Клеман Лангле

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Клеман Лангле
Spartak-Sevilla (7) (cropped).jpg
Лангле со Севиља во 2017 година
Лични податоци
Полно име Клеман Лангле
Роден на 17 јуни 1995 (1995-06-17) (24 г.)
Роден во Бове, Франција
Држава Франција Франција
Висина 1,87m
Позиција Одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Барселона Барселона
Број 15
Младинска кариера
2001–2007 Моншевреј
2007–2010 Шантији
2010–2013 Нанси Нанси
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2012–2014 Нанси Б Нанси Б 33 (6)
2013–2016 Нанси Нанси 77 (2)
2017–2018 Севиља Севиља 52 (3)
2018– Барселона Барселона 15 (0)
Репрезентација
2010–2011 Франција Франција 16 6 (0)
2011–2012 Франција Франција 17 14 (0)
2012 Франција Франција 18 3 (0)
2013 Франција Франција 19 6 (0)
2014 Франција Франција 20 2 (0)
2015–2016 Франција Франција 21 10 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 17 јуни 2018.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 18 ноември 2016

Клеман Лангле (француски: Clément Lenglet), (Бове, 17 јуни 1995) – француски фудбалер, играч од одбраната на Барселона.

Биографија[уреди | уреди извор]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Нанси (2013-2017)[уреди | уреди извор]

Својот прв професионален договор Клеман Лангле го потпишал во сезоната 2013-14 и веќе од следната сезона станал неопходен играч на одбраната на Нанси-Лорен.

Во сезоната 2015-2016, Лангле одиграл 34 натпревари за Нанси кој ја освоил титулата во втората лига. Својот прв гол го постигнал на 29 јануари 2016 година[1]

Во првата половина на сезоната 2016-17, 18 пати бил во стартната постава на Нанси во Лига 1. [2]

Севиља[уреди | уреди извор]

На 4 јануари 2017 година, Лангле се преселил, потпишал договор до 2021 година со Севиља. Трансферот изнесувал 5 милиони евра [2]. Бил донесен да го замени сонародникот Тимоте Колоџејчак, кој преминал во Борусија Менхенгладбах. [3]

За Андалузијците дебитирал на осум дена подоцна, на мечот од осминафиналето на кралскиот куп на Шпанија со Реал Мадрид кој завршил нерешено 3-3 (елиминирани со вкупен резултат 6-3) [4].

Барселона[уреди | уреди извор]

На 12 јули 2018 година, Лангле се преселил во Барселона, откако Блауграна ја активирала откупната клаузула на играчот во вредност од 35 милиони евра. [5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Nancy - Clermont : 3-1“, Clermont Foot, 29 јануари 2016. (на French)
  2. 2,0 2,1 Nancy's Clement Lenglet completes move to Sevilla for €5 million fee“, „ESPN FC“, 4 февруари 2017.
  3. Sevilla bring in Lenglet as Kolodziejczak completes Gladbach switch“, „FourFourTwo“, 4 јануари 2017.
  4. Lenglet, "orgulloso" de su debut, dice que están "bien" para el domingo“, „La Vanguardia“, 13 јануари 2017 (посет. 9 декември 2017 г). (на Spanish)
  5. Bertran, Joaquim M.. „Lenglet deal done: Barça pay Sevilla man's release clause“, „Sport“, 11 јули 2018 (посет. 12 јули 2018 г).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]