Квалификации за Европско првенство во фудбал 2020 - група Ј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Квалификации за Европско првенство во фудбал 2020 - група Ј била една од десетте групи во склоп на квалификациите за Европското првенство 2020. Во групата учествувале шест репрезентации, и се играло по Бергеров систем на натпреварување. Двете првопласирани репрезентации во групата, Италија и Финска се квалификувале на Европското првенство 2020.[1][2]

Табела[уреди | уреди извор]

Легенда
Екипа која се квалификувала на Европското првенство 2020.
Поз. Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Б
1.  Италија 10 10 0 0 37 4 +33 30
2.  Финска 10 6 0 4 16 10 +6 18
3.  Грција 10 4 2 4 12 14 -2 14
4.  Босна и Херцеговина 10 4 1 5 20 17 +3 13
5.  Ерменија 10 3 1 6 14 25 -11 10
6.  Лихтенштајн 10 0 2 8 2 31 -29 2
  Италија Финска Грција Босна и Херцеговина Ерменија Лихтенштајн
Италија  2-0 2-0 2-1 9-1 6-0
Финска  1-2 1-0 2-0 3-0 3-0
Грција  0-3 2-1 2-1 2-3 1-1
Босна и Херцеговина  0-3 4-1 2-2 2-1 5-0
Ерменија  1-3 0-2 0-1 4-2 3-0
Лихтенштајн  0-5 0-2 0-2 0-3 1-1

Натпревари[уреди | уреди извор]

Распоредот на натпреварите УЕФА го објавила истиот ден после ждребот, кој бил одржан на 2 декември 2018 во Даблин.[3][4] Времето на одигрување на натпреварите ќе биде прикажано по CET/CEST (локалното време ќе биде прикажано во заграда).


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Regulations of the UEFA European Football Championship 2018–20" (PDF). UEFA.com (англиски). Union of European Football Associations. 9. 3. 2018. Посетено на 19. 11. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
  2. "UEFA Euro 2020 Tournament Requirements" (PDF) (англиски). UEFA.com. Посетено на 19. 11. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
  3. "UEFA EURO 2020 qualifying schedule: all the fixtures". UEFA.com (англиски). Union of European Football Associations. 2. 12. 2018. Посетено на 10. 12. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
  4. "European Qualifiers 2018–20: Group stage fixture list" (PDF). UEFA.com (англиски). Union of European Football Associations. 2. 12. 2018. Посетено на 10. 12. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
  5. 5,00 5,01 5,02 5,03 5,04 5,05 5,06 5,07 5,08 5,09 5,10 5,11 5,12 5,13 5,14 5,15 5,16 5,17 5,18 5,19 5,20 5,21 5,22 5,23 5,24 5,25 5,26 5,27 5,28 5,29 "Summary UEFA Euro 2020 qualifying – Group J". Soccerway. Посетено на 21 November 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]