Адам Салаи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Адам Салаи
Салаи во 2013
Лични информации
Целосно име Адам Салаи
Висина &100000000000001930000001,93 м
Положба Напаѓач
Клупски информации
Тековен клуб
Хофенхајм
Број 28

Адам Салаи (роден на 9 декември 1987 година) — унгарски фудбалер кој игра за германскиот клуб ФК Хофенхајм 1899 како напаѓач.

Поголемиот дел од својата кариера ја поминал во Германија, потпишувајќи го во 2004 година со Штутгарт и го претставува Мајнц 05, Шалке 04, Хофенхајм и Хановер 96. Тој, исто така, одиграл три години во Шпанија, со Реал Мадрид Кастиља.

Унгарскиот интернационалец од 2009 година, Салаи бил дел од екипата на Евро 2016.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Рани години / Штутгарт[уреди | уреди извор]

Салаи ја започнал својата кариера во неговиот роден град Будимпешта, играјќи за Хонвед Будимпешта и ФК Ујпешт. Во 2004 година се преселил во Германија за да ја заврши својата формација, поминал две години во младинските редови на ФК Штутгарт.

Салаи го направил своето деби во сениорската сезона 2006-07, играјќи со Б-тимот во Регионална лига Суд.

Реал Мадрид Кастиља[уреди | уреди извор]

Во август 2007 година, Салаи бил префрлен во Реал Мадрид Кастила, резервниот тим на Реал Мадрид за околу 500.000 евра.[1]

Во својата втора сезона во Сегунда Дивизион Б - единствениот ред во кој се натпреварувал за време на неговата магија во Шпанија - тој постигнал 16 гола во 37 натпревари, но страната можел да се најде само на шестото место, со што немало резултат на плејофот.

Мајнц[уреди | уреди извор]

На 9 јануари 2010, Реал Мадрид го позајмил Салаи на ФК Мајнц 05 , до јуни.[2] Тој го направи своето деби на Бундеслигата седум дена подоцна, како 63-минутна замена во загубата од 2-4 против Баер Леверкузен.[3]

Салаи го постигнал својот прв гол за Мајнц во победата од 1-0 над Борусија Дортмунд на 10 април 2010 година.[4] Тој го постигнал својот втор против Баерн Минхен на 25 септември, во 2-1 победа, со моќен удар во горниот агол во она што беше на Рајнска област-Пфалц шеста последователна победа на клубот во сезоната , во евентуална рок од седум;[5] на 14 јануари 2011 година, во игра против ФК Кајзерслаутерн, играчот претрпе повреда на коленото - кружен лигамент - кој го оставил во текот на остатокот од кампањата, во која постигна четири гола во 20 натпревари.

На 22 јануари 2012 година, Салаи се вратил во акција со Мајнц по повредата, играјќи ја втората половина од поразот од 2: 3 во Леверкузен.[6] На 1 август тој потпиша продолжување на договорот со клубот што се одвива до јуни 2015 година[7][8] а на 27 октомври го постигна својот прв хет-трик за тимот во победата од 3-0 против ФК Хофенхајм.[9]

На 10 февруари 2013 година, Салаи го постигнал својот 12-ти погодок на кампањата против ФК Аугсбург , со што станал најпродуктивниот унгарски стрелец во единствената германска сезона на сезоната, надминувајќи ги Лајош Детари и Василе Мириута , кои освоија 11 за Ајнтрахт Франкфурт во 1987-88 и ФК Енерџи Котбус во 2000-01 соодветно.[10] На 15 април, Sky Sports објавил напис за играчот каде Хорст Хелд, генерален менаџер на ФК Шалке 04, наводно, покажал интерес да го потпише, во очекување на квалификацијата на клубот до Лигата на шампионите со цел да го финансира трансферот.[11]

Шалке 04[уреди | уреди извор]

На 27 јуни 2013 година, Салаи потпишал четиригодишен договор со Шалке.[12] По неговото официјално дебитирање против аматерите на ФК Нетинген , за сезонава ДФБ-Покал , го одигра својот прв меч против Хамбургер С.В. , постигнувајќи го последниот гол на домаќините во натпревар од 3: 3 по ударот од Кристијан Клеменс со лошо ракување од Рене Адлер.[13]

Салаи бил способен да му помогне на својот тим да стигне до групната фаза од Лигата на шампионите: по извлекувањето од 1: 1 во првиот натпревар против ПАОК ФК [14] тој го зграпчи во вториот натпревар во Солун (3-2 победа) и играше цели 90 минути во двете прилики.[15]

Почести[уреди | уреди извор]

Поединечно[уреди | уреди извор]

 • Млад унгарски играч на годината: 2008
 • Бундеслига играч на месецот: Декември 2012
 • Унгарски играч на годината: 2011, 2012

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „VfB-Talent Adam Szalai wechselt zu Real Madrid“ [VfB Talent Adam Szalai moves to Real Madrid] (германски). Südwestrundfunk. 11 August 2007. Архивирано од изворникот на 16 June 2007. Посетено на 6 March 2008.
 2. „Verein bestätigt: Ungar Adam Szalai von Real Madrid zu Mainz 05“ [Club confirm: Hungarian Adam Szalai from Real Madrid to Mainz 05]. Main-Spitze (германски). 9 January 2010. Архивирано од изворникот на 2010-01-13. Посетено на 22 June 2013.
 3. „Bayer Leverkusen 4–2 Mainz“. ESPN Soccernet. 16 January 2010. Посетено на 20 February 2012.[мртва врска]
 4. „Mainz 1–0 Borussia Dortmund“. ESPN Soccernet. 10 April 2010. Посетено на 20 February 2012.[мртва врска]
 5. „Magic Mainz close on record“. ESPN Soccernet. 25 September 2010. Архивирано од изворникот на 2010-09-29. Посетено на 20 February 2012.
 6. „Bayer Leverkusen 3–2 Mainz“. ESPN Soccernet. 22 January 2012. Посетено на 20 February 2012.[мртва врска]
 7. „Adam Szalai verlängert seinen Vertrag vorzeitig bis 2015“ [Adam Szalai extends his contract until 2015] (германски). 1. FSV Mainz 05. 1 August 2012. Архивирано од изворникот на 17 August 2012. Посетено на 1 August 2012.
 8. „Szalai signs new Mainz contract“. FIFA. 1 August 2012. Архивирано од изворникот на 2014-10-06. Посетено на 1 August 2012.
 9. „Szal-eye for goals“. Bundesliga. 27 October 2012. Архивирано од изворникот на 30 October 2012. Посетено на 22 June 2013.
 10. „Bundesliga: Szalai 12 gólos, ezzel egyedüli magyar rekorder“ [Bundesliga: 12 goals for Szalai, the only Hungarian record]. Nemzeti Sport (унгарски). 10 February 2013. Посетено на 22 June 2013.
 11. „Transfer news: Schalke interested in Mainz striker Adam Szalai“. Sky Sports. 15 April 2013. Посетено на 23 June 2013.
 12. „Bundesliga: Adam Szalai set to sign for Schalke from Mainz“. Sky Sports. 27 June 2013. Посетено на 27 June 2013.
 13. „3:3! Fußball-Fest mit Fehler-Spektakel“ [3:3! Wonderfootball with mistake galore] (германски). Spox. 11 August 2013. Посетено на 22 August 2013.
 14. „Stoch strike earns Schalke draw for PAOK“. UEFA. 21 August 2013. Посетено на 28 August 2013.
 15. „Schalke survive PAOK scare to reach group stage“. UEFA. 27 August 2013. Посетено на 28 August 2013.