Бакари Сања

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бакари Сања
Лични податоци
Полно име Бакари Сања
Роден на 14 февруари 1983(1983-02-14)(41 г.)
Роден во Сенс, Франција
Држава Франција Франција
Висина 1.76 м (5 ст 9 ин)[1]
Играчки податоци
Позиција одбрана
Повлекување 1 јануари 2020 (36 г.)
Младинска кариера
Сенс
1998-2002 Осер Осер
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2002-2004 Осер Осер Б 37 (3)
2004-2007 Осер Осер 89 (0)
2007-2014 Арсенал Арсенал 213 (4)
2014-2017 Манчестер Сити Манчестер Сити 54 (0)
2018 Беневенто Беневенто 13 (1)
2018-2019 Монтреал Импакт Монтреал Импакт 35 (2)
Репрезентација
2004–2006 Франција Франција 21 13[2] (1)
2007–2016 Франција Франција 65 (0)
 • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 26 јули 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 26 јули 2012

Бакари Сања, (роден на 14 февруари 1983 во Санс, Бургундија) — поранешен француски фудбалер, играч од одбраната.

Неговиот братучед Ибрахима Сонко исто така игра во Премиер лигата, за премиерлигашот Стоук Сити.[3]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Осер[уреди | уреди извор]

Сања имаше 87 настапи во Француската Лига 1 за Осер и беше дел од составот кој го освои Францускиот Куп во 2005. Исто така играше и во Купот на УЕФА во сите три сезони кога настапуваше за првиот тим, постигнувајќи вкупно 17 настапи во ова натпреварување. Сања беше именуван и во тимот на сезоната на Лига 1 за неговите одлични изведби на позицијата на десен бек.

Арсенал[уреди | уреди извор]

Сања во дресот на Арсенал.

На 12 јули 2007, Сања направи трансфер во Арсенал за неоткриена сума, се претпоставува дека се работи за почетни 6,1 милион фунти (9 милиони евра) кои би можеле да достигнат до 7,45 милиони фунти (11 милиони евра).[4] Го носи дресот со број 3, кој до неодамна беше носен од Ешли Кол и миленикот на навивачите Најџел Винтербурн.[5]

Своето деби за Арсенал Сања го имаше на 19 јули 2007 во почетниот состав кој го победи Турскиот Генчербирлиги со 3:0 на пријателски натпревар на стадионот Бад Валтерсдорф во Австрија.[6]

Во Премиер лигата, Сања дебитираше, повторно како стартер, во победата од 2:1 против Фулам на Стадионот Емирати, и повторно импресионираше со својата изведба. Французинот, иако омилена позиција му е десен бек, добро се снаоѓа и како централен стопер, лев бек и во средниот ред.

На 23 март 2008, Сања го постигна својот прв гол за Арсенал во Премиер лигата за водство од 0:1 против Челзи ФК откако со глава ја сврте топката нафрлена од корнер. Овој гол имаше големо значење за Бакари, бидејќи му го посвети на својот брат кој загина еден месец порано. Откако тој го напушти теренот поради повреда, Арсенал го загуби натпреварот со 2:1. На крајот од сезоната, Сања беше изгласан во Тимот на Годината на Асоцијацијата на Професионални Фудбалери.

На 4 јуни 2008, Арсенал излезе со изјава дека Сања потпишал нов договор со клубот, по одличната прва сезона. Неговиот договор беше проширен за уште две години, што значи дека Бакари ќе остане со Топчиите до 2014. По потпишувањето Сања изјави: „Го сакам Арсенал, тие се одличен клуб“, и додаде, „Менаџерот е исто така многу добар, и следната сезона (2008-09) ќе се бориме за сите трофеи.“[7]

Манчестер Сити[уреди | уреди извор]

На 13 јуни 2014, Сања потпишал за Манчестер Сити.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Сања претходно играше за тимот на Франција под 21, со кои учествуваше на Европското Првенство за играчи до 21 година во 2006.

Првиот настап за сениорскиот тим на Франција го имаше на 22 август 2007 на пријателски натпревар против Словачка, на кој Франција победи со 1:0. На натпреварот Сања влезе од клупа на местото на Франсоа Клер, по еден час игра. Натпреварувачкото деби за Франција беше на гостувањето на Фарските Острови на 13 октомври 2007 во склоп на квалификациите за Европското Првенство, Франција го доби натпреварот со 6:0, а Сања ги изигра сите 90 минути. Тоа беше и негов единствен настап на Квалификациите за ЕП 2008.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

Со Осер

Поединечни

 • Играч на сезоната на Осер за 2006–07
 • Изгласан за најдобриот десен бек во Франција за 2006–07
 • Дел од Тимот на Сезоната на Лига 1 за 2006–07
 • Изгласан за најдобриот десен бек во Англија за 2007–08

Со Арсенал

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Bacary Sagna Profile“. bacarysagna.net. Архивирано од изворникот на 2012-06-22. Посетено на 14 June 2010.
 2. „Bakari SAGNA“ (француски). fff.fr. Посетено на 5 November 2009.
 3. „Сонко ја открива семејната врска со Арсенал“. readingfc.co.uk. 2007-11-08. Архивирано од изворникот на 2007-11-10. Посетено на 2007-11-08. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 4. „Sagna signe jeudi à Arsenal“. lequipe.fr (француски). Архивирано од изворникот на 2012-01-02. Посетено на 2007. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
 5. „Сања од Осер потпиша за Арсенал“. BBC Sport. 2007-07-12. Посетено на 2007-07-12. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 6. „Извештај од натпреварот“. Arsenal Online. 2007-07-19. Посетено на 2007-07-19. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 7. „Sagna pens Gunners deal“. Sky Sports. 2008-06-04. Посетено на 2008-08-16.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]