Европско првенство во фудбал 2020 - група А

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Европско првенство во фудбал 2020 - група А била една од шестте групи на Европското првенство 2020 и во неа се натпреварувале репрезентациите на Турција, Италија (еден од домаќините на првенството), Велс и Швајцарија.

Натпреварите се одиграле на два стадиони Олимпико во Рим и Олимпискиот стадион во Баку, од 11 до 20 јуни 2021 година.[1]

Од оваа група понатаму минале Италија, Велс и Швајцарија, последната како една од четирите најдобри третопласирани репрезентации.

Репрезентации[уреди | уреди извор]

Поз. во жребот Екипа Шешир Број на учества на
ЕП
Последно
учество
Најдобар
пласман
УЕФА ранкинг
ноември 2019
Ранг список на ФИФА
мај 2021
A1  Турција 3 5-то 2016 Полуфинале (2008) 14 29
A2  Италија 1 10-то 2016 Шампион (1968) 2 7
A3  Велс 4 3-то 2016 Полуфинале (2016) 19 17
A4  Швајцарија 2 5-то 2016 Осминафинале (2016) 9 13

Табела[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1.  Италија 9 3 3 0 0 7 0 +7
2.  Велс 4 3 1 1 1 3 2 +1
3.  Швајцарија 4 3 1 1 1 4 5 -1
4.  Турција 0 3 0 0 3 1 8 -7

Натпревари[уреди | уреди извор]

Натпреварите биле одиграни според Средноевропско летно време (UTC+02:00). За натпреварите играни во Баку, исто така, во заграда ќе биде прикажано и локалното време (АЗТ, UTC+04:00).

Турција - Италија[уреди | уреди извор]

11 јуни 2021 Турција  0–3  Италија Рим
21:00
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Турција - Италија
Извештај Стадион: Олимпико
Гледачи: 12,916[2]
Судија: Холандија Дани Макели
Турција[3]
Италија[3]
GK 23 Угурџан Чакир
RB 2 Зеки Челик
CB 3 Мерих Демирал
CB 4 Чаглар Сојунџу добил жолт картон во 88-мата минута 88'
LB 13 Умут Мераш
DM 5 Окај Јокушлу заменет 65'
RM 9 Кенан Караман заменет 76'
CM 6 Озан Туфан заменет 64'
CM 11 Јусуф Јазиџи заменет 46'
LM 10 Хакан Чалханоглу
CF 17 Бурак Јилмаз Captain sports.svg
Замени:
FW 7 Џенгиз Ундер влегол во игра 46'
DF 22 Каан Ајхан влегол во игра 64'
MF 21 Ирфан Кахвеџи влегол во игра 65'
MF 26 Халил Дервишоглу добил жолт картон во 90-тата минута 90' влегол во игра 76'
Селектор:
Шенол Ѓунеш
TUR-ITA 2021-06-11.svg
GK 21 Џанлујџи Донарума
RB 24 Алесандро Флоренци заменет 46'
CB 19 Леонардо Бонучи
CB 3 Џорџо Кјелини Captain sports.svg
LB 4 Леонардо Спинацола
CM 18 Николо Барела
CM 8 Жоржињо
CM 5 Мануел Локатели заменет 74'
RF 11 Доменико Берарди заменет 85'
CF 17 Чиро Имобиле заменет 81'
LF 10 Лоренцо Инсиње заменет 81'
Замени:
DF 2 Џовани Ди Лоренцо влегол во игра 46'
MF 16 Брајан Кристанте влегол во игра 74'
MF 14 Федерико Кјеза влегол во игра 81'
FW 9 Андреја Белоти влегол во игра 81'
MF 20 Федерико Бернардески влегол во игра 85'
Селектор:
Роберто Манчини

Играч на натпреварот:
Леонардо Спинацола (Италија)[4]

Велс - Швајцарија[уреди | уреди извор]

12 јуни 2021 (2021-06-12) Велс  1–1  Швајцарија Баку
15:00 (17:00 UTC+4)
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Велс - Швајцарија
Извештај
Стадион: Олимписки стадион
Гледачи: 8,782[5]
Судија: Франција Клеман Тирпен
Велс[6]
Швајцарија[6]
GK 12 Дани Ворд
RB 14 Конор Робертс
CB 6 Џо Родон
CB 4 Бен Дејвис
LB 22 Крис Мефам
CM 16 Џо Морел
CM 7 Џо Алан
CM 10 Арон Рамзи заменет 90+3'
RF 20 Даниел Џејмс заменет 75'
CF 13 Кифер Мур добил жолт картон во 47-мата минута 47'
LF 11 Гарет Бејл Captain sports.svg
Замени:
MF 19 Дејвид Брукс влегол во игра 75'
DF 15 Итан Ампаду влегол во игра 90+3'
Селектор:
Роб Пејџ
WAL-SUI 2021-06-12.svg
GK 1 Јан Зомер
CB 4 Нико Елведи
CB 22 Фабијан Шер добил жолт картон во 30-тата минута 30'
CB 5 Мануел Аканжи
RWB 2 Кевин Мбабу добил жолт картон во 63-тата минута 63'
LWB 13 Рикардо Родригес
CM 10 Гранит Џака Captain sports.svg
CM 8 Ремо Фројлер
AM 23 Џердан Шаќири заменет 66'
CF 7 Брил Емболо
CF 9 Харис Сеферовиќ заменет 84'
Замени:
MF 6 Денис Закарија влегол во игра 66'
FW 19 Марио Гаврановиќ влегол во игра 84'
Селектор:
Владимир Петковиќ

Играч на натпреварот:
Брил Емболо (Швајцарија)[4]

Турција - Велс[уреди | уреди извор]

16 јуни 2021 (2021-06-16) Турција  0–2  Велс Баку
18:00 (20:00 UTC+4)
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Турција - Велс
Извештај Стадион: Олимписки стадион
Гледачи: 19,762[7]
Судија: Бразил Артур Соарес Дијас
Турција[8]
Велс[8]
GK 23 Угурџан Чакир
RB 2 Зеки Челик
CB 22 Каан Ајхан
CB 4 Чаглар Сојунџу
LB 13 Умут Мераш заменет 72'
DM 5 Окај Јокушлу заменет 46'
CM 10 Хакан Чалханоглу добил жолт картон во 90+2-тата минута 90+2'
CM 6 Озан Туфан заменет 46'
RW 9 Кенан Караман заменет 75'
LW 7 Џенгиџ Ундер заменет 83'
CF 17 Бурак Јилмаз Captain sports.svg добил жолт картон во 90+2-тата минута 90+2'
Замени:
FW 11 Јусуф Јазиџи влегол во игра 46'
DF 3 Мерих Демирал влегол во игра 46'
DF 25 Мерт Мулдур влегол во игра 72'
MF 26 Халил Дервишоглу влегол во игра 75'
MF 21 Ирфан Кахвеџи влегол во игра 83'
Селектор:
Шенол Ѓунеш
TUR-WAL 2021-06-16.svg
GK 12 Дани Ворд
RB 14 Конор Робертс
CB 22 Крис Мефам добил жолт картон во 90+2-тата минута 90+2'
CB 6 Џо Родон
LB 4 Бен Дејвис добил жолт картон во 90+2-тата минута 90+2'
CM 16 Џо Морел
CM 7 Џо Алан заменет 73'
RW 11 Гарет Бејл Captain sports.svg
AM 10 Арон Рамзи заменет 85'
LW 20 Даниел Џејмс заменет 90+4'
CF 13 Кифер Мур
Замени:
DF 15 Итан Ампаду влегол во игра 73'
MF 8 Хари Вилсон влегол во игра 85'
DF 3 Неко Вилијамс влегол во игра 90+4'
Селектор:
Роб Пејџ

Играч на натпреварот:
Гарет Бејл (Велс)[4]

Италија - Швајцарија[уреди | уреди извор]

16 јуни 2021 (2021-06-16) Италија  3–0  Швајцарија Рим
21:00
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Италија - Швајцарија
Извештај Стадион: Олимпико
Гледачи: 12,445[9]
Судија: Русија Сергеј Карасев
Италија[10]
Швајцарија[10]
GK 21 Џанлујџи Донарума
RB 2 Џовани Ди Лоренцо
CB 19 Леонардо Бонучи
CB 3 Џорџо Кјелини Captain sports.svg заменет 24'
LB 4 Леонардо Спинацола
CM 18 Николо Барела заменет 86'
CM 8 Жоржињо
CM 5 Мануел Локатели заменет 86'
RF 11 Доменико Берарди заменет 70'
CF 17 Чиро Имобиле
LF 10 Лоренцо Инсиње заменет 69'
Замени:
DF 15 Франческо Ачерби влегол во игра 24'
MF 14 Федерико Кјеза влегол во игра 69'
DF 25 Рафаел Толои влегол во игра 70'
MF 12 Матео Песина влегол во игра 86'
MF 16 Брајан Кристанте влегол во игра 86'
Селектор:
Роберто Манчини
ITA-SUI 2021-06-16.svg
GK 1 Јан Зомер
CB 4 Нико Елведи
CB 22 Фабијан Шер заменет 57'
CB 5 Мануел Аканжи
RM 2 Кевин Мбабу заменет 58'
CM 8 Ремо Фројлер заменет 84'
CM 10 Гранит Џака Captain sports.svg
LM 13 Рикардо Родригес
AM 23 Џердан Шаќири заменет 76'
CF 9 Харис Сеферовиќ заменет 46'
CF 7 Брил Емболо добил жолт картон во 79-тата минута 79'
Замени:
FW 19 Марио Гаврановиќ добил жолт картон во 49-тата минута 49' влегол во игра 46'
MF 14 Стивен Цубер влегол во игра 57'
DF 3 Силван Видмер влегол во игра 58'
MF 11 Рубен Варгас влегол во игра 76'
MF 15 Џибрил Со влегол во игра 84'
Селектор:
Владимир Петковиќ

Играч на натпреварот:
Мануел Локатели (Италија)[4]

Швајцарија - Турција[уреди | уреди извор]

20 јуни 2021 (2021-06-20) Швајцарија  3–1  Турција Баку
18:00 (20:00 UTC+4)
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Швајцарија - Турција
Извештај Стадион: Олимписки стадион
Гледачи: 17,138[11]
Судија: Словенија Славко Винчиќ
Швајцарија[12]
Турција[12]
GK 1 Јан Зомер
CB 4 Нико Елведи
CB 5 Мануел Аканжи
CB 13 Рикардо Родригес
RM 3 Силван Видмер заменет 90+2'
CM 8 Ремо Фројлер
CM 10 Гранит Џака (c) добил жолт картон во 78-мата минута 78'
LM 14 Стивен Цубер заменет 85'
AM 23 Џердан Шаќири заменет 75'
CF 9 Харис Сеферовиќ заменет 75'
CF 7 Брил Емболо заменет 85'
Замени:
FW 19 Марио Гаврановиќ влегол во игра 75'
MF 11 Рубен Варгас влегол во игра 75'
DF 17 Лорис Бенито влегол во игра 85'
FW 18 Адмир Мехмеди влегол во игра 85'
DF 2 Кевин Мбабу влегол во игра 90+2'
Селектор:
Владимир Петковиќ
SUI-TUR 2021-06-20.svg
GK 23 Угурџан Чакир
RB 2 Заки Челик добил жолт картон во 75-тата минута 75'
CB 3 Мерих Демирал
CB 4 Чаглар Сојунџу добил жолт картон во 76-тата минута 76'
LB 25 Мерт Мулдур
DM 22 Каан Ајхан заменет 63'
CM 6 Озан Туфан заменет 63'
CM 21 Ирфан Кахвеџи заменет 80'
RW 7 Џенгиз Ундер заменет 80'
LW 10 Хакан Чалханоглу добил жолт картон во 70-тата минута 70' заменет 86'
CF 17 Бурак Јилмаз Captain sports.svg
Замени:
FW 11 Јусуф Јазиџи влегол во игра 63'
MF 5 Окај Јокушлу влегол во игра 63'
MF 19 Оркун Кокџу влегол во игра 80'
FW 9 Кенан Караман влегол во игра 80'
MF 8 Дорухан Токез влегол во игра 86'
Селектор:
Шенол Ѓунеш

Играч на натпреварот:
Џердан Шаќири (Швајцарија)[4]

Италија - Велс[уреди | уреди извор]

20 јуни 2021 (2021-06-20) Италија  1–0  Велс Рим
18:00
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Италија - Велс
Извештај Стадион: Олимпико
Гледачи: 11,541[13]
Судија: Романија Овидиу Хацеган
Италија[14]
Велс[14]
GK 21 Џанлујџи Донарума заменет 89'
RB 25 Рафаел Толои
CB 19 Леонардо Бонучи Captain sports.svg заменет 46'
CB 23 Алесандро Бастони
LB 13 Емерсон
CM 12 Матео Песина добил жолт картон во 79-тата минута 79' заменет 87'
CM 8 Жоржињо заменет 75'
CM 6 Марко Верати
RF 14 Федерико Кјеза
CF 9 Андреја Белоти
LF 20 Федерико Бернардески заменет 75'
Замени:
DF 15 Франческо Ачерби влегол во игра 46'
MF 16 Брајан Кристанте влегол во игра 75'
FW 22 Џакомо Распадори влегол во игра 75'
MF 7 Гаетано Кастровили влегол во игра 87'
GK 1 Салваторе Сиригу влегол во игра 89'
Селектор:
Роберто Манчини
ITA-WAL 2021-06-20.svg
GK 12 Дани Ворд
CB 2 Крис Гантер добил жолт картон во 79-тата минута 79'
CB 6 Џо Родон
CB 15 Итан Ампаду Red card 55'
RM 14 Конор Робертс
CM 7 Џо Алан добил жолт картон во 51-вата минута 51' заменет 86'
CM 16 Џо Морел заменет 60'
LM 3 Неко Вилијамс заменет 86'
RF 11 Гарет Бејл Captain sports.svg заменет 86'
CF 10 Арон Рамзи
LF 20 Даниел Џејмс заменет 74'
Замени:
FW 13 Кифер Мур влегол во игра 60'
MF 8 Хари Вилсон влегол во игра 74'
MF 19 Дејвид Брукс влегол во игра 86'
DF 4 Бен Дејвис влегол во игра 86'
MF 23 Дилан Левит влегол во игра 86'
Селектор:
Роб Пејџ

Играч на натпреварот:
Федерико Кјеза (Италија)[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UEFA Euro 2020: 2021 match schedule“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. May 2021. Посетено на 12 May 2021.
 2. „Full Time Summary – Turkey v Italy“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 11 June 2021. Посетено на 11 June 2021.
 3. 3,0 3,1 „Tactical Line-ups – Turkey v Italy“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 11 June 2021. Посетено на 11 June 2021.
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 4,5 „Every EURO 2020 Star of the Match“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 11 June 2021. Посетено на 12 June 2021.
 5. „Full Time Summary – Wales v Switzerland“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 12 June 2021. Посетено на 12 June 2021.
 6. 6,0 6,1 „Tactical Line-ups – Wales v Switzerland“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 12 June 2021. Посетено на 12 June 2021.
 7. „Full Time Summary – Turkey v Wales“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 16 June 2021. Посетено на 16 June 2021.
 8. 8,0 8,1 „Tactical Line-ups – Turkey v Wales“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 16 June 2021. Посетено на 16 June 2021.
 9. „Full Time Summary – Italy v Switzerland“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 16 June 2021. Посетено на 16 June 2021.
 10. 10,0 10,1 „Tactical Line-ups – Italy v Switzerland“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 16 June 2021. Посетено на 16 June 2021.
 11. „Full Time Summary – Switzerland v Turkey“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 20 June 2021. Посетено на 20 June 2021.
 12. 12,0 12,1 „Tactical Line-ups – Switzerland v Turkey“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 20 June 2021. Посетено на 20 June 2021.
 13. „Full Time Summary – Italy v Wales“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 20 June 2021. Посетено на 20 June 2021.
 14. 14,0 14,1 „Tactical Line-ups – Italy v Wales“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 20 June 2021. Посетено на 20 June 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]