Квалификации за Европско првенство во фудбал 2020 - група А

Од Википедија — слободната енциклопедија

Квалификации за Европско првенство во фудбал 2020 - група А била една од десетте групи во склоп на квалификациите за Европското првенство 2020. Во групата учествувале пет репрезентации, и се играло по Бергеров систем на натпреварување. Двете првопласирани репрезентации во групата, Англија и Чешка се квалификувале на Европското првенство 2020.[1][2]

Табела[уреди | уреди извор]

Легенда
Екипа која се квалификувала на Европското првенство 2020.
Поз. Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Б
1.  Англија 8 7 0 1 37 6 +31 21
2.  Чешка 8 5 0 3 13 11 +2 15
3.  Косово 8 3 2 3 13 16 -3 11
4.  Бугарија 8 1 3 4 4 6 -2 6
5.  Црна Гора 8 0 3 5 3 22 -19 3
  Англија Чешка Косово Бугарија Црна Гора
Англија  5-0 5-3 4-0 7-0
Чешка  2-1 2-1 2-1 3-0
Косово  0-4 2-1 1-1 2-0
Бугарија  0-6 1-0 2-3 1-1
Црна Гора  1-5 0-3 1-1 0-0

Натпревари[уреди | уреди извор]

Распоредот на натпреварите УЕФА го објавила истиот ден после ждребот, кој бил одржан на 2 декември 2018 во Даблин.[3][4] Времето на одигрување на натпреварите ќе биде прикажано по CET/CEST (месното време ќе биде прикажано во заграда).


Нотес[уреди | уреди извор]

  1. Црна Гора била санкционирана од УЕФА да игра еден натпревар на домашен терен (против Косово на 7 јуни 2019) без публика поради расистичко однесување на навивачите за време на нивниот домашен натпревар против Англија.[6]
  2. Натпреварот меѓу Бугарија и Чешка се играл без публика зад затворени врати поради казната која УЕФА и ја доделила на Бугарија заради расистичко однесување во нивниот натпревар против нивниот домашен натпревар против Англија.[7]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Regulations of the UEFA European Football Championship 2018–20“ (PDF). UEFA.com (англиски). Union of European Football Associations. 9 март 2018. Посетено на 18 ноември 2018.
  2. „UEFA Euro 2020 Tournament Requirements“ (PDF) (англиски). UEFA.com. Посетено на 18 ноември 2018.
  3. „UEFA EURO 2020 qualifying schedule: all the fixtures“. UEFA.com (англиски). Union of European Football Associations. 2 декември 2018. Посетено на 10 декември 2018.
  4. „European Qualifiers 2018–20: Group stage fixture list“ (PDF). UEFA.com (англиски). Union of European Football Associations. 2 декември 2018. Посетено на 10 декември 2018.
  5. 5,00 5,01 5,02 5,03 5,04 5,05 5,06 5,07 5,08 5,09 5,10 5,11 5,12 5,13 5,14 5,15 5,16 5,17 5,18 5,19 „Summary UEFA Euro 2020 qualifying – Group A“. Soccerway. Посетено на 11 September 2019.
  6. „Disciplinary - Inside UEFA – UEFA.com“. UEFA.com. 26 April 2019.
  7. „Bulgaria fans' racism: Racist abuse of England players leads to stadium ban“. BBC Sport. British Broadcasting Corporation. 29 October 2019. Посетено на 29 October 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]