Прејди на содржината

Марио Пашалиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марио Пашалиќ
Лични податоци
Роден на 9 февруари 1995(1995-02-09)(29 г.)
Роден во Мајнц
Држава Хрватска Хрватска
Висина &100000000000001860000001,86 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Аталанта Аталанта
Број 88
Младинска кариера
2003–2005 ГОШК (КГ)
2006–2013 Хајдук Сплит Хајдук Сплит
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2012–2014 Хајдук Сплит Хајдук Сплит 32 (11)
2014–2018 Челси Челси 0 (0)
2014–2015Елче Елче 31 (3)
2015–2016Монако Монако 16 (3)
2016–2017Милан Милан 24 (5)
2017–2018Спартак Москва Спартак Москва 21 (4)
2018– Аталанта Аталанта 113 (28)
Репрезентација
2011 Хрватска Хрватска 17 10 (2)
2013 Хрватска Хрватска 19 4 (2)
2014-2016 Хрватска Хрватска 21 12 (7)
2014- Хрватска Хрватска 6 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 13 May 2017
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 15:39, 21 November 2015

Марио Пашалиќ (роден на 9 февруари 1995 година во Мајнц) е хрватски фудбалер, играч од средниот ред на Аталанта и на хрватската репрезентација.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Пашалиќ ја започнал својата кариера преку играње во младинската школа на ГОШК Каштел Гомилица, пред влезот во младинската школа Хајдук Сплит во почетокот на 2006 година. А младите меѓународни, тој за првпат доби пошироко признавање во 2011-2012 сезона, постигнувајќи 17 гола за У-17 тим, и покрај тоа што играч од средниот ред, а во последниот натпревар од сезоната, постигнувајќи победоносниот гол за У-19 тим во еден натпревар со 3:2 против Хрватски Драговољац, во 90. минута, што обезбедија првенството трофеј. За време на пред-сезона ,сепак, тој беше дијагностициран со стафилококи инфекција, поради што тој бил принуден да го пропушти првата половина на 2012-2013 сезона. Тој опорављен, сепак, и го направи својот прв тим лигашкиот деби на 13 април 2013 година во еден натпревар против ХНК Цибалиа, кога тој влезе за Иван Вуковиќ во 90. минута.

Во септември 2013 година, Пашалиќ го постигна два гола во дерби против Динамо Загреб (двапати од корнер испратени од Харис Буква).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]