Пјер-Емил Хојбјерг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пјер-Емил Хојбјерг
Лични податоци
Полно име Пјер-Емил Корт Хојбјерг[1]
Роден на 5 август 1995(1995-08-05)(28 г.)
Роден во Копенхаген, Данска
Држава Данска Данска
Висина &100000000000001850000001,85 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Тотенхем Тотенхем
Број 5
Младинска кариера
Скјолд
Копенхаген Копенхаген
Брондби Брондби
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2012-2014 Бајерн Минхен II Бајерн Минхен II 44 (12)
2013-2016 Бајерн Минхен Бајерн Минхен 17 (0)
2015Аугсбург Аугсбург 16 (2)
2015-2016Шалке 04 Шалке 04 23 (0)
2016-2020 Саутхемптон Саутхемптон 109 (4)
2020- Тотенхем Тотенхем 1 (0)
Репрезентација
2010-2011 Данска Данска 16 6 (0)
2011-2012 Данска Данска 17 18 (5)
2012-2013 Данска Данска 19 6 (3)
2013-2015 Данска Данска 21 8 (4)
2014- Данска Данска 35 (3)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 17 јануари 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 јануари 2012

Пјер-Емил Хојбјерг (роден на 5 август 1992, во Копенхаген) — дански фудбалер, играч од средниот ред на Тотенхем Хотспар и на данската репрезентација.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „FIFA Club World Cup Morocco 2013: List of Players“ (PDF). FIFA. 7 December 2013. стр. 5. Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-12-24. Посетено на 8 December 2013.