Европско првенство во фудбал 2020 - група Ф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Европско првенство во фудбал 2020 - група Ф била една од шестте групи на Европското првенство 2020 и во неа се натпреварувале репрезентациите на Унгарија (еден од домаќините на првенството), бранителот на титулата Португалија, светскиот шампион Франција и Германија (уште еден домаќин).

Натпреварите се одиграле на два стадиони Пушкаш Арена во Будимпешта и Алијанц Арена во Минхен, од 15 до 23 јуни 2021 година.[1]

Од оваа група понатаму минале Франција, Германија и Португалија, последната како една од четирите најдобри третопласирани репрезентации.

Репрезентации[уреди | уреди извор]

Поз. во жребот Екипа Шешир Број на учества на
ЕП
Последно
учество
Најдобар пласман УЕФА ранкинг
ноември 2019
Ранг список на ФИФА
мај 2021
Ф1  Унгарија 4 4-то 2016 Трето место (1964) 31 37
Ф2  Португалија 3 8-мо 2016 Шампион (2016) 13 5
Ф3  Франција 2 10-то 2016 Шампион (1984, 2000) 7 2
Ф4  Германија 1 13-то 2016 Шампион (1996) 4 12

Табела[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1.  Франција 5 3 1 2 0 4 3 +1
2.  Германија 4 3 1 1 1 6 5 +1
3.  Португалија 4 3 1 1 1 7 6 +1
4.  Унгарија 2 3 0 2 1 3 6 -3

Натпревари[уреди | уреди извор]

Натпреварите биле одиграни според Средноевропско летно време (UTC+02:00).

Унгарија - Португалија[уреди | уреди извор]

15 јуни 2021 (2021-06-15) Унгарија  0–3  Португалија Будимпешта
18:00
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Унгарија - Португалија
Извештај Стадион: Пушкаш Арена
Гледачи: 55,662[2]
Судија: Турција Џунејт Чакир
Унгарија[3]
Португалија[3]
GK 1 Петер Гулачи
CB 21 Ендре Ботка
CB 6 Вили Орбан добил жолт картон во 86-тата минута 86'
CB 4 Атила Салаи
DM 8 Адам Наѓ заменет 88'
RM 14 Герго Ловренчич
CM 15 Лашло Клајнхајзлер заменет 78'
CM 13 Андраш Шафер заменет 65'
LM 5 Атила Фиола заменет 88'
CF 9 Адам Салаи Captain sports.svg
CF 20 Роланд Шалаи заменет 77'
Замени:
DF 7 Лоик Него добил жолт картон во 80-тата минута 80' влегол во игра 65'
FW 24 Шаблокс Шон влегол во игра 77'
MF 18 Давид Шигер влегол во игра 78'
MF 19 Кевин Варга влегол во игра 88'
MF 17 Роланд Варга влегол во игра 88'
Селектор:
Италија Марко Роси
HUN-POR 2021-06-15.svg
GK 1 Руи Патрисио
RB 2 Нелсон Семедо
CB 4 Рубен Дијас добил жолт картон во 38-мата минута 38'
CB 3 Пепе
LB 5 Рафаел Гереиро
CM 13 Данило Переира
CM 14 Вилијам Карваљо заменет 81'
CM 11 Бруно Фернандес заменет 89'
RF 7 Кристијано Роналдо Captain sports.svg
CF 21 Диого Жота заменет 81'
LF 10 Бернардо Силва заменет 71'
Замени:
FW 15 Рафа Силва влегол во игра 71'
MF 16 Ренато Санчес влегол во игра 81'
FW 9 Андре Силва влегол во игра 81'
MF 8 Жоао Мутињо влегол во игра 89'
Селектор:
Фернандо Сантош

Играч на натпреварот:
Кристијано Роналдо (Португалија)[4]

Франција - Германија[уреди | уреди извор]

15 јуни 2021 (2021-06-15) Франција  1–0  Германија Минхен
21:00
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Франција - Германија
Извештај Стадион: Алијанц Арена
Гледачи: 13,000[5]
Судија: Шпанија Карлос дел Серо Гранде
Франција[6]
Германија[6]
GK 1 Иго Лорис Captain sports.svg
RB 2 Бенжамен Павар
CB 4 Рафаел Варан
CB 3 Преснел Кимпембе
LB 21 Лукас Ернандес
DM 13 Н'Голо Канте
CM 14 Адријан Рабио заменет 90+4'
CM 6 Пол Погба
AM 7 Антоан Гризман
CF 19 Карим Бензема заменет 89'
CF 10 Килијан Мбапе
Замени:
MF 12 Корентан Толисо влегол во игра 89'
FW 11 Усман Дембеле влегол во игра 90+4'
Селектор:
Дидје Дешам
FRA-GER 2021-06-15.svg
GK 1 Мануел Нојер Captain sports.svg
CB 4 Матијас Гинтер заменет 88'
CB 5 Матс Хумелс
CB 2 Антонио Ридигер
RM 6 Јозуа Кимих добил жолт картон во 7-мата минута 7'
CM 21 Илкај Гундоган
CM 8 Тони Крос
LM 20 Робин Госенс заменет 88'
RW 7 Каи Хаверц заменет 74'
LW 25 Томас Милер
CF 10 Серж Гнабри заменет 74'
Замени:
FW 11 Тимо Вернер влегол во игра 74'
MF 19 Лерој Сане влегол во игра 74'
FW 9 Кевин Фоланд влегол во игра 88'
DF 23 Емре Џан влегол во игра 88'
Селектор:
Јоаким Лев

Играч на натпреварот:
Пол Погба (Франција)[4]

Унгарија - Франција[уреди | уреди извор]

18 јуни 2021 (2021-06-18) Унгарија  1–1  Франција Будимпешта
15:00
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Унгарија - Франција
Извештај Стадион: Пушкаш Арена
Гледачи: 55,998[7]
Судија: Англија Мајкл Оливер
Унгарија[8]
Франција[8]
GK 1 Петер Гулачи
CB 21 Ендре Ботка добил жолт картон во 52-рата минута 52'
CB 6 Вили Орбан
CB 4 Атила Салаи
DM 8 Адам Наѓ
RM 7 Лоик Него
CM 15 Лашло Клајнхајзлер заменет 84'
CM 13 Андраш Шафер заменет 75'
LM 5 Атила Фиола
CF 9 Адам Салаи Captain sports.svg заменет 26'
CF 20 Роланд Шалаи
Замени:
FW 23 Немања Николиќ влегол во игра 26'
MF 10 Тамаш Чери влегол во игра 75'
DF 14 Герго Ловренчич влегол во игра 84'
Селектор:
Италија Марко Роси
HUN-FRA 2021-06-19.svg
GK 1 Иго Лорис Captain sports.svg
RB 2 Бенжамен Павар добил жолт картон во 10-тата минута 10'
CB 4 Рафаел Варан
CB 3 Преснел Кимпембе
LB 18 Лука Дињ
DM 13 Н'Голо Канте
CM 6 Пол Погба заменет 76'
CM 14 Адријан Рабио заменет 57'
AM 7 Антоан Гризман
CF 19 Карим Бензема заменет 76'
CF 10 Килијан Мбапе
Замени:
FW 11 Усман Дембеле влегол во игра 57' заменет 87'
MF 12 Корентан Толисо влегол во игра 76'
FW 9 Оливје Жиру влегол во игра 76'
MF 8 Томас Лемар влегол во игра 87'
Селектор:
Дидје Дешам

Играч на натпреварот:
Лашло Клајнхајзлер (Унгарија)[4]

Португалија - Германија[уреди | уреди извор]

18 јуни 2021 (2021-06-18) Португалија  2–4  Германија Минхен
18:00
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Португалија - Германија
Извештај Стадион: Алијанц Арена
Гледачи: 12,926[9]
Судија: Англија Антони Тејлор
Португалија[10]
Германија[10]
GK 1 Руи Патрисио
RB 2 Нелсон Семедо
CB 4 Рубен Дијас
CB 3 Пепе
LB 5 Рафаел Гереиро
CM 14 Вилијам Карваљо заменет 58'
CM 13 Данило Переира
RW 10 Бернадо Силва заменет 46'
AM 11 Бруно Фернандес заменет 64'
LW 21 Диого Жота заменет 83'
CF 7 Кристијано Роналдо Captain sports.svg
Замени:
MF 16 Ренато Санчес влегол во игра 46'
FW 15 Рафа Силва влегол во игра 58'
MF 8 Жоао Мутињо влегол во игра 64'
FW 9 Андре Силва влегол во игра 83'
Селектор:
Фернандо Сантос
POR-GER 2021-06-19.svg
GK 1 Мануел Нојер Captain sports.svg
CB 4 Матијас Гинтер добил жолт картон во 77-мата минута 77'
CB 5 Матс Хумелс заменет 62'
CB 2 Антонио Ридигер
RM 6 Јозуа Кимих
CM 21 Илкај Гундоган заменет 73'
CM 8 Тони Крос
LM 20 Робин Госенс заменет 62'
RW 7 Каи Хаверц добил жолт картон во 66-тата минута 66' заменет 73'
LW 25 Томас Милер
CF 10 Серж Гнабри заменет 87'
Замени:
DF 3 Марсел Халстенберг влегол во игра 62'
DF 23 Емре Џан влегол во игра 62'
MF 18 Леон Горецка влегол во игра 73'
DF 15 Никлас Зиле влегол во игра 73'
MF 19 Лерој Сане влегол во игра 87'
Селектор:
Јоаким Лев

Играч на натпреварот:
Робин Госенс (Германија)[4]

Португалија - Франција[уреди | уреди извор]

23 јуни 2021 (2021-06-23) Португалија  2–2  Франција Будимпешта
21:00
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Португалија - Франција
Извештај
Стадион: Пушкаш Арена
Гледачи: 54,886[11]
Судија: Шпанија Антонио Матеу Лаос
Португалија[12]
Франција[12]


GK 1 Руи Патрисио
RB 2 Нелсон Семедо заменет 79'
CB 4 Рубен Дијас
CB 3 Пепе
LB 5 Рафаел Гереиро
CM 8 Жоао Мутињо заменет 72'
CM 13 Данило Переира заменет 46'
CM 16 Ренато Санчес заменет 88'
RF 10 Бернардо Силва заменет 72'
CF 7 Кристијано Роналдо Captain sports.svg
LF 21 Диого Жота
Замени:
MF 26 Жоао Палиња влегол во игра 46'
MF 11 Бруно Фернандес влегол во игра 72'
MF 18 Рубен Невес влегол во игра 72'
DF 20 Диого Дало влегол во игра 79'
MF 24 Сержо Оливеира влегол во игра 88'
Селектор:
Фернандо Сантос
POR-FRA 2021-06-23.svg
GK 1 Иго Лорис Captain sports.svg добил жолт картон во 27-мата минута 27'
RB 25 Жул Кунде
CB 4 Рафаел Варан
CB 3 Преснел Кимпембе добил жолт картон во 83-тата минута 83'
LB 21 Лукас Ернандес добил жолт картон во 36-тата минута 36' заменет 46'
CM 6 Пол Погба
CM 13 Н'Голо Канте
RW 12 Корентан Толисо заменет 66'
AM 7 Антоан Гризман добил жолт картон во 40-тата минута 40' заменет 87'
LW 10 Килијан Мбапе
CF 19 Карим Бензема
Замени:
MF 18 Лука Дињ влегол во игра 46' заменет 52'
MF 14 Адријан Рабио влегол во игра 52'
MF 20 Кингсли Коман влегол во игра 66'
MF 17 Муса Сисоко влегол во игра 87'
Селектор:
Дидје Дешам

Играч на натпреварот:
Карим Бензема (Франција)[4]

Германија - Унгарија[уреди | уреди извор]

23 јуни 2021 (2021-06-23) Германија  2–2  Унгарија Минхен
21:00
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Германија - Унгарија
Извештај Стадион: Алијанц Арена
Гледачи: 12,413[13]
Судија: Русија Сергеј Карасев
Германија[14]
Унгарија[14]
GK 1 Мануел Нојер Captain sports.svg
CB 4 Матијас Гинтер заменет 82'
CB 5 Матс Хумелс
CB 2 Антонио Ридигер
RM 6 Јозуа Кимих
CM 21 Илкај Гундоган добил жолт картон во 29-тата минута 29' заменет 58'
CM 8 Тони Крос
LM 20 Робин Госенс заменет 82'
AM 7 Каи Хаверц заменет 67'
AM 19 Лерој Сане добил жолт картон во 61-вата минута 61'
CF 10 Серж Гнабри заменет 67'
Замени:
MF 18 Леон Горецка влегол во игра 58'
FW 11 Тимо Вернер влегол во игра 67'
FW 25 Томас Милер влегол во игра 67'
MF 14 Џамал Мусиала влегол во игра 82'
FW 9 Кевин Фоланд влегол во игра 82'
Селектор:
Јоаким Лев
GER-HUN 2021-06-23.svg
GK 1 Петер Гулачи
CB 21 Ендре Ботка добил жолт картон во 28-мата минута 28'
CB 6 Вили Орбан
CB 4 Атила Салаи
RWB 7 Лоик Него
LWB 5 Атила Фиола добил жолт картон во 66-тата минута 66' заменет 88'
CM 15 Лашло Клајнхајзлер заменет 88'
CM 8 Адам Наѓ
CM 13 Андраш Шафер
CF 9 Адам Салаи Captain sports.svg добил жолт картон во 64-тата минута 64' заменет 82'
CF 20 Роланд Шалаи заменет 75'
Замени:
FW 24 Шаблокс Шон влегол во игра 75'
MF 19 Кевин Варга влегол во игра 82'
FW 23 Немања Николиќ влегол во игра 88'
DF 14 Герго Ловренчич влегол во игра 88'
Селектор:
Италија Марко Роси

Играч на натпреварот:
Јозуа Кимих (Германија)[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UEFA Euro 2020: 2021 match schedule“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. May 2021. Посетено на 12 May 2021.
 2. „Full Time Summary – Hungary v Portugal“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 15 June 2021. Посетено на 15 June 2021.
 3. 3,0 3,1 „Tactical Line-ups – Hungary v Portugal“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 15 June 2021. Посетено на 15 June 2021.
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 4,5 „Every EURO 2020 Star of the Match“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 11 June 2021. Посетено на 15 June 2021.
 5. „Full Time Summary – France v Germany“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 15 June 2021. Посетено на 15 June 2021.
 6. 6,0 6,1 „Tactical Line-ups – France v Germany“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 15 June 2021. Посетено на 15 June 2021.
 7. „Full Time Summary – Hungary v France“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 19 June 2021. Посетено на 19 June 2021.
 8. 8,0 8,1 „Tactical Line-ups – Hungary v France“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 19 June 2021. Посетено на 19 June 2021.
 9. „Full Time Summary – Portugal v Germany“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 19 June 2021. Посетено на 19 June 2021.
 10. 10,0 10,1 „Tactical Line-ups – Portugal v Germany“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 19 June 2021. Посетено на 19 June 2021.
 11. „Full Time Summary – Portugal v France“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 23 June 2021. Посетено на 23 June 2021.
 12. 12,0 12,1 „Tactical Line-ups – Portugal v France“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 23 June 2021. Посетено на 23 June 2021.
 13. „Full Time Summary – Germany v Hungary“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 23 June 2021. Посетено на 23 June 2021.
 14. 14,0 14,1 „Tactical Line-ups – Germany v Hungary“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 23 June 2021. Посетено на 23 June 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]