Никола Попов

Од Википедија — слободната енциклопедија

Никола Попов (Игуменец, Петрич1922) — македонски револуционер, член на ВМОРО.[1]

Во летото 1922 година, по наредба на Тодор Александров, бил обесен Никола Попов, бидејќи како санданист, одбил да влезе во Автономистичката ВМРО, предводена од Тодор Александров, а и агитирал и кај останатите луѓе да не му даваат поддршка.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Динев, Ангел (1983). Политичките убиства во Бугарија. Скопје: Култура-Скопје. стр. 329. ISBN 323.285.497.3 Проверете ја вредноста |isbn=: invalid character (help).