Роман Безјак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Роман Безјак
Bezjak 2014.jpg
Лични податоци
Роден на 21 февруари 1989 (1989-02-21) (31 г.)
Роден во Словењ Градец, Словенија
Држава  Словенија
Висина &100000000000001790000001,79 м
Позиција напад
Клупски податоци
Сегашен клуб АПОЕЛ АПОЕЛ
Број 89
Младинска кариера
Цеље Цеље
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2007-2012 Цеље Цеље 108 (34)
2012-2015 Лудогорец Лудогорец 60 (20)
2015-2016 Риека Риека 39 (20)
2016-2018 Дармштат Дармштат 98 14 (0)
2017Риека Риека 16 (4)
2018-2019 Јагелонија Јагелонија 30 (7)
2019- АПОЕЛ АПОЕЛ 4 (2)
Репрезентација
2014- Словенија Словенија 28 (4)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 16 јануари 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 16 јануари 2012

Роман Безјак (роден на 21 февруари 1989, во Словењ Градец) е словенечки фудбалер, напаѓач на АПОЕЛ и на словенечката репрезентација.

Титули[уреди | уреди извор]

Бугарија Лудогорец[уреди | уреди извор]

Хрватска Риека[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]