Јаник Вестергор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јаник Вестергор
Лични податоци
Роден на 3 август 1992(1992-08-03)(31 г.)
Роден во Копенхаген, Данска
Држава Данска Данска
Висина &100000000000001990000001,99 м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Саутхемптон Саутхемптон
Број 4
Младинска кариера
Брондби Брондби
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2010-2011 Хофенхајм II Хофенхајм II 22 (4)
2011-2015 Хофенхајм Хофенхајм 71 (4)
2015-2016 Вердер Бремен Вердер Бремен 48 (3)
2016-2018 Борусија Менхенгладбах Б. Менхенгладбах 66 (7)
2018- Саутхемптон Саутхемптон 34 (1)
Репрезентација
2010 Данска Данска 18 4 (1)
2010-2011 Данска Данска 19 7 (0)
2011 Данска Данска 20 2 (0)
2011-2015 Данска Данска 21 24 (3)
2013- Данска Данска 16 (1)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 15 февруари 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 15 февруари 2012

Јаник Вестергор (роден на 3 август 1992 во Копенхаген) — дански фудбалер, играч од одбраната на Саутхемптон и на данската репрезентацијата.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]