Прејди на содржината

Квалификации за Европско првенство во фудбал 2020 - група Ј

Од Википедија — слободната енциклопедија

Квалификации за Европско првенство во фудбал 2020 - група Ј била една од десетте групи во склоп на квалификациите за Европското првенство 2020. Во групата учествувале шест репрезентации, и се играло по Бергеров систем на натпреварување. Двете првопласирани репрезентации во групата, Италија и Финска се квалификувале на Европското првенство 2020.[1][2]

Табела[уреди | уреди извор]

Легенда
Екипа која се квалификувала на Европското првенство 2020.
Поз. Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Б
1.  Италија 10 10 0 0 37 4 +33 30
2.  Финска 10 6 0 4 16 10 +6 18
3.  Грција 10 4 2 4 12 14 -2 14
4.  Босна и Херцеговина 10 4 1 5 20 17 +3 13
5.  Ерменија 10 3 1 6 14 25 -11 10
6.  Лихтенштајн 10 0 2 8 2 31 -29 2
  Италија Финска Грција Босна и Херцеговина Ерменија Лихтенштајн
Италија  2-0 2-0 2-1 9-1 6-0
Финска  1-2 1-0 2-0 3-0 3-0
Грција  0-3 2-1 2-1 2-3 1-1
Босна и Херцеговина  0-3 4-1 2-2 2-1 5-0
Ерменија  1-3 0-2 0-1 4-2 3-0
Лихтенштајн  0-5 0-2 0-2 0-3 1-1

Натпревари[уреди | уреди извор]

Распоредот на натпреварите УЕФА го објавила истиот ден после ждребот, кој бил одржан на 2 декември 2018 во Даблин.[3][4] Времето на одигрување на натпреварите ќе биде прикажано по CET/CEST (месното време ќе биде прикажано во заграда).


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Regulations of the UEFA European Football Championship 2018–20“ (PDF). UEFA.com (англиски). Union of European Football Associations. 9 март 2018. Посетено на 19 ноември 2018.
  2. „UEFA Euro 2020 Tournament Requirements“ (PDF) (англиски). UEFA.com. Посетено на 19 ноември 2018.
  3. „UEFA EURO 2020 qualifying schedule: all the fixtures“. UEFA.com (англиски). Union of European Football Associations. 2 декември 2018. Посетено на 10 декември 2018.
  4. „European Qualifiers 2018–20: Group stage fixture list“ (PDF). UEFA.com (англиски). Union of European Football Associations. 2 декември 2018. Посетено на 10 декември 2018.
  5. 5,00 5,01 5,02 5,03 5,04 5,05 5,06 5,07 5,08 5,09 5,10 5,11 5,12 5,13 5,14 5,15 5,16 5,17 5,18 5,19 5,20 5,21 5,22 5,23 5,24 5,25 5,26 5,27 5,28 5,29 „Summary UEFA Euro 2020 qualifying – Group J“. Soccerway. Посетено на 21 November 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]