Прејди на содржината

Коди Гакпо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Коди Гакпо

Коди Матес Гакпо (роден на 7 мај 1999 година) е холандски професионален фудбалер кој игра како крилен напаѓач за клубот од Премиер лига, ФК Ливерпул и за репрезентацијата на Холандија.

Дипломиран од академијата на ПСВ, Гакпо го имал своето деби за првиот тим во февруари 2018 година. Во сезоната 2021–22, тој ја освоил наградата за холандски фудбалер на годината откако постигнал 21 гол во 47 натпревари во сите натпреварувања. Тој потпиша за Ливерпул во јануари 2023 година.

Гакпо играл младински меѓународен фудбал за Холандија од 18 до 21 година. Тој го имал своето деби за сениорска репрезентација во јуни 2021 година на УЕФА Евро 2020 година.

Раниот живот и младоста[уреди | уреди извор]

Гакпо е роден во Ајндховен и израснат во областа Стратум.[1] Неговиот татко е роден во Того и има потекло од Гана, додека неговата мајка е Холанѓанка.[2][3][4] Во 2007 година, тој се преселил во младинската академија на ПСВ, каде потоа напредувал низ сите младински тимови.[2]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

ПСВ[уреди | уреди извор]

Јонг ПСВ[уреди | уреди извор]

За сезоната 2016–17 Гакпо за прв пат бил дел од резервниот тим Јонг ПСВ, но главно се појавил во тимот до 19 години. Гакпо го направил своето професионално деби во Ерсте Дивизија за Јонг ПСВ на 4 ноември 2016 година во натпревар против Хелмонд Спорт.[5] Во остатокот од сезоната тој имал само уште еден настап за Јонг ПСВ. Откако неговото производство се зголемило во следната сезона У19 Ередивизија со седум гола и пет асистенции во 13 лигашки натпревари, тој конечно бил промовиран во резервите на крајот од годината. Во неговиот втор настап во второлигашот Ерсте Дивизие, на 19 јануари 2017 година во победата со 3–2 на гости против Де Графшап, тој постигнал гол и направил асистенција за третиот гол на неговиот тим.[6] За Јонг ПСВ, тој успеал да постигне седум гола во сезоната 2017-18, кои ги постигнал на 12 првенствени натпревари.[7]

Прв тим[уреди | уреди извор]

Гакпо го направил своето деби за првиот тим за ПСВ како замена за време на повреда во победата со 3-1 над Фејнорд на 25 февруари 2018 година.[8] Во сезоната 2018-19, Гакпо можел дополнително да ги подобри своите перформанси. Тоа го забележал и тренерот на првиот тим, Марк ван Бомел. Тој бил избран неколку пати за натпреварот на првиот тим во првата полусезона. Сепак, тој првично остана неискористена замена.[7] Во победата од 5–1 на домашен терен против Гоу Ахед Иглс на 3 декември 2018 година, тој го постигнал првиот хет-трик во својата професионална кариера.[9] Откако постигнал гол и добил асистенција во победата од 5–2 на домашен терен против Алмере Сити на 21 декември,[10] тој го направил своето деби во Ередивизие само еден ден подоцна. Во победата од 3–1 на домашен терен против АЗ, тој бил заменет со Стивен Бергвијн во завршната фаза.[11] Тој постигнал девет гола во десет лигашки натпревари за Јонг ПСВ до крајот на годината и потоа бил промовиран во редовен член на првиот тим.[7] На 3 февруари 2019 година, тој го постигнал својот прволигашки гол во неговиот втор настап во победата од 5–0 на домашен терен над Фортуна Ситард и исто така асистирал за уште еден гол.[12] До крајот на сезоната забележал 14 првенствени настапи, но без да запише уште еден гол.[7]

Во сезоната 2019-2020, тој го направил својот пробив во Ередивизија и седум гола и исто толку асистенции во 25 лигашки натпревари.[7]

На 13 септември 2020 година, првиот натпревар од сезоната 2020–21 во Ередивизија, Гакпо го постигнал својот прв погодок за ПСВ, придонесувајќи за победата од 3–1 над Гронинген.[13] Тој постигнал уште еден гол на 24 септември во победата од 5-1 во квалификациите за Лига Европа на УЕФА против НШ Мура, дозволувајќи му на ПСВ да се квалификува во плеј-оф рундата.[14] Тој повторно бил одлучувачки таму, кога го постигнал вториот гол на ПСВ во победата од 2–0 над Розенборг на 1 октомври.[15] Сезоната ја завршил со 29 настапи, во кои постигнал 11 голови.[7]

Гакпо го постигнал победничкиот гол за ПСВ во победата со 2–1 над Ајакс во финалето на Купот на КНВБ во 2022 година.[16] На 31 август 2022 година, тој го постигнал својот прв хет-трик во победата од 7–1 над Фолендам.[17]

Ливерпул[уреди | уреди извор]

На 28 декември 2022 година, Гакпо се согласил да потпише за премиерлигашкиот клуб Ливерпул откако се отворил трансфер прозорецот на 1 јануари 2023 година [18] Тој бил пријавен од Би-Би-Си дека се согласил на пет и пол годишен договор, за трансферна сума од 35,4 до 44,3 фунти. милиони (40-50 евра). милиони), што би било рекордна такса добиена од ПСВ.[19] Тој го направил своето деби за клубот како стартер во мечот 2-2 од третото коло на ФА Купот на Енфилд против Вулвс на 7 јануари 2023 година.[20]

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Гакпо играјќи за репрезентацијата на Холандија до 18 години во 2017 година

Гакпо имал право да игра за Холандија, Гана или Того на меѓународно ниво.[21][22] Тој играл младински репрезентативен фудбал за Холандија на нивоа до 18,[23] до 19,[24] под 20[25] и под 21 година.[26]

Гакпо бил повикан во сениорскиот тим на Холандија за УЕФА Евро 2020 и дебитирал во третиот натпревар од групната фаза против Северна Македонија како замена во 79. минута за Френки де Јонг.[27] Со тоа, тој станал првиот холандски играч кој дебитирал на ЕП по Мартиен Врајсен во 1980 година.[28]

Гакпо бил именуван во тимот за Светското првенство во ФИФА 2022 во Катар и имал непосредно влијание, постигнувајќи гол во три последователни натпревари во групата против Сенегал,[29] Еквадор,[30] и Катар.[31]

Стил на игра[уреди | уреди извор]

Вообичаено распореден на левото крило, Гакпо често сечел внатре на десната нога за да се пресели на поцентрална напаѓачка позиција и ја користел својата брзина и вештини за дриблинг за да ги нападне одбранбените играчи додека не најде простор за обид за гол.[1]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Гакпо е христијанин. Тој рекол: „Се обидувам да ја читам Библијата секој ден, се молам секој ден, сакам да одам во црква и читам многу книги за верата“.[32]

Статистика за кариера[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

Обновено на 7 Јануари 2023
Настапи и голови по клуб, сезона и натпреварување
Клуб Сезона Лига Национален куп Лига куп Европа Друго Вкупно
Поделба Асистенции Гола Асистенции Гола Асистенции Гола Асистенции Гола Асистенции Гола Асистенции Гола
Јонг ПСВ 2016–17[33] Еерсте дивизија 2 0 2 0
2017–18[33] Еерсте дивизија 13 7 13 7
2018–19[33] Еерсте дивизија 11 10 11 10
Total 26 17 26 17
ПСВ 2017–18[33] Ередвајз 1 0 0 0 0 0 1 0
2018–19[33] Ередвајз 16 1 2 1 1 0 0 0 19 2
2019–20[33] Ередвајз 25 7 2 0 11 1 1 0 39 8
2020–21[33] Ередвајз 23 7 1 0 5 4 29 11
2021–22[33] Ередвајз 27 12 4 2 15 7 1 0 47 21
2022–23[33] Ередвајз 14 9 0 0 9 3 1 1 24 13
Total 106 36 9 3 41 15 3 1 159 55
Ливерпулl 2022–23 Премиер лига 0 0 1 0 0 0 1 0
Вкупно во кариерата 132 53 10 3 0 0 41 15 3 1 186 72

Меѓународно[уреди | уреди извор]

Обновено на 9 Декември 2022[34]
Настапи и голови по репрезентација и година
Репрезентација година Асистенции Цели
Холандија 2021 година 4 1
2022 година 10 5
Вкупно 14 6
Обновено на 9 Декември 2022
Резултатите прво го наведуваат бројот на голови на Холандија, колоната за резултати го покажува резултатот по секој гол на Гакпо.[34]
Список на меѓународни голови постигнати од Коди Гакпо
бр. Датум Место на одржување капа Противник Резултат Резултат Конкуренција Ref.
1 4 септември 2021 година Филипс Стадион, Ајндховен, Холандија 3  Црна Гора 4–0 4–0 Квалификации за Светското првенство ФИФА 2022 година [35]
2 14 јуни 2022 година Де Куип, Ротердам, Холандија 7  Велс 2–0 3–2 2022–23 УЕФА Лига на нации А [36]
3 22 септември 2022 година Стадион Народови, Варшава, Полска 8  Полска 1–0 2–0 2022–23 УЕФА Лига на нации А [37]
4 21 ноември 2022 година Стадион Ал Тумама, Доха, Катар 10  Сенегал 1–0 2–0 Светско првенство во ФИФА 2022 година [38]
5 25 ноември 2022 година Меѓународниот стадион Калифа, Доха, Катар 11  Еквадор 1–0 1–1 Светско првенство во ФИФА 2022 година [39]
6 29 ноември 2022 година Стадион Ал Бајт, Ал Хор, Катар 12  Катар 1–0 2–0 Светско првенство во ФИФА 2022 година [40]

Почести[уреди | уреди извор]

ПСВ

Индивидуално

 • Холандски фудбалер на годината: 2021–22[45]
 • Играч на месецот во Ередивизија: септември 2022 година,[46] октомври 2022 година[47]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Boeringa, Reon (9 October 2019). „Cody Gakpo: van Stratum naar de spotlights“. Voetbal International (холандски).
 2. 2,0 2,1 Elfrink, Rik (1 June 2019). „Cody Gakpo leeft de droom van bijna elke Eindhovense jongen“. Eindhovens Dagblad (холандски).
 3. „Ghana coach reveals talks with Dutch players“. Football Oranje. 17 October 2019.
 4. „EXCLUSIVE: Ghanaian sensation Cody Gakpo extends contract with Dutch giants PSV Eindhoven“. Kickgh.com. 12 September 2019. Архивирано од изворникот на 2019-11-09. Посетено на 2023-01-15.
 5. „Game Report“. worldfootball.net. 4 November 2016.
 6. „Gakpo bezorgt Jong PSV driepunter“ (холандски). PSV. 19 January 2018.
 7. 7,0 7,1 7,2 7,3 7,4 7,5 „Cody Gakpo » Club matches“. worldfootball.net. Посетено на 17 August 2021.
 8. „Geboren Eindhovenaar Cody Gakpo maakt officiële debuut in eerste elftal“. PSV.supporters.nl. 25 February 2018. Посетено на 9 August 2022.
 9. Elfrink, Rik (3 December 2018). „Jong PSV maakt met grootse Gakpo schroot van de aspiraties van Go Ahead Eagles“. Eindhovens Dagblad (холандски).
 10. Velthoven, Florian van (21 December 2018). „Gakpo en Piroe zijn nieuwe groeibriljantjes van PSV: 'Hoofdmacht halen is realistischer geworden' (холандски). Omroep Brabant.
 11. „Dutch Eredivisie“. Sky Sports. Посетено на 17 August 2021.
 12. Beek, Yvonne van (3 February 2019). „Aanvoerder De Jong trots op honderdste doelpunt: 'Fantastisch in vijf seizoenen PSV'. Eindhovens Dagblad (холандски).
 13. Elfrink, Rik (13 September 2020). „PSV pakt belangrijke uitzege in Groningen, met dank aan Cody Gakpo“. Brabants Dagblad (холандски).
 14. „PSV cruise to a 5–1 win over NS Mura“. PSV. 24 September 2020. Архивирано од изворникот на 2023-01-02. Посетено на 2023-01-15.
 15. „Rosenborg BK – PSV“ (холандски). PSV. 26 August 2014.
 16. „PSV VS. AJAX 2–1“. Soccerway. Perform Group. Посетено на 29 May 2022.
 17. „Gakpo stars as PSV hit seven past Volendam“. Football Oranje. 31 August 2022.
 18. „Liverpool reach agreement for Cody Gakpo transfer“. Liverpool F.C. 28 December 2022. Посетено на 28 December 2022.
 19. „Cody Gakpo: Liverpool reach agreement with PSV Eindhoven to sign forward“. BBC Sport. 28 December 2022. Посетено на 28 December 2022.
 20. Matthews, Callum (7 January 2023). „Liverpool 2-2 Wolverhampton Wanderers“. BBC Sport. Посетено на 7 January 2023.
 21. „Netherlands coach eyes Ghanaian youngster Gakpo“. Dailymailgh. 14 August 2019. Посетено на 9 August 2022.
 22. „Ghanaian striker Cody Gakpo delighted to sign new long-term deal with PSV Eindhoven“. GhanaWeb. 29 December 2020. Посетено на 9 August 2022.
 23. „Cody Gakpo Jeugd mannen onder 18“. Royal Dutch Football Association. Посетено на 9 August 2022.
 24. „Cody Gakpo Jeugd mannen onder 19“. Royal Dutch Football Association. Посетено на 9 August 2022.
 25. „Cody Gakpo Jeugd mannen beloftenelftal“. Royal Dutch Football Association. Посетено на 9 August 2022.
 26. „Cody Gakpo Jong Oranje“. Royal Dutch Football Association. Посетено на 9 August 2022.
 27. „Frank de Boer maakt EK-selectie bekend“ (холандски). Royal Dutch Football Association. 26 May 2021. Посетено на 26 May 2021.
 28. „Gakpo schrijft historie met Oranje-debuut“. Voetbal International (холандски). 21 June 2021.
 29. „Late goals give Dutch victory over Senegal“. BBC Sport. Посетено на 29 November 2022.
 30. „Valencia scores as Ecuador draw with Netherlands“. BBC Sport. Посетено на 29 November 2022.
 31. „Gakpo nets again as Dutch beat Qatar to top group“. BBC Sport. Посетено на 29 November 2022.
 32. Wise, Talia (9 December 2022). „Dutch Stars Depay, Gakpo Stand for Christ During FIFA World Cup: 'We Are Thankful to God'. Посетено на 29 December 2022.
 33. 33,0 33,1 33,2 33,3 33,4 33,5 33,6 33,7 33,8 „C. Gakpo: Summary“. Soccerway. Perform Group. Посетено на 1 January 2023.
 34. 34,0 34,1 Cody Gakpo на National-Football-Teams.com
 35. „Netherlands vs. Montenegro 4–0: Summary“. Soccerway. Perform Group. Посетено на 1 January 2013.
 36. „Netherlands vs. Wales 3–2: Summary“. Soccerway. Perform Group. Посетено на 1 January 2013.
 37. „Poland vs. Netherlands 0–2: Summary“. Soccerway. Perform Group. Посетено на 1 January 2013.
 38. „Senegal vs. Netherlands 0–2: Summary“. Soccerway. Perform Group. Посетено на 1 January 2013.
 39. „Netherlands vs. Ecuador 1–1: Summary“. Soccerway. Perform Group. Посетено на 1 January 2013.
 40. „Netherlands vs. Qatar 2–0: Summary“. Soccerway. Perform Group. Посетено на 1 January 2013.
 41. „PSV KAMPIOEN“. Fox Sports (холандски).
 42. „PSV verrast Ajax met twee goals vlak na rust en wint KNVB-beker“. Nederlandse Omroep Stichting. 17 April 2022. Посетено на 30 December 2022.
 43. „Super Cup“. Soccerway. Посетено на 10 August 2021.
 44. „Ajax – PSV“. PSV. 30 July 2022. Архивирано од изворникот на 2022-09-23. Посетено на 30 July 2022.
 45. „Cody Gakpo voetballer van het jaar: 'Heel trots' (холандски). 17 May 2022.
 46. „Cody Gakpo named as Eredivisie Player of the Month for September“. Eredivisie. 30 September 2022. Посетено на 9 November 2022.
 47. „Cody Gakpo is the Eredivisie Player of the Month for the second month running“. Eredivisie. 4 November 2022. Посетено на 9 November 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 • Профил на веб-страницата на Ливерпул
 • Профил на веб-страницата на Кралската фудбалска асоцијација на Холандија (на холандски)
 • Коди Гакпо – Профил на сајтот на УЕФА