Фредерик Соренсен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Данска Фредерик Соренсен
Frederik Hillesborg Sørensen.JPG
Лични податоци
Роден на 14 април 1992 (1992-04-14) (30 г.)
Роден во Копенхаген, Данска
Висина &100000000000001900000001,90 м
Позиција десен бек, центар бек
Клупски податоци
Сегашен клуб Келн Келн
Број -
Младинска кариера
Лингби Лингби
Јувентус Јувентус
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2010–2012 Јувентус Јувентус 17 (0)
2012-2014 Болоња Болоња 42 (2)
2014-2015 Јувентус Јувентус 0 (0)
2014-2015Верона Верона 10 (0)
2015- Келн Келн 0 (0)
Репрезентација
2008 Данска Данска 17 4 (0)
2011 Данска Данска 20 1 (0)
2011- Данска Данска 21 15 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 17 април 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 9 јуни 2011

Фредерик Соренсен (дански: Frederik Sørensen) — дански фудбалер, дефанзивец на Јувентус во италијанската Серија А.

Неговиот прекар е Сое или Ice-Man.[1].

Кариера[уреди | уреди извор]

Роден во Копенхаген, Соренсен ја започнал својата кариера во екипата на Лингби. Во летото 2010 година бил доведен на позајмица во Јувентус. Поради повредата на неколку одбранбени играчи, на стартот од сезоната добил шанса да седи на клупата за натпреварите против Болоња и Милан. Веќе во следното коло на 7 ноември, кога и Џорџо Кјелини и Никола Легротаље биле повредени, Соренсен добил шанса да дебитира во првиот тим на Јувентус во победата над Чезена со 3-1. Две кола подоцна тој играл како десен бек во дербито со Рома, заменувајќи го Марко Мота.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Lyngby loaned Frederik Sørensen to Juventus“. Lyngby Boldklub (дански). 27 August 2010. Архивирано од изворникот на 2012-07-12. Посетено на 5 November 2010.