Мате Паткаи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Мате Паткаи (р. 6 март 1988 во Будимпешта) е унгарски фудбалер кој во моментов игра за М.Л.

Клуб кариера[уреди | уреди извор]

МТК Будимпешта[уреди | уреди извор]

Пацај ја започна својата клубска кариера во МТК Будимпешта, каде што постигна 15 гола во 101 натпревар.

Паткаи имал договор со Ѓири ЕТО ФК во 2012 година. [1]


Club Season League Cup League Cup Europe Total
Apps Goals Apps Goals Apps Goals Apps Goals Apps Goals
MTK
2006–07 3 1 2 0 0 0 0 0 5 1
2007–08 28 5 0 0 7 0 0 0 35 5
2008–09 23 6 3 1 2 0 1 0 29 7
2009–10 20 1 4 0 2 0 0 0 26 1
2010–11 27 2 4 3 1 0 0 0 32 5
Total 101 15 13 4 12 0 1 0 127 19
Győr
2011–12 12 6 2 0 0 0 0 0 14 6
2012–13 26 1 7 1 2 0 0 0 35 2
2013–14 23 7 5 1 4 1 1 0 33 9
2014–15 28 7 4 1 1 0 2 0 35 8
Total 89 21 18 3 7 1 3 0 117 25
Videoton
2015–16 29 1 5 0 4 0 38 1
2016–17 31 3 0 0 5 0 36 3
2017–18 28 5 1 0 7 1 36 6
2018–19 17 4 1 0 12 0 30 4
Total 105 13 7 0 28 1 140 14
Career Total 295 49 38 7 19 1 32 2 384 59

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

На 16 октомври 2012 година Унгарија се бореше да ја победи Турција дома 3-1. Патаја беше заменет за Елек на паузата.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Változások Győrben: Pátkai jött, Ceolin ment“ (Hungarian). nemzetisport.hu. 26 January 2012. конс. 2 November 2013.