Европско првенство во фудбал 2020 - група Д

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Европско првенство во фудбал 2020 - група Д била една од шестте групи на Европското првенство 2020 и во неа се натпреварувале репрезентациите на Англија (еден од домаќините на првенството), Хрватска, Шкотска (уште еден домаќин) и Чешка. Натпреварите се одиграле на два стадиони Вембли во Лондон и Хемпден Парк во Глазгов, од 13 до 22 јуни 2021 година.[1]

Од оваа група понатаму минале Англија, Хрватска и Чешка, последната како една од четирите најдобри третопласирани репрезентации.

Репрезентации[уреди | уреди извор]

Поз. во жребот Екипа Шешир Број на учества на
ЕП
Последно
учество
Најдобар пласман УЕФА ранкинг
ноември 2019
Ранг список на ФИФА
мај 2021
Д1  Англија 1 10-то 2016 Трето место (1968), Полуфинале (1996) 3 4
Д2  Хрватска 2 6-то 2016 Четвртфинале (1996, 2008) 10 14
Д3  Шкотска 4 3-то 1996 Групна фаза (1992, 1996) 29 44
Д4  Чешка 3 7-мо 2016 Финале (1996) 18 40

Табела[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1.  Англија 7 3 2 1 0 2 0 +2
2.  Хрватска 4 3 1 1 1 4 3 +1
3.  Чешка 4 3 1 1 1 3 2 +1
4.  Шкотска 1 3 0 1 2 1 5 -4

Натпревари[уреди | уреди извор]

Натпреварите биле одиграни според Средноевропско летно време (UTC+02:00). Исто така, во заграда ќе биде прикажано и локалното време (БЛВ, UTC+01:00).

Англија - Хрватска[уреди | уреди извор]

13 јуни 2021 (2021-06-13) Англија  1–0  Хрватска Лондон
15:00 (14:00 UTC+1)
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Англија - Хрватска
Извештај Стадион: Вембли
Гледачи: 18,497[2]
Судија: Италија Даниеле Орсато
Англија[3]
Хрватска[3]
GK 1 Џордан Пикфорд
RB 2 Кајл Вокер
CB 5 Џон Стоунс
CB 15 Тајрон Мингс
LB 12 Киеран Трипиер
CM 14 Калвин Филипс
CM 4 Деклан Рајс
RW 10 Рахим Стерлинг заменет 90+2'
AM 19 Мејсон Маунт
LW 20 Фил Фоден добил жолт картон во 64-тата минута 64' заменет 71'
CF 9 Хари Кејн Captain sports.svg заменет 82'
Замени:
FW 11 Маркус Рашфорд влегол во игра 71'
MF 26 Џуд Белингам влегол во игра 82'
FW 18 Доминик Калверт-Луин влегол во игра 90+2'
Селектор:
Гарет Саутгејт
ENG-CRO 2021-06-13.svg
GK 1 Доминик Ливаковиќ
RB 2 Шиме Врсаљко
CB 21 Домагој Вида
CB 5 Дује Чалета-Цар добил жолт картон во 42-рата минута 42'
LB 25 Јошко Гвардиол
DM 11 Марцело Брозовиќ добил жолт картон во 66-тата минута 66' заменет 70'
CM 10 Лука Модриќ Captain sports.svg
CM 8 Матео Ковачиќ добил жолт картон во 48-мата минута 48' заменет 85'
RW 9 Андреј Крамариќ заменет 70'
LW 4 Иван Перишиќ
CF 17 Анте Ребиќ заменет 78'
Замени:
MF 13 Никола Влашиќ влегол во игра 70'
FW 7 Јосип Брекало влегол во игра 70'
FW 20 Бруно Петковиќ влегол во игра 78'
MF 15 Марио Пашалиќ влегол во игра 85'
Селектор:
Златко Далиќ

Играч на натпреварот:
Рахим Стерлинг (Англија)[4]

Шкотска - Чешка[уреди | уреди извор]

14 јуни 2021 (2021-06-14) Шкотска  0–2  Чешка Глазгов
15:00 (14:00 UTC+1)
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Шкотска - Чешка
Извештај
Стадион: Хемпден Парк
Гледачи: 9,847[5]
Судија: Германија Даниел Зиберт
Шкотска[6]
Чешка[6]
GK 1 Дејвид Маршал
CB 5 Грант Ханли
CB 16 Лијам Купер
CB 24 Џек Хендри заменет 67'
RWB 2 Стивен О'Донел заменет 79'
LWB 3 Ендрју Робертсон Captain sports.svg
CM 17 Стјуарт Армстронг заменет 67'
CM 7 Џон МекГин
CM 4 Скот МекТомини
CF 9 Линдон Дајкс заменет 79'
CF 11 Рајан Кристи заменет 46'
Замени:
FW 10 Че Адамс влегол во игра 46'
MF 8 Калум МекГрегор влегол во игра 67'
MF 20 Рајан Фрејзер влегол во игра 67'
MF 25 Џејмс Форест влегол во игра 79'
FW 19 Кевин Нисбет влегол во игра 79'
Селектор:
Стив Кларк
SCO-CZE 2021-06-14.svg
GK 1 Томаш Вацлик
RB 5 Владимир Цоуфал
CB 3 Ондржеј Челустка
CB 6 Томаш Калас
LB 18 Јан Боржил
CM 15 Томаш Соучек
CM 21 Алекс Крал заменет 67'
RW 12 Лукаш Масопуст заменет 72'
AM 8 Владимир Дарида Captain sports.svg заменет 87'
LW 14 Јакуб Јанкто заменет 72'
CF 10 Патрик Шик заменет 87'
Замени:
DF 9 Томаш Холеш влегол во игра 67'
FW 19 Адам Хложек влегол во игра 72'
FW 20 Матеј Видра влегол во игра 72'
MF 13 Петр Шевчик влегол во игра 87'
FW 11 Михаел Крменчик влегол во игра 87'
Селектор:
Јарослав Шилхави

Играч на натпреварот:
Патрик Шик (Чешка)[4]

Хрватска - Чешка[уреди | уреди извор]

18 јуни 2021 (2021-06-18) Хрватска  1–1  Чешка Глазгов
18:00 (17:00 UTC+1)
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Хрватска - Чешка
Извештај
Стадион: Хемпден Парк
Гледачи: 5,607[7]
Судија: Шпанија Карлос дел Серо Гранде
Хрватска[8]
Чешка[8]
GK 1 Доминик Ливаковиќ
RB 2 Шиме Врсаљко
CB 6 Дејан Ловрен добил жолт картон во 35-тата минута 35'
CB 21 Домагој Вида
LB 25 Јошко Гвардиол
CM 10 Лука Модриќ Captain sports.svg
CM 8 Матео Ковачиќ заменет 87'
RW 4 Иван Перишиќ
AM 9 Андреј Крамариќ заменет 62'
LW 7 Јосип Брекало заменет 46'
CF 17 Анте Ребиќ заменет 46'
Замени:
FW 20 Бруно Петковиќ влегол во игра 46'
MF 26 Лука Иванушец влегол во игра 46'
MF 13 Никола Влашиќ влегол во игра 62'
MF 11 Марцело Брозовиќ влегол во игра 87'
Селектор:
Златко Далиќ
CRO-CZE 2021-06-18.svg
GK 1 Томаш Вацлик
RB 5 Владимир Цоуфал
CB 6 Томаш Калас
CB 3 Ондржеј Челустка
LB 18 Јан Боржил добил жолт картон во 82-рата минута 82'
CM 9 Томаш Холеш заменет 63'
CM 15 Томаш Соучек
RW 12 Лукаш Масопуст добил жолт картон во 50-тата минута 50' заменет 63'
AM 8 Владимир Дарида Captain sports.svg заменет 87'
LW 14 Јакуб Јанкто заменет 74'
CF 10 Патрик Шик заменет 74'
Замени:
FW 19 Адам Хложек добил жолт картон во 90+3-тата минута 90+3' влегол во игра 63'
MF 21 Алекс Крал влегол во игра 63'
MF 13 Петр Шевчик влегол во игра 74'
FW 11 Михаел Крменчик влегол во игра 74'
MF 7 Антонин Барак влегол во игра 87'
Селектор:
Јарослав Шилхави

Играч на натпреварот:
Лука Модриќ (Хрватска)[4]

Англија - Шкотска[уреди | уреди извор]

18 јуни 2021 (2021-06-18) Англија  0–0  Шкотска Лондон
21:00 (20:00 UTC+1)
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Англија - Шкотска
Извештај Стадион: Вембли
Гледачи: 20,306[9]
Судија: Шпанија Антонио Матеу Лаос
Англија[10]
Шкотска[10]
GK 1 Џордан Пикфорд
RB 24 Рис Џејмс
CB 5 Џон Стоунс
CB 15 Тајрон Мингс
LB 3 Лук Шо
CM 4 Деклан Рајс
CM 14 Калвин Филипс
RW 20 Фил Фоден заменет 63'
AM 19 Мејсон Маунт
LW 10 Рахим Стерлинг
CF 9 Хари Кејн Captain sports.svg заменет 74'
Замени:
MF 7 Џек Грилиш влегол во игра 63'
FW 11 Маркус Рашфорд влегол во игра 74'
Селектор:
Гарет Саутгејт
ENG-SCO 2021-06-18.svg
GK 1 Дејвид Маршал
CB 4 Скот МекТомини
CB 5 Грант Ханли
CB 6 Киеран Тирни
DM 23 Били Гилмор заменет 76'
RM 2 Стивен О'Донел добил жолт картон во 87-мата минута 87'
CM 7 Џон МекГин добил жолт картон во 15-тата минута 15'
CM 8 Калум МекГрегор
LM 3 Ендрју Робертсон Captain sports.svg
CF 9 Линдон Дајкс
CF 10 Че Адамс заменет 86'
Замени:
MF 17 Стјуарт Армстронг влегол во игра 76'
FW 19 Кевин Нисбет влегол во игра 86'
Селектор:
Стив Кларк

Играч на натпреварот:
Били Гилмор (Шкотска)[4]

Хрватска - Шкотска[уреди | уреди извор]

22 јуни 2021 (2021-06-22) Хрватска  3–1  Шкотска Глазгов
21:00 (20:00 UTC+1)
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Хрватска - Шкотска
Извештај Стадион: Хемпден Парк
Гледачи: 9,896[11]
Судија: Аргентина Фернандо Рапалини
Хрватска[12]
Шкотска[12]
GK 1 Доминик Ливаковиќ
RB 22 Јосип Јурановиќ
CB 6 Дејан Ловрен добил жолт картон во 26-тата минута 26'
CB 21 Домагој Вида
LB 25 Јошко Гвардиол заменет 70'
CM 8 Матео Ковачиќ
CM 11 Марцело Брозовиќ
RW 4 Иван Перишиќ заменет 81'
AM 10 Лука Модриќ Captain sports.svg
LW 13 Никола Влашиќ заменет 76'
CF 20 Бруно Петковиќ заменет 70'
Замени:
FW 9 Андреј Крамариќ влегол во игра 70'
DF 3 Борна Баришиќ влегол во игра 70'
MF 26 Лука Иванушец влегол во игра 76'
FW 17 Анте Ребиќ влегол во игра 81'
Селектор:
Златко Далиќ
CRO-SCO 2021-06-22.svg
GK 1 Дејвид Маршал
CB 4 Скот МекТомини
CB 5 Грант Ханли заменет 33'
CB 6 Киеран Тирни
RWB 2 Стивен О'Донел заменет 84'
LWB 3 Ендрју Робертсон Captain sports.svg
DM 7 Џон МекГин
AM 17 Стјуарт Армстронг заменет 70'
AM 8 Калум МекГрегор
CF 9 Линдон Дајкс
CF 10 Че Адамс заменет 84'
Замени:
DF 26 Скот Мекена добил жолт картон во 34-тата минута 34' влегол во игра 33'
MF 20 Рајан Фрејзер влегол во игра 70'
FW 19 Кевин Нисбет влегол во игра 84'
DF 22 Нејтн Патерсон влегол во игра 84'
Селектор:
Стив Кларк

Играч на натпреварот:
Никола Валшиќ (Хрватска)[4]

Чешка - Англија[уреди | уреди извор]

22 јуни 2021 (2021-06-22) Чешка  0–1  Англија Лондон
21:00 (20:00 UTC+1)
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Чешка - Англија
Извештај Стадион: Вембли
Гледачи: 19,104[13]
Судија: Португалија Артур Соарес Дијас
Чешка[14]
Англија[14]
GK 1 Томаш Вацлик
RB 5 Владимир Цоуфал
CB 3 Ондржеј Челустка
CB 6 Томаш Калас
LB 18 Јан Боржил добил жолт картон во 61-вата минута 61'
CM 9 Томаш Холеш заменет 84'
CM 15 Томаш Соучек
RW 12 Лукаш Масопуст заменет 64'
AM 8 Владимир Дарида Captain sports.svg заменет 64'
LW 14 Јакуб Јанкто заменет 46'
CF 10 Патрик Шик заменет 75'
Замени:
MF 13 Петр Шевчик влегол во игра 46'
MF 21 Алекс Крал влегол во игра 64'
FW 19 Адам Хложек влегол во игра 64'
FW 24 Томаш Пекарт влегол во игра 75'
FW 20 Матеј Видра влегол во игра 84'
Селектор:
Јарослав Шилхави
CZE-ENG 2021-06-22.svg
GK 1 Џордан Пикфорд
RB 2 Кајл Вокер
CB 5 Џон Стоунс заменет 79'
CB 6 Хари Мегваер
LB 3 Лук Шо
CM 14 Калвин Филипс
CM 4 Деклан Рајс заменет 46'
RW 25 Букајо Сака заменет 84'
AM 7 Џек Грилиш заменет 67'
LW 10 Рахим Стерлинг заменет 67'
CF 9 Хари Кејн Captain sports.svg
Замени:
MF 8 Џордан Хендерсон влегол во игра 46'
FW 11 Маркус Рашфорд влегол во игра 67'
MF 26 Џуд Белингам влегол во игра 67'
DF 15 Тајрон Мингс влегол во игра 79'
MF 17 Џејдон Санчо влегол во игра 84'
Селектор:
Гарет Саутгејт

Играч на натпреварот:
Букајо Сака (Англија)[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UEFA Euro 2020: 2021 match schedule“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. May 2021. Посетено на 12 May 2021.
 2. „Full Time Summary – England v Croatia“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 13 June 2021. Посетено на 13 June 2021.
 3. 3,0 3,1 „Tactical Line-ups – England v Croatia“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 13 June 2021. Посетено на 13 June 2021.
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 4,5 „Every EURO 2020 Star of the Match“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 11 June 2021. Посетено на 13 June 2021.
 5. „Full Time Summary – Scotland v Czech Republic“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 14 June 2021. Посетено на 14 June 2021.
 6. 6,0 6,1 „Tactical Line-ups – Scotland v Czech Republic“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 14 June 2021. Посетено на 14 June 2021.
 7. „Full Time Summary – Croatia v Czech Republic“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 18 June 2021. Посетено на 18 June 2021.
 8. 8,0 8,1 „Tactical Line-ups – Croatia v Czech Republic“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 18 June 2021. Посетено на 18 June 2021.
 9. „Full Time Summary – England v Scotland“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 18 June 2021. Посетено на 18 June 2021.
 10. 10,0 10,1 „Tactical Line-ups – England v Scotland“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 18 June 2021. Посетено на 18 June 2021.
 11. „Full Time Summary – Croatia v Scotland“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 22 June 2021. Посетено на 22 June 2021.
 12. 12,0 12,1 „Tactical Line-ups – Croatia v Scotland“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 22 June 2021. Посетено на 22 June 2021.
 13. „Full Time Summary – Czech Republic v England“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 22 June 2021. Посетено на 22 June 2021.
 14. 14,0 14,1 „Tactical Line-ups – Czech Republic v England“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 22 June 2021. Посетено на 22 June 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]