Лука Дињ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лука Дињ
Лични податоци
Полно име Лука Дињ
Роден на 20 јули 1993(1993-07-20)(30 г.)
Роден во Мо, Франција
Држава Франција Франција
Висина 1,78 м
Позиција лев бек
Клупски податоци
Сегашен клуб Евертон Евертон
Број 12
Младинска кариера
1999–2002 Мареј сир Урк
2002–2005 Крепи ан Валоа
2005–2011 Лил Лил
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2011–2013 Лил Лил 49 (2)
2013–2016 Париз Сен Жермен Париз Сен Жермен 30 (0)
2015–2016Рома Рома 33 (3)
2016–2018 Барселона Барселона 29 (0)
2018– Евертон Евертон 35 (4)
Репрезентација
2008-2009 Франција Франција 16 15 (0)
2009-2010 Франција Франција 17 15 (0)
2010-2011 Франција Франција 18 11 (0)
2011-2012 Франција Франција 19 12 (1)
2013 Франција Франција 20 12 (2)
2013 Франција Франција 21 7 (0)
2014– Франција Франција 14 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 12 септември 2016
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 1 септември 2016

Лука Дињ (француски: Lucas Digne), (20 јули 1993, Мо) – француски фудбалер, лев бек на Евертон и на француската репрезентација.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Лил[уреди | уреди извор]

Дињ како играч на Лил во 2012 година

На 27 јули 2010 година, Дињ го потпишал својот прв професионален договор на три години со Лил (до јуни 2013 година), кој во јануари 2012 година бил продолжен до 2016 година.[1][2] Во пресрет на сезоната 2011/2012, Дињ бил промовиран во сениорскиот тим и му бил доделен дресот со број 3. Професионалното деби го имал на 26 октомври 2011 година, на натпреварот со Седан во Купот на лигата во кој Лил победил со 6-1.[3]

Пари Сен-Жермен[уреди | уреди извор]

На 17 јули 2013 година, Дињ потпишал петгодишен договор со Пари Сен-Жермен за сума која се верува дека била околу 15 милиони евра.[4][5]

Рома (заем)[уреди | уреди извор]

На 26 август 2015, фудбалскиот клуб Рома од италијанската Серија А, соопшти дека го позајмиле Дињ од ПСЖ на една сезона, со можност истата да премине во траен ангажман на крајот на сезоната 2015/2016.[6] Дињ дебитирал за Рома на 30 август 2015 година, одигрувајќи го целиот натпревар против Јувентус на стадионот Олимпико, кој Рома го добила со 2-1.[7]

Барселона[уреди | уреди извор]

На 13 јули 2016 година, Дињ потпишал петгодишен договор со Барселона од шпанската Примера дивисион. Вредноста на трансферот била 16,5 милиони евра, со можност да достигне 20,5 милиони во зависност од поединечните и тимските резултати.[8] На 14 август 2016 година, Дињ за првпат се појавил во дресот на Барселона во првиот натпревар од Суперкупот на Шпанија.[9]

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Дињ во француската репрезентација под 19 година во 2012 година

Дињ бил репрезентативец на Франција во селекциите П16, П17 и П18 години. Дињ бил дел од француската фудбалска репрезентација на Светското првенство во фудбал 2014 во Бразил. Го носел дресот со број 17 и во третата група, еквадорскиот капитен Антонио Валенсија направил над него фаул за што добил директен црвен картон.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Digne et le LOSC liés jusqu'en 2013“. Lille OSC (француски). 27 July 2010.[мртва врска]
  2. „Lucas Digne prolonge jusqu'en 2016“. Lille OSC (француски). 10 January 2012. Архивирано од изворникот на 2012-01-29.
  3. „Lille v. Sedan Match Report“. Ligue de Football Professionnel (француски). 6 October 2011.
  4. „LUCAS DIGNE SIGNS FIVE-YEAR DEAL WITH PARIS SAINT-GERMAIN“. Paris Saint-Germain F.C. 17 July 2013. Архивирано од изворникот на 2018-08-01.
  5. „Paris Saint-Germain seals Digne deal“. Goal.com. 17 July 2013.
  6. „Roma complete signing of Lucas Digne“. Associazione Sportiva Roma. 26 August 2015. Архивирано од изворникот на 2015-11-27.
  7. „ROMA VS. JUVENTUS 2 - 1“. Soccerway. 30 August 2015.
  8. „Lucas Digne becomes FC Barcelona's latest signing“. FC Barcelona. 13 July 2016.
  9. Mazariegos, Luis (2016-08-15). „Barcelona's Lucas Digne Impresses on Debut vs. Sevilla“. Barca Blaugranes. Посетено на 2016-08-16.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]