Прејди на содржината

Лоренцо Пелегрини

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лоренцо Пелегрини
Лични податоци
Роден на 19 јуни 1996(1996-06-19)(28 г.)
Роден во Рим, Италија
Држава Италија Италија
Висина &100000000000018160000001,816 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Рома Рома
Број 7
Младинска кариера
Рома Рома
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2014-2015 Рома Рома 1 (0)
2015-2017 Сасуоло Сасуоло 47 (9)
2017- Рома Рома 203 (34)
Репрезентација
2014-2015 Италија Италија 19 15 (1)
2015 Италија Италија 20 2 (0)
2016-2019 Италија Италија 21 14 (5)
2017- Италија Италија 30 (6)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 13 мај 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 1 јули 2012

Лоренцо Пелегрини (роден на 19 јуни 1996 година, во Рим) — италијански фудбалер, играч од средниот ред на Рома и на италијанската репрезентација.

Биографија

[уреди | уреди извор]

Тој е во брак од 22 мај 2018 година со Вероника Мартинели: двојката има три деца.[1][2][3]

Кога бил во Џованисими тимот на Рома, тој страдал од форма на срцева аритмија, што ја загрозила неговата спортска кондиција.[4][5][6]

  1. Redazione. „Le nozze di Lorenzo Pellegrini e Veronica – GALLERY“. Forzaroma.info. Посетено на 15 август 2019.
  2. „Roma, Lorenzo Pellegrini diventa papà: è nata Camilla“ (италијански). Посетено на 2022-02-03. Занемарен непознатиот параметар |sito= (се препорачува |website=) (help)
  3. „Roma, Pellegrini di nuovo papà: è nato Thomas“. corrieredellosport.it (италијански). Посетено на 2022-02-03.
  4. Alex Frosio (2019). „Azzurri, c'è tutta la Serie A“. La Gazzetta dello Sport. стр. 8. Занемарен непознатиот параметар |month= (help); Занемарен непознатиот параметар |day= (help)
  5. „Spazio giovani – Lorenzo Pellegrini, il difensore del futuro“.
  6. Alessia Cruciani; Maurizio Cogliandro (foto) (20 јануари 2018). „Se sorridi diventi più forte“. SportWeek. стр. 38–42.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]