Прејди на содржината

НШ Мура

Од Википедија — слободната енциклопедија
НШ Мура
Целосно имеФудбалска школа Мура
Nogometna šola Mura
ПрекарЦрно-белите (Črno-beli)
Основан14 мај 2012; пред 12 години (2012-05-14)
ЛокацијаМурска Собота, Словенија
СтадионФазанерија
Капацитет4.506
ПретседателРоберт Кузмич
ТренерДамир Чонтала
ЛигаПрва словенечка фудбалска лига
2020/211.
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои

Фудбалска школа Мура (словенечки: Nogometna šola Mura), вообичаено познат како НШ Мура или едноставно Мура — словенечки фудбалски клуб кој игра во градот Мурска Сабота и се натпреварува во словенечката Прва лига. Клубот е основан во 2012 година. Домашен терен на клубот е Градскиот стадион Фазанерија со капацитет од 4.506 седишта.

Клубот започна да се натпреварува во четвртиот степен на словенечкиот фудбал во 2013 година, а беше промовиран во првата лига во 2018 година. Во 2020 година, Мура го освои својот прв голем трофеј по освојувањето на Фудбалскиот куп на Словенија. Една година подоцна станаа шампиони на словенечката прва лига. Со прекарот „Црно-белите“ (словенечки: Čarno-bejli), тие своите домашни натпревари ги играат во црни дресови со бели риги, а на гостински терен во целосно бели дресови.