Курт Зума

Од Википедија — слободната енциклопедија
Курт Зума
Зума во дресот на ФК Челзи во 2015
Лични информации
Целосно име Курт Хепи Зума[1]
Датум на раѓање 27 октомври 1994.(1994-10-27)(29 г.)[2]
Место на раѓање Lyon, France
Висина 1.90 м (6 ст 3 ин)[3]
Положба одбрана
Клупски информации
Тековен клуб
ФК Евертон
Број 5
Младинска кариера
2003–2009 Vaulx-en-Velin
2009–2011 Saint-Étienne
Возрасна кариера*
Години Екипа Наст. (Гол.)
2011–2013 Saint-Étienne B 10 (2)
2011–2014 Saint-Étienne 51 (4)
2014– Chelsea 47 (1)
2014Saint-Étienne (loan) 12 (0)
2017–2018Stoke City (loan) 34 (1)
2018–Everton (loan) 1 (0)
Меѓународна кариера
France U16 6 (0)
2010–2011 France U17 17 (1)
2012 France U19 1 (0)
2013 France U20 9 (0)
2013–2014 France U21 7 (1)
2015– France ionalteam-update = 00:30, 27 May 2017 (UTC) (0)
*Клупски домашни лигашки настапи и голови, точно согласно 01:15, 26 August 2018 (UTC)

Курт Хапу Зума (француски: Kurt Happy Zouma, 27 октомври 1994) — француски професионален фудбалер кој игра како одбранбрен играч за ФК Евертон, како позајмица од премиерлигашот ФК Челси, и Француската репрезентација.

Зума ја започнал својата кариера во Сент-Етјен, кога го направи своето професионално деби на возраст од 16 години. Зума го освоил купот со клубот во 2013 година, и се приклучил на ФК Челзи со договор од 12 милиони фунти во јануари 2014 година. Подоцна, Челзи го дале Зума како позајмица на ФК Евертон.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Рана кариера[уреди | уреди извор]

Роден во Лион, Зума ја започнал својата кариера на возраст од девет годидни со Во-ен-Велин кога имал 15 години. Тој играл како десно крило, а исто така тогаш играл како напаѓач пред да премине на неговата сегашна одбранбена позиција.[4]

Челзи[уреди | уреди извор]

2014-15 сезона[уреди | уреди извор]

Zouma држи плакат прославувањето на Chelsea постигнување на 2015 Фудбалската Лига Куп Финалето

На 31 јануари 2014 година, Зума се приклучил на ФК Челси на пет и пол годишен договор за надомест, се верува дека се околу £12 милиони (€14,6 милиони ).[5]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Родителите на Зума емигрирале во Франција од Централноафриканската Република.[6] Неговиот постар брат Лионел Зума играат на иста позиција за францускиот клуб Бур-ен-Брес.[7] Зума е именуван по Курт Слоан, лик кој го играл Жан-Клод ван Дам во 1989 година во филмот „Кикбоксер“, додека неговото средно име Хепи (Happy- „среќен“) — одраз на африканската традиција на користење на позитивни зборови како средината имиња.[8] Зума е во брак со Сандра, со кого има две деца.[9][10]{{|group=lower-alpha}}

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. „Updated squads for 2017/18 Premier League confirmed“. Premier League. 2 February 2018. Посетено на 10 February 2018.
  2. „Курт Зума“. Barry Hugman's Footballers. Посетено на 10 February 2018.
  3. „Kurt Zouma: Overview“. Premier League. Посетено на 26 August 2018.
  4. „Teenage kicks: Kurt Zouma“. Chelsea F.C. 31 December 2014. Посетено на 25 February 2016.
  5. „Transfer Deadline Day: Kurt Zouma joins Chelsea for £12m“. BBC Sport. 31 January 2014. Посетено на 29 January 2015.
  6. „France: Kurt Zouma parle de la paix en Centrafrique“ [France: Kurt Zouma speaks of peace in the Central African Republic]. Journal de Bangui (француски). 8 October 2014. Архивирано од изворникот на 2015-09-28. Посетено на 28 August 2015.
  7. „Les retrouvailles des " jumeaux " Zouma“ [The reunion of the Zouma "twins"]. Le Parisien (француски). 23 March 2014. Посетено на 29 January 2015.
  8. de Menezes, Jack (25 September 2014). „Chelsea vs Aston Villa: Kurt Zouma reveals he is named after Jean-Claude Van Damme...and why he has reason to smile all the time“. The Independent. Посетено на 4 May 2016.
  9. „Photo: Chelsea star relaxes with his kids at Stamford Bridge“. The Sports Review. 20 December 2015. Посетено на 9 February 2016.
  10. Liam Twomey (26 January 2016). „Chelsea star Kurt Zouma takes his family to Disneyland Paris“. ESPN Soccer. Посетено на 9 February 2016.