October 2017.
 44. „Ianis Hagi și Dennis Man, incluși pe o listă selectă la Campionatul European de tineret“ [Ianis Hagi și Dennis Man, included in an exclusivist list at the youth European Championship]. DigiSport. 17 June 2019. Посетено на 19 June 2019. Cristian Man played at Divizia B (currently Liga II) level.
 45. Денис Ман на soccerway. Посетено на 20 May 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „б“, но нема соодветна ознака <references group="б"/>.