Квалификации за Светско првенство во фудбал 2022

Од Википедија — слободната енциклопедија
Квалификации за Светско првенство 2022
2022 FIFA World Cup qualification
Податоци за првенството
Датум на одржување6 јуни 2019 – јуни 2022
Екипи206 (од 6 конфедерации)
Статистики на првенството
Број на натпревари865
Постигнати голови2424 (2.8 по натпревар)
Гледачи8.912.978 (10.304 по натпревар)
ГолгетерОбединети Арапски Емирати Али Мабхут
(14 гола)
2018
2026


Квалификации за Светско првенство во фудбал 2022фудбалско напреварување кое се состоело од серија на турнири организирани од шестте конфедерации на ФИФА, во кое 206 репрезентации членки на ФИФА се натпреварувале за 31 место кое овозможува настап на Светското првенство 2022 кое ќе се одржи во Катар. Последното 32-ро место на првенство било за репрезентацијата на Катар која како домаќин имала обезбеден директен пласман на првенството.

Квалификациите започнале на 6 јуни 2019 година, кога првиот натпревар бил одигран помеѓу Монголија и Брунеи, а првиот гол го постигна монголскиот играч Норјмугиин Цеденбал, а треба да заврши во јуни 2022 година со меѓуконфедерацискиот плеј-оф. Процесот на квалификации претрпел многубројни одложувања поради Пандемијата на КОВИД-19.

Квалификувани екипи[уреди | уреди извор]

  Репрезентација која се квалификувала на Светското првенство 2022
  Репрезетентација која не се квалификувала на Светското првенство 2022
  Репрезентација дисквалификувана од страна на ФИФА
  Репрезентација која не е членка на ФИФА
Репрезентација Се квалификвале како: Дата на квалификување Број на настапи Последно учество

на СП

Најголем успех

на СП

 Катар Домаќин 2 декември 2010 1
 Германија Победник на групата Ј во УЕФА квалификациите 11 октомври 2021 20 2018 Победник (1954, 1974, 1990 и 2014)
 Данска Победник на групата Ф во УЕФА квалификациите 12 октомври 2021 6 2018 Четвртфинале (1998)
 Бразил Победник на КОНМЕБОЛ квалификациите 11 ноември 2021 22 2018 Победник (1958, 1962, 1970, 1994 и 2002)
 Франција Победник на групата Д во УЕФА квалификациите 13 ноември 2021 16 2018 Победник (1998 и 2018)
 Белгија Победник на групата Е во УЕФА квалификациите 13 ноември 2021 14 2018 Трето место (2018)
 Хрватска Победник на групата Х во УЕФА квалификациите 14 ноември 2021 6 2018 Второ место (2018)
 Шпанија Победник на групата Б во УЕФА квалификациите 14 ноември 2021 16 2018 Победник (2010)
 Србија Победник на групата А во УЕФА квалификациите 14 ноември 2021 134 2018 Четврто место (1930, 1962)5
 Англија Победник на групата И во УЕФА квалификациите 15 ноември 2021 16 2018 Победник (1966)
 Швајцарија Победник на групата Ц во УЕФА квалификациите 15 ноември 2021 12 2018 Четвртфинале (1934, 1938, 1954)
 Холандија Победник на групата Г во УЕФА квалификациите 16 ноември 2021 11 2014 Второ место (1974, 1978 и 2010)
 Аргентина Второпласирани во КОНМЕБОЛ квалификациите 16 ноември 2021 18 2018 Победник (1978 и 1986)
 Иран Победник на групата А во АФК квалификациите 27 јануари 2022 6 2018 Групна фаза (1978, 1998, 2006, 2014 и 2018)
 Јужна Кореја Второпласирани во групата А на АФК квалификациите 1 февруари 2022 11 2018 Четврто место (2002)
 Јапонија Победник на групата Б во АФК квалификациите 24 март 2022 7 2018 Осминафинале (2002, 2010 и 2018)
 Саудиска Арабија Второпласирани во групата Б во АФК квалификациите 24 март 2022 6 2018 Осминафинале (1994)
 Уругвај Третопласирани во КОНМЕБОЛ квалификациите 24 март 2022 14 2018 Победник (1930 и 1950)
 Еквадор Четвртопласирани во КОНМЕБОЛ квалификациите 24 март 2022 4 2014 Осминафинале (2006)
 Канада Првопласирани во КОНКАКАФ квалификациите 27 март 2022 2 2018 Групна фаза (1986)
 Гана Победник во третата рунда на КАФ квалификациите 29 март 2022 4 2014 Четвртфинале (2010)
 Сенегал Победник во третата рунда на КАФ квалификациите 29 март 2022 3 2018 Четвртфинале (2002)
 Португалија Победник во втората рунда на УЕФА квалификациите 29 март 2022 8 2018 Трето место (1966)
 Полска Победник во втората рунда на УЕФА квалификациите 29 март 2022 9 2018 Трето место (1974, 1982)
 Тунис Победник во третата рунда на КАФ квалификациите 29 март 2022 6 2018 Групна фаза (1978, 1998, 2002, 2006 и 2018)
 Мароко Победник во третата рунда на КАФ квалификациите 29 март 2022 6 2018 Осминафинале (1986)
 Камерун Победник во третата рунда на КАФ квалификациите 29 март 2022 8 2014 Четвртфинале (1990)
 САД Третопласирани во 3. круг на КОНКАКАФ квалификациите 30 март 2022 11 2014 Трето место (1930)
 Мексико Второпласирани во 3. круг на КОНКАКАФ квалификациите 30 март 2022 17 2018 Четвртфинале (1970, 1986)
 Велс Победник во втората рунда на УЕФА квалификациите 5 јуни 2022 2 1958 Четвртфинале (1958)
 Австралија Победник во плејофот АФК - КОНМЕБОЛ 13 јуни 2022 6 2018 Осминафинале (2006)
 Костарика Победник во плејофот КОНКАКАФ - ОФК 14 јуни 2022 6 2018 Четвртфинале (2014)

Квалификации[уреди | уреди извор]

АФК[уреди | уреди извор]

Последна фаза на натпреварување (3. круг)[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]
Поз. Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Б
1.  Иран 10 8 1 1 15 4 +11 25
2.  Јужна Кореја 10 7 2 1 13 3 +10 23
3.  ОАР 10 3 3 4 7 7 0 12
4.  Ирак 10 1 6 3 6 12 −6 9
5.  Сирија 10 1 3 6 9 16 −7 6
6.  Либан 10 1 3 6 5 13 −7 6
  Иран Јужна Кореја ОАР Ирак Сирија Либан
Иран  1–1 1–0 1–0 1–0 2–0
Јужна Кореја  2–0 1–0 0–0 2–1 1–0
ОАР  0–1 1–0 2–2 2–0 0–0
Ирак  0–3 0–3 1–0 1–1 0–0
Сирија  0–3 0–2 1–1 1–1 2–3
Либан  1–2 0–1 0–1 1–1 0–3
Група Б[уреди | уреди извор]
Поз. Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Б
1.  Саудиска Арабија 10 7 2 1 12 6 +6 23
2.  Јапонија 10 7 1 2 12 4 +8 22
3.  Австралија 10 4 3 3 15 9 +6 15
4.  Оман 10 4 2 4 11 10 +1 14
5.  Кина 10 1 3 6 9 19 −10 6
6.  Виетнам 10 1 1 8 8 19 −11 4
  Саудиска Арабија Јапонија Австралија Оман Кина Виетнам
Саудиска Арабија  1–0 1–0 1–0 3–2 3–1
Јапонија  2–0 2–1 0–1 2–0 1–1
Австралија  0–0 0–2 3–1 3–0 4–0
Оман  0–1 0–1 2–2 2–0 3–1
Кина  1–1 0–1 1–1 1–1 3–2
Либан  0–1 0–1 0–1 0–1 3–1
Плејоф за 5.место (4. круг)[уреди | уреди извор]
Тим 1  Резултат  Тим 2
ОАР  1–2  Австралија

Австралија се квалификувала за интерконфедерациски плејоф, против петтопласираната репрезентација во КОНМЕБОЛ квалификациите.

КАФ[уреди | уреди извор]

КАФ објавил на 10 јули 2019 година, дека ќе го врати форматот користен во квалификациите за Светското првенство 2014.

  • Прв круг: Дваесет и осум екипи (рангирани од 27–54. место) добиваат свој противник со кој играат двомеч дома и гости. Четиринаесетте победници се пласираат во вториот круг.
  • Втор круг: Четириесет екипи (екипите рангирани од 1–26. место и четиринаесет победници во првото коло) биле поделени во десет групи од четири екипи за да играат помеѓусебе по Бергеров систем (секој против секого) по два натпревари дома и гости. Десетте победници на групите се пласирале во третиот круг.
  • Трет круг: Десетте екипи кои го минале вториот круг добиваат свој противник со кој двомеч дома и гости. Петте победници во петте двомеча се пласираат на Светското првенство.

Последна фаза на натпреварување (3. круг)[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Египет  1–1 (1–3 п)  Сенегал 1–0 0–1 (прод.)
Камерун  2–2 (гг)  Алжир 0–1 2–1 (прод.)
Гана  1–1 (гг)  Нигерија 0–0 1–1
ДР Конго  2–5  Мароко 1–1 1–4
Мали  0–1  Тунис 0–1 0–0

КОНКАКАФ[уреди | уреди извор]

  Репрезентацијата се пласирала директно на ФИФА СП 2022.
  Репрезентацијата се квалификувала за интерконфедерациски плејоф.
Поз. Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Б
1.  Канада 14 8 4 2 23 7 +16 28
2.  Мексико 14 8 4 2 17 8 +9 28
3.  САД 14 7 4 3 21 10 +11 25
4.  Костарика 14 7 4 3 13 8 +5 25
5.  Панама 14 6 3 5 17 19 -2 21
6.  Јамајка 14 2 5 7 12 22 −10 11
7.  Ел Салвадор 14 2 4 8 8 18 −10 10
8.  Хондурас 14 0 4 14 7 26 −19 4
  Канада Мексико САД Костарика Панама Јамајка Ел Салвадор Хондурас
Канада  2–1 2–0 1–0 4–1 4–0 3–0 1–1
Мексико  1–1 0–0 0–0 1–0 2–1 2–0 3–0
САД  1–1 2–0 2–1 5–1 2–0 1–0 3–0
Костарика  1–0 0–1 2–0 1–0 1–1 2–1 2–1
Панама  1–0 1–1 1–0 0–0 3–2 2–1 1–1
Јамајка  0–0 1–2 1–1 0–1 0–3 1–1 2–1
Ел Салвадор  0–2 0–2 0–0 1–2 1–0 1–1 0–0
Хондурас  0–2 0–1 1–4 0–0 2–3 0–2 0–2

КОНМЕБОЛ[уреди | уреди извор]

ОФК[уреди | уреди извор]

УЕФА[уреди | уреди извор]