Марко Арнаутовиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Австрија Марко Арнаутовиќ
Marko Arnautović playing for Austria vs Wales 01.jpg
Лични податоци
Полно име Марко Арнаутовиќ[1]
Роден на 19 април 1989 (1989-04-19) (29 г.)
Роден во Флоридсдорф, Австрија
Висина &100000000000001920000001,92 м
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Вест Хем Јунајтед Вест Хем Јунајтед
Број 7
Младинска кариера
Флоридсдорфер Флоридсдорфер
Австрија Виена Австрија Виена
Ферст Виена Ферст Виена
Австрија Виена Австрија Виена
Рапид Виена Рапид Виена
Флоридсдорфер Флоридсдорфер
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2006-2010 Твенте Твенте 44 (12)
2009-2010Интер Интер 3 (0)
2010-2013 Вердер Бремен Вердер Бремен 72 (14)
2013-2017 Стоук Сити Стоук Сити 125 (22)
2017- Вест Хем Јунајтед Вест Хем Јунајтед 36 (14)
Репрезентација
2008- Австрија Австрија 65 (16)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 6 јануари 2012

Марко Арнаутовиќ (роден на 19 април 1989) е австриски фудбалер, напаѓач на Вест Хем Јунајтед и на австриската репрезентација.

Биографија[уреди | уреди извор]

Арнаутовиќ е роден во Флоридсдорф, област во северниот дел на Виена од татко србин и мајка австријка.[2] Тој има брат по име Даниел, кој исто така е негов агент и е оженет со Сара со која има ќерка Емилија, родена на 16 јули 2012 година.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Squads for 2016/17 Premier League confirmed“. Premier League. 1 септември 2016. https://www.premierleague.com/news/84136. посет. 11 септември 2016 г. 
  2. „Ivanschitz left off squad for Serbia clash“. Austrian Times. 26 мај 2009. архивирано од изворникот на 1 декември 2008 г.. https://web.archive.org/web/20081201194141/http://www.austriantimes.at/index.php?id=13493. посет. 8 август 2009 г. 
  3. werder.de, уред. „Arnautovic a first-time papa“ (на en). http://www.werder.de/en/aktuell/news/40108.php. посет. 4 gennaio 2013 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]