Елиаким Мангала

Од Википедија — слободната енциклопедија
Франција Елиаким Мангала
Valais Cup 2013 - OM-FC Porto 13-07-2013 - Eliaquim Mangala.jpg
Лични податоци
Роден на 13 февруари 1991 (1991-02-13) (31 г.)
Роден во Коломб, Франција
Висина &100000000000001880000001,88 м
Позиција централен одбранбен
Клупски податоци
Сегашен клуб Манчестер Сити Манчестер Сити
Број 20
Агент Михаел Бекер
Младинска кариера
Лустин
Вепион
Намур
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2008–2011 Стандард Стандард 77 (2)
2011-2014 Порто Порто 51 (6)
2014- Манчестер Сити Манчестер Сити 0 (0)
Репрезентација
2009-2012 Франција Франција 21 23 (2)
2013- Франција Франција 2 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Елиаким Мангала (роден на 13 февруари 1991 во Коломб) — француски фудбалер со конгоанско потекло, одбранбен играч на Манчестер Сити и на француската репрезентација.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]