Прејди на содржината

Пако Алкасер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пако Алкасер
Алкасер во шпанскиот дрес од 2015 година
Лични податоци
Полно име Франсиско Алкасер Гарсија
Роден на 30 август 1993(1993-08-30)(30 г.)
Роден во Торент, Шпанија
Висина 1.76 м.
Позиција напад
Клупски податоци
Сегашен клуб Борусија Дортмунд
(позајмен од ФК Барселона)
Број 9
Младинска кариера
2000–2003 Монте Сион
2003–2005 ФК Торент
2005–2009 ФК Валенсија
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2009–2012 ФК Валенсија Местелја 64 (42)
2010–2016 ФК Валенсија 93 (30)
2012–2013ФК Хетафе (позајмен) 20 (3)
2016– ФК Барселона 37 (10)
2018–Борусија Дортмунд (позајмен) 12 (12)
Репрезентација
2009 Spain U16 3 (0)
2009–2010 Spain U17 11 (14)
2011 Spain U18 3 (5)
2011–2012 Spain U19 16 (7)
2013 Spain U20 7 (3)
2013 Spain U21 1 (0)
2014– Spain 13 (6)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 20 May 2018
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 27 March 2016

Франсиско „Пако“ Алкасер Гарсија (шпански: Francisco 'Paco' Alcácer García, роден на 30 август 1993 година) — шпански професионален фудбалер кој игра како напаѓач за германскиот клуб Борусија Дортмунд, на позајмица од Барселона и шпанската репрезентација.

Статистика[уреди | уреди извор]

Клубови[уреди | уреди извор]

Обновено на match played 20 May 2018[1][2]
клуб сезона лига куп континентален друго вкупно
Дивизија пој. гол. пој. гол. пој. гол. пој. гол. пој. гол.
ФК Валенсија 2010–11 La Liga 0 0 1 0 0 0 1 0
2011–12 3 0 0 0 0 0 3 0
2013–14 23 6 3 1 11[lower-alpha 1] 7 37 14
2014–15 32 11 4 3 36 14
2015–16 34 13 3 2 9[lower-alpha 2] 0 46 15
2016–17 1 0 0 0 0 0 1 0
вкупно 93 30 11 6 20 7 124 43
ФК Хетафе (позајмен) 2012–13 La Liga 20 3 3 1 23 4
вкупно 20 3 3 1 23 4
ФК Барселона 2016–17 La Liga 20 6 4 2 3[lower-alpha 3] 0 0 0 27 8
2017–18 17 4 3 2 2[lower-alpha 3] 1 1[lower-alpha 4] 0 23 7
вкупно 37 10 7 4 5 1 1 0 50 15
Вкупно во кариерата 150 43 21 11 25 8 1 0 197 62
Белешки
  1. Појавување во Лигата на Евриоа
  2. Седум појавувања во Лигата на Шампионите 2015/2016, две појавувања во Лигата на Европа 2015/2016
  3. 3,0 3,1 Појавувања во Лигата на Шампионитеi
  4. Појавување во Суперкуот на Шпанија

Меѓународни[уреди | уреди извор]

Обновено на 27 March 2016[3]
Шпанија
година настапи голови
2014 5 3
2015 6 3
2016 2 0
Total 13 6

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Paco Alcácer“. Soccerway. Посетено на 11 April 2014.
  2. Предлошка:ESPNsoccernet
  3. „Paco Alcácer“. European Football. Посетено на 9 October 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]