Роланд Варга (фудбалер)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Роланд Варга (р. 23 јануари 1990 во Будимпешта) — унгарски фудбалер, кој во моментов игра за клубот од унгарската лига, Ференцварош.

Кариера[уреди | уреди извор]

Ѓер[уреди | уреди извор]

На 19 јануари 2012 година, Варга потпишал триипол годишен договор со унгарскиот клуб Ѓер.[1]

Ференцварош[уреди | уреди извор]

На 15 јануари 2015 година, Варга потпишал со клубот од унгарската лига Ференцварош.[2][3]

Клупска статистика[уреди | уреди извор]

Клуб Сезона Лига Куп Лига Куп Европа Вкупно
Наст Голови Наст Голови Наст Голови Наст Голови Наст Голови
Бреша Калчо
2009–10 1 0 0 0 1 0
Вкупно 1 0 0 0 1 0
Ујпешт
2009–10 12 1 1 0 3 1 16 2
Вкупно 12 1 1 0 3 1 16 2
Фогија
2010–11 21 2 0 0 - - 21 2
Вкупно 21 2 0 0 21 2
Ѓер
2011–12 9 3 1 0 0 0 10 3
2012–13 27 12 4 0 2 0 33 12
2013–14 28 4 4 1 5 3 2 0 39 8
2014–15 11 1 1 0 0 0 2 0 14 1
Вкупно 75 20 10 1 7 3 4 0 96 24
Ференцварош
2014–15 13 3 4 2 0 0 0 0 17 5
2015–16 30 7 6 2 4 0 40 9
2016–17 17 3 6 2 1 0 24 5
2017–18 30 17 0 0 3 3 33 20
2018–19 18 6 1 0 2 0 21 6
Вкупно 108 36 17 6 0 0 10 3 135 45
Кариера Вкупно 217 59 28 7 10 4 14 3 269 73

Репрезентација[уреди | уреди извор]

Варга играше за Унгарија во финалето на Светското првенство ФИФА 2009 во Египет.[4]

На 22 мај 2014 година, Варга го одигра својот прв натпревар во фудбалската репрезентација на Унгарија и го постигна вториот унгарски гол против фудбалската репрезентација на Данска на пријателскиот натпревар на Нагјердеј Стадион во Дебрецин.[5]

Интернационални голови[уреди | уреди извор]

Не. Датум Место Противник Резултат Конкуренција
1. 22 мај 2014 година Нагјердеи Стадион , Дебрецен , Унгарија   Данска
2 -1
2-2
Пријателски
2. 7 јуни 2014 година Puskás Ferenc Stadion , Будимпешта , Унгарија   Казахстан
2 -0
3-0
Пријателски
3. 6 јуни 2018 година Регионален спортски комплекс Брестски , Брест , Белорусија   Белорусија
1 -1
1 – 1
Пријателски

Почести[уреди | уреди извор]

  • ФИФА У-20 Светско првенство :
    • Трето место: 2009
Ференцварош
  • Унгарски куп: 2014-15

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Győri ETO: Varga Roland aláírt, Böde Dánielt a télen nem igazolják át“. Nemzeti Sport. 19 January 2012.
  2. „FTC: Varga Roland aláírt, a Fradiban folytatja - hivatalos“. Nemzeti Sport. 15 January 2015.
  3. „Varga Roland aláírt!“. Ferencváros's Official Website. 15 January 2015.
  4. „Kétszer is vezettünk a dánok ellen, szép gólok után a vége iksz“. www.nso.hu. 22 May 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]