Јакоб Буск

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јакоб Буск

Јакоб Буск Јенсен (дански: Jakob Busk Jensen, 12 септември 1993) — дански фудбалер кој игра како голман за ФК Унион Берлин.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Данска[уреди | уреди извор]

Буск бил промовиран во првиот тим на ФК Копенхаген во текот на сезоната 2012-13 . Тој ја имал својата прва игра во Суперлига на 16 мај 2013, во натпреварот против ФК Рандерс.[1] Во есента 2014 година, Буск бил испратен на позајмица во ХЦ Хорсенс, а следната година имал договор со Сандефјорд .

Унија Берлин[уреди | уреди извор]

Буск се преселил во Германија, во Втората Бундеслигата во ФК Унион Берлин во јануари 2016 година.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

  • Данска Суперлига : 2012-13

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Profile at football-lineups.com
  2. „TRANSFERVERHANDLUNGEN ABGESCHLOSSEN: JAKOB BUSK WIRD UNIONER“ [TRANSFER Negotiations Concluded: JAKOB BUSK IS Unioner] (германски). Union Berlin. 15 January 2016. Посетено на 15 January 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]