Милот Рашица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Милот Рашица
Milot Rashica2 (cropped).jpg
Лични податоци
Полно име Милот Рашица
Роден на 28 јули 1996 (1996-07-28) (24 г.)
Роден во Вучитрн, Југославија
Држава Албанија Албанија
Косово Косово (од 2016)
Висина &100000000000001780000001,78 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Вердер Бремен Вердер Бремен
Број 7
Младинска кариера
Вуштрија Вуштрија
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2013-2015 Вуштрија Вуштрија 21 (9)
2015-2018 Витесе Витесе 83 (13)
2018- Вердер Бремен Вердер Бремен 36 (10)
Репрезентација
2012 Албанија Албанија 17 3 (1)
2014 Албанија Албанија 19 3 (0)
2015-2016 Албанија Албанија 21 6 (1)
2016 Албанија Албанија 2 (0)
2016- Косово Косово 24 (4)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 6 јануари 2012

Милот Рашица (роден на 28 јуни 1996) е косовски фудбалер, играч од средниот ред на Вердер Бремен и на косовската репрезентација.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]