Прејди на содржината

Квалификации за Европско првенство во фудбал 2020 - група Д

Од Википедија — слободната енциклопедија

Квалификации за Европско првенство во фудбал 2020 - група Д е една од десетте групи во склоп на квалификациите за Европското првенство 2020. Во групата се наоѓаат пет репрезентации, и се игра по Бергеров систем на натпреварување. Двете првопласирани репрезентации во групата ќе се квалификуваат на Европското првенство 2020.[1][2]

Табела[уреди | уреди извор]

Легенда
Екипа која се квалификувала на Европското првенство 2020.
Поз. Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Б
1.  Ирска 7 3 3 1 6 4 +2 12
2.  Данска 6 3 3 0 16 5 +11 12
3.  Швајцарија 6 3 2 1 12 5 +7 11
4.  Грузија 7 2 2 3 7 10 -3 8
5.  Гибралтар 6 0 0 6 2 19 -17 0
  Ирска Данска Швајцарија Грузија Гибралтар
Ирска  18.11. 1-1 1-0 2-0
Данска  1-1 1-0 5-1 15.11.
Швајцарија  2-0 3-3 15.11 4-0
Грузија  0-0 0-0 0-2 3-0
Гибралтар  0-1 0-6 18.11 2-3

Натпревари[уреди | уреди извор]

Распоредот на натпреварите УЕФА го објавила истиот ден како и ждребот, кој бил одржан на 2 декември 2018 година во Даблин.[3][4] Времето на одигрување на натпреварите ќе биде прикажано по CET/CEST (месното време ќе биде прикажано во заграда).


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Regulations of the UEFA European Football Championship 2018–20“ (PDF). UEFA.com (англиски). Union of European Football Associations. 9 март 2018. Посетено на 19 ноември 2018.
  2. „UEFA Euro 2020 Tournament Requirements“ (PDF) (англиски). UEFA.com. Посетено на 19 ноември 2018.
  3. „UEFA EURO 2020 qualifying schedule: all the fixtures“. UEFA.com (англиски). Union of European Football Associations. 2 декември 2018. Посетено на 10 декември 2018.
  4. „European Qualifiers 2018–20: Group stage fixture list“ (PDF). UEFA.com (англиски). Union of European Football Associations. 2 декември 2018. Посетено на 10 декември 2018.
  5. 5,00 5,01 5,02 5,03 5,04 5,05 5,06 5,07 5,08 5,09 5,10 5,11 5,12 5,13 5,14 5,15 „Summary UEFA Euro 2020 qualifying – Group D“. Soccerway. Посетено на 17 October 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]