Анастасиос Донис

Од Википедија — слободната енциклопедија

[1]

Грција Анастасиос Донис
Лични податоци
Роден на 29 август 1996(1996-08-29)(27 г.)
Роден во Блекбурн, Англија
Висина &100000000000001760000001,76 м
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Штутгарт Штутгарт
Број 14
Младинска кариера
Панатинаикос Панатинаикос
Јувентус Јувентус
Сасуоло Сасуоло
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2015-2016Лугано Лугано 25 (4)
2016-2017Ница Ница 18 (5)
2017- Штутгарт Штутгарт 0 (0)
Репрезентација
2013-2015 Грција Грција 19 13 (2)
2016- Грција Грција 21 7 (1)
2017- Грција Грција 7 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 6 јануари 2011
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 ноември 2010

Анастасиос Донис (роден на 29 август 1996 во Блекбурн, Англија) — грчки фудбалер, напаѓач на Штутгарт и на грчката репрезентација.

Технички одлики[уреди | уреди извор]

Донис поседува голем талент, брзи нозе и одлично око за гол. Најчество игра како лево крило или како напаѓач.[2]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. https://twitter.com/DonisTassos twitter
  2. „Juventus Primavera and Youth - Anastasios Donis“. wordpress. 15 октомври 2013. Посетено на 6 март 2014.