Морган Шнајдерлин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Морган Шнајдерлин
Шнајдерлин со Манчестер Јунајтед во 2015
Лични податоци
Полно име Морган Шнајдерлин[1]
Роден на 8 ноември 1989(1989-11-08)(34 г.)[1]
Роден во Зелвилер, Франција
Висина &100000000000001850000001,85 м[2]
Позиција среден ред[3]
Клупски податоци
Сегашен клуб Евертон
Број 2
Младинска кариера
1995–2005 Стразбур
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2005–2008 Стразбур Б 37 (5)
2006–2008 Стразбур 5 (0)
2008–2015 Саутемтон 230 (14)
2015–2017 Манчестер Јунајтед 32 (1)
2017– Евертон 16 (1)
Репрезентација
2004–2005 Фреанција 16 6 (0)
2005–2006 Франција 17 5 (0)
2006–2007 Франција 18 2 (0)
2007–2008 Франција 19 6 (2)
2009–2010 Франција 20 9 (1)
2010 Франција 21 3 (1)
2014– Франција 15 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 05:02, 23 May 2017 (UTC)
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 20:55 17 November 2015 (UTC)

Морган Шнајдерлин (француски изговор: [mɔʁgan ʃnedəʁlɛ̃];[4] роден на 8 ноември 1989 година) — француски професионален фудбалер кој настапува како играч од средниот ред за англискиот клуб Евертон и репрезентацијата на Франција.

Шнајдерлин ја започнал својата кариера соСтразбур, пред да се пресели во Англија каде што се приклучил на тимот на Саутемптон во јуни 2008 година. Тој остварил 260 настапи во сите натпреварувања за седум сезони во клубот, и бил дел од тимовите кои се избориле за да стигнат до промоција во Премиер лигата. Тој се приклучил на Манчестер Јунајтед за сума од 27 милиони евра во јули 2015 година. По 18 месеци поминати на Олд Трафорд, тој се прселил во тимот на Евертон за сума од 20 милиони фунри, која може да се зголеми и до 24 милиони во јануари 2017 година. Тој го поминал сите младински категории на Франција, додека своето репрезентативно деби за сениорскиот тим го направил во 2014 година, а подоцна истата година настапил за Франција на Светското првенство во Бразил 2014 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

{{|30em}}

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Hugman, Barry J., уред. (2010). The PFA Footballers' Who's Who 2010–11. Mainstream Publishing. стр. 370. ISBN 978-1-84596-601-0.
  2. „2014 FIFA World Cup Brazil: List of Players“ (PDF). FIFA.com (Fédération Internationale de Football Association). 11 June 2014. стр. 2. Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-08-06. Посетено на 20 July 2015.
  3. Innes, Richard (14 July 2015). „Manchester United new boy Morgan Schneiderlin is top of the Premier League's defensive stats“. Mirror.co.uk. Trinity Mirror. Посетено на 4 August 2015. Because these numbers prove Louis van Gaal has just signed the most effective defensive midfielder in the Premier League.
  4. „How to pronounce Morgan Schneiderlin“. Forvo. Посетено на 21 March 2016.