Мерих Демирал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мерих Демирал
Merih Demiral (cropped).jpg
Лични податоци
Роден на 5 март 1998 (1998-03-05) (24 г.)[1]
Роден во Карамурсел, Турција
Држава Турција Турција
Висина &100000000000001900000001,90 м[1]
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Аталанта Аталанта
Број 28
Младинска кариера
Flag of None.svg Карамурсел Идманјурдуспор
Фенербахче Фенербахче
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2016-2017 Алканенсе Алканенсе 12 (0)
2017-2018 Спортинг Лисабон Б Спортинг Лисабон Б 29 (0)
2018-2019 Аланијаспор Аланијаспор 16 (1)
2019 Сасуоло Сасуоло 14 (2)
2019- Јувентус Јувентус 21 (1)
2021-Аталанта Аталанта 15 (1)
Репрезентација
2014-2015 Турција Турција 17 7 (1)
2015 Турција Турција 18 2 (0)
2015-2016 Турција Турција 19 10 (1)
2018 Турција Турција 20 9 (0)
2016-2018 Турција Турција 21 13 (0)
2018- Турција Турција 24 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Мерих Демирал (роден на 5 март 1998 во Карамурсел) — турски фудбалер, играч од одбраната на Аталанта на заем од Јувентус и на турската репрезентација.

Титули[уреди | уреди извор]

Италија Јувентус[уреди | уреди извор]

2019-2020
2020-2021
2020

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Merih Demiral“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]