Џорџино Вајналдум

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џорџино Вајналдум
Вајналдум со Холандија во 2016
Лични податоци
Полно име Џорџино Грегион Емили Вајналдум[1]
Роден на 11 ноември 1990(1990-11-11)(33 г.)
Роден во Ротердам, Холандија
Висина 1.75 m[2]
Позиција средина
Клупски податоци
Сегашен клуб Париз Сен Жермен
Број 18
Младинска кариера
1997–2004 Спарта Ротердам
2004–2007 Фејенорд
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2007–2011 Фејенорд 111 (23)
2011–2015 ПСВ 109 (40)
2015–2016 Њукасл Јунајтед 38 (11)
2016–2021 Ливерпул 179 (16)
2021– Париз Сен Жермен 31 (1)
2022 Рома
Репрезентација
2005–2007 Холандија под 17 15 (4)
2007–2009 Холандија под 19 17 (5)
2009–2013 Холандија под 21 24 (10)
2011– Холандија 47 (8)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 12:09, 29 April 2018 (UTC)
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 27 March 2018

Џорџино Грегион Емили Вајналдум (холандски изговор: [d͡ʒɔrˈd͡ʒiɲoː ʋɛiˈnɑldʏm]; роден на 11 ноември 1990 година) — холандски професионален фудбалер кој игра како играч од средниот ред за премиерлигашот Ливерпул и репрезентацијата на Холандија.

Младински производ на тимот на Фејенорд, Вајналдум станал најмладиот играч кој некогаш дебитирал во клупската историја во 2007 година и настапил на 134 натпревари во текот на петгодишниот период. По неговото заминување од Фејенорд, Вајналдум поминал четири сезони во тимот на ПСВ Ајндховен, каде што тој го освоил холандскиот Куп во првата сезона и првенството во неговата последна. Тој исто така се здобил со наградата, холандски фудбалер на годината во неговото време со ПСВ. Во 2015 година, Вајналдум се приклучил во Премиер Лигата во тимот на Њукасл Јунајтед за £14.5 милиони фунти, но само една сезона подоцна тој заминал од клубот, поради испаѓањето на клубот од лигата, при што се приклучил на Ливерпул за 23 милиони фунти.

Вајналдум исто така има настапено на повеќе од 40 натпревари за репрезентацијата на Холандија, а своето деби го имал во 2011 година, и бил член на тимот кој го освоил третото место во 2014 година ФИФА Светското Првенство.

Ран живот[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „2014 FIFA World Cup Brazil: List of Players“ (PDF). FIFA. 11 June 2014. стр. 26. Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-08-06. Посетено на 11 June 2014.
  2. „Georginio Wijnaldum profile“. Premier League. Архивирано од изворникот на 2016-05-29. Посетено на 18 January 2016. Укажано повеќе од еден |accessdate= и |access-date= (help)