Прејди на содржината

Стивен Нејсмит

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шкотска Стивен Нејсмит
Нејсмит во дресот на Евертон во 2015 г.
Лични податоци
Роден на 14 септември 1986(1986-09-14)(37 г.)
Роден во Ирвин, Шкотска
Висина &100000000000001780000001,78 м
Позиција крило, напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Норич Сити Норич Сити
Број 7
Младинска кариера
2000–2002 Ренџерс Ренџерс
2002–2004 Килмарнок Килмарнок
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2003–2007 Килмарнок Килмарнок 102 (29)
2007–2012 Ренџерс Ренџерс 98 (28)
2012–2016 Евертон Евертон 103 (18)
2016– Норич Сити Норич Сити 32 (5)
Репрезентација
2007– Шкотска 45 (7)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 28 јануари 2017
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 22 март 2017

Стивен Нејсмит (англиски: Steven Naismith), (роден на 14 септември 1983 во Ирвин) — шкотски фудбалер кој игра на крилните позиции, а по потреба и како напаѓач за англискиот клуб Норич Сити и за шкотската фудбалска репрезентација.

Кариера[уреди | уреди извор]

Клубови[уреди | уреди извор]

Нејсмит ја започнал својата кариера во Килмарнок во 2004 година. Тој поминал четири години во тимот од Ершир каде што ги освоил наградите SFWA млад играч на годината во 2006 година и SPFA млад играч на годината следната сезона. Нејсмит му се приклучи на Ренџерс во текот на летото 2007 година за сума од £ 1.9m. Додека играл за клубот од Глазгов освоил три последователни титули во лигата, потоа Шкотскиот куп во 2008 година и Лига купот на двапати во 2010 година и 2011 година. Тој потпишал за Евертон во јули 2012 година по финансискиот колапс на Ренџерс.

Репрезентација[уреди | уреди извор]

Нејсмит го направи своето полно репрезентативно деби во 2007 година против репрезентацијата на Фарски Острови и ототгаш има 45 настапи, во кој постигнал седум голови. Тој го постигнал својот прв гол за Шкотска во поразот од 3–2 од Шпанија на Хемпден Парк на 12 октомври 2010 година, во квалификациите за Европското првенство 2012.[1]

Титули[уреди | уреди извор]

Шкотска Ренџерс[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Scotland 2–3 Spain“. BBC Sport. 12 October 2010. Посетено на 14 October 2010.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]