Роби Брејди

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ирска Роби Брејди
Лични податоци
Полно име Роберт Брејди[1]
Роден на 14 јануари 1992(1992-01-14)(32 г.)
Роден во Даблин, Ирска
Висина &100000000000001700000001,70 м
Позиција крило
Клупски податоци
Сегашен клуб Барнли Барнли
Број 12
Младинска кариера
Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2010-2013 Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед 0 (0)
2011-2012Хал Сити Хал Сити (позајмен) 39 (3)
2012–2013Хал Сити Хал Сити (позајмен) 12 (1)
2013-2015 Хал Сити Хал Сити 19 (3)
2015-2017 Норич Сити Норич Сити 59 (7)
2017- Барнли Барнли 10 (1)
Репрезентација
2012-  Ирска 1 (1)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 17 јануари 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 јануари 2012

Роберт "Роби" Брејди (роден 14 јануари 1992) — ирски фудбалер, крило на Барнли и на ирската репрезентација.

Кариера[уреди | уреди извор]

Клубови[уреди | уреди извор]

Брејди е производ на акдемијата на Манчестер Јунајтед. Во сезоната 2011-2012 поминал една сезона на заем во Хал каде одиграл 39 натпревари и постигнал три гола. Следната сезона тој бил повторно позајмен на Хал, а во јануари 2013, тој потпишал постојан договор со тигрите.

Репрезентација[уреди | уреди извор]

Тој ја претстевувал селекцијата на Република Ирска во различни старосни категории: до 17 години, до 19 години како и до 21 година.

За сениорскиот тим на Ирците дебитира на 11 септември 2012 против селекцијата на Оман. Брејди имаше фантастичен деби настап постигнувајќи го вториот погодок, а исто така беше и асистент при други два гола во победата од 4-1.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Premier League clubs submit squad lists“ (PDF). PremierLeague.com. Premier League. 2 February 2012. стр. 24. Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-02-27. Посетено на 2 February 2012.