Квалификации за Европско првенство во фудбал 2020 - група Ц

Од Википедија — слободната енциклопедија

Квалификации за Европско првенство во фудбал 2020 - група Ц е една од десетте групи во склоп на квалификациите за Европското првенство 2020. Во групата се наоѓаат пет репрезентации, и се игра по Бергеров систем на натпреварување. Двете првопласирани репрезентации во групата ќе се квалификуваат на Европското првенство 2020.[1][2]

Табела[уреди | уреди извор]

Легенда
Екипа која се квалификувала на Европското првенство 2020.
Поз. Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Б
1.  Германија 8 7 0 1 30 7 +23 21
2.  Холандија 8 6 1 1 24 7 +17 19
3.  Северна Ирска 8 4 1 3 9 13 -4 13
4.  Белорусија 8 1 1 6 4 16 -12 4
5.  Естонија 8 0 1 7 2 26 -24 1
  Германија Холандија Северна Ирска Белорусија Естонија
Германија  2-4 6-1 4-0 8-0
Холандија  2-3 3-1 4-0 5-0
Северна Ирска  0-2 0-0 2-1 2-0
Белорусија  0-2 1-2 0-1 0-0
Естонија  0-3 0-4 1-2 1-2

Натпревари[уреди | уреди извор]

Распоредот на натпреварите УЕФА го објавила истиот ден како и ждребот, кој бил одржан на 2 декември 2018 година во Даблин.[3][4] Времето на одигрување на натпреварите ќе биде прикажано по CET/CEST (месното време ќе биде прикажано во заграда).Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Regulations of the UEFA European Football Championship 2018–20“ (PDF). UEFA.com (англиски). Union of European Football Associations. 9 март 2018. Посетено на 19 ноември 2018.
  2. „UEFA Euro 2020 Tournament Requirements“ (PDF) (англиски). UEFA.com. Посетено на 19 ноември 2018.
  3. „UEFA EURO 2020 qualifying schedule: all the fixtures“. UEFA.com (англиски). Union of European Football Associations. 2 декември 2018. Посетено на 10 декември 2018.
  4. „European Qualifiers 2018–20: Group stage fixture list“ (PDF). UEFA.com (англиски). Union of European Football Associations. 2 декември 2018. Посетено на 10 декември 2018.
  5. 5,00 5,01 5,02 5,03 5,04 5,05 5,06 5,07 5,08 5,09 5,10 5,11 „Summary UEFA Euro 2020 qualifying – Group C“. Soccerway. Посетено на 11 September 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]