Милан Ристовски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Милан Ристовски
Лични податоци
Полно име Милан Ристовски
Роден на 8 април 1998(1998-04-08)(25 г.)
Роден во Скопје, Македонија
Висина 1,88 м
Позиција Напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Спартак Трнава
Број 7
Младинска кариера
2010–2016 Работнички Скопје
2017–2018 Риека
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2014–2017 Работнички Скопје 29 (1)
2017–2021 Риека 7 (0)
2018–2019Кршко (позајмица) 16 (2)
2019–2020Нитра (позајмица) 27 (11)
2021Спартак Трнава (позајмица) 12 (5)
2021– Спартак Трнава 46 (11)
Репрезентација
2014 Македонија П17 2 (1)
2014 Македонија П18 1 (1)
2016 Македонија П19 2 (0)
2018–2020 Македонија П21 16 (2)
2021– Македонија 15 (3)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 24 ноември 2022
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 26 септември 2022

Милан Ристовски (Скопје, 8 април 1998) — македонски фудбалер што игра за Спартак од Трнава како напаѓач.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Ристовски ја започнал својата кариера во неговиот матичен клуб Работнички Скопје каде што дебитирал како професионалец на 16-годишна возраст, на 22 ноември 2014 година.[1] Во февруари 2017 година ѝ бил позајмен на Риека во Хрватска, до јуни 2017 година, каде што му се придружил на неговиот постар брат Стефан.[2] Во јули 2017 година тој повторно ѝ бил позајмен на Риека со можност за откуп, овојпат за цела сезона.[3] За Риека дебитирал на 10 декември 2017 година, кога влегол како замена на натпреварот од Првата фудбалска лига на Хрватска против Славен Белупо.[4]

По полусезона позајмица во Спартак Трнава, во јули 2021 година потпишал тригодишен договор со овој клуб. Ристовски станал најскапиот трансфер на клубот. Висината на трансферот и натаму е неоткриена.[5]

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Ристовски настапувал за репрезентациите на Македонија до 17, до 19 и до 21 година.

За фудбалската репрезентација на Македонија дебитирал на 4 јуни 2021 година во пријателски натпревар против Казахстан и го постигнал третиот гол на својот тим во победата од 4–0.[6]

Меѓународни настапи[уреди | уреди извор]

Обновено на 2 June 2022
Настапи и голови по репрезентација и година
Репрезентација година Настапи Голови
Македонија 2021 8 2
2022 3 1
Вкупно 11 3

Меѓународни голови[уреди | уреди извор]

Меѓународни голови по датум, место, капа, противник, резултат, резултат и натпреварување
бр. Датум Место на одржување капа Противник Резултат Резултат Конкуренција
1. 4 јуни 2021 Арена Тоше Проески, Скопје, Македонија 1  Казахстан</img> Казахстан 3 – 0 4–0 Пријателски
2. 11 ноември 2021 година Републички стадион Вазген Саркисјан, Ереван, Ерменија 7  Ерменија</img> Ерменија 4 – 0 5–0 Квалификации за Светското првенство во ФИФА 2022 година
3. 2 јуни 2022 година Арена Хувефарма, Разград, Бугарија 11  Бугарија</img> Бугарија 1 – 1 1–1 2022–23 УЕФА Лига на нации Ц

Личен живот[уреди | уреди извор]

Неговиот постар брат Стефан е исто така професионален фудбалер кој игра за Динамо Загреб и репрезентацијата на Македонија.[7] Ристовски течно зборува словачки јазик. Тој е христијанин.[8]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

Риека[уреди | уреди извор]

Спартак Трнава[уреди | уреди извор]

  • Словачки куп: 2021–22

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „RABOTNIČKI VS. BREGALNICA ŠTIP 4-0“. Soccerway. 22 November 2014. Посетено на 12 December 2017.
  2. Frančišković, Denis (23 February 2017). „Milan Ristovski: 'Stefan je u Rijeci postao vrhunski nogometaš. A ja se nadam da ću biti i - bolji' (Croatian). Novi List. Посетено на 11 December 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  3. Volarić, Ivan (5 July 2017). „Milan Ristovski se vratio na Rujevicu, Čolak u Ingolstadtu, Solomon u Belgiji?“ (Croatian). Novi List. Посетено на 11 December 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  4. „Rijeka - Slaven Belupo 2:0“ (Croatian). HT Prva Liga. 10 December 2017. Посетено на 12 December 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  5. „Najdrahší prestup v histórii Spartaka Trnava, v tíme zostáva účastník EURO 2020“. sportnet.sme.sk (словачки). Посетено на 2021-07-16.
  6. „North Macedonia v Kazakhstan game report“. UEFA. 4 June 2021.
  7. „Милан и Стефан Ристовски – БРАТСКИ на ЕУРО!“. Вечер. 20 May 2021. Посетено на 6 Jun 2021.
  8. „FC DAC 1904 Dunajská Streda – FC Spartak Trnava | Fortuna liga | Fortuna Liga | Voyo“. voyo.markiza.sk (словачки). Архивирано од изворникот на 2021-09-28. Посетено на 2021-09-28.
  9. „KRAJ U PULI: Rijeka na krilima Simona Sluge i Zorana Kvržića stigla do sedmog Kupa u povijesti!“. Novilist.hr (Croatian). 22 May 2019. Посетено на 27 May 2019.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]