Квалификации за Светско првенство во фудбал 2022 - КОНМЕБОЛ

Од Википедија — слободната енциклопедија
КОНМЕБОЛ квалификации за СП 2022
2022 FIFA World Cup qualification (CONMEBOL)
Податоци за првенството
Датум на одржување8 октомври 2020 - 29 март 2020
Екипи10 (од 1 конфедерација)
Статистики на првенството
Број на натпревари10
Постигнати голови36 (3.6 по натпревар)
ГолгетерПеру Андре Кариљо
Бразил Нејмар
Уругвај Луис Суарес
(сите по 3 гола)
2018
2026


Квалификации за Светско првенство во фудбал 2022 - КОНМЕБОЛ е фудбалско натпреварување кое се игра во склоп на квалификациите за Светското фудбалско првенство 2022 кое ќе се одржи во Катар. Во квалификациите учествувале 10 екипи членки на КОНМЕБОЛ конфедерацијата, а на завршниот турнир ќе можат да се пласираат директно 4 репрезентации и една репрезентација преку баражот.[1]

Формат на натпреварување[уреди | уреди извор]

Структурата на квалификациите останала иста како и во претходните шест изданија на квалификациите на конфедерацијата КОНМЕБОЛ. Десет екипи играат по Бергеров ситем на натпреварување. Четирите најдобри екипи ќе се квалификуваат за Светското првенство 2022, додека петтопласираната екипа ќе игра интерконтинентален бараж против репрезентација од другите конфедерации.

Натпреварите биле утврдени со ждрепка што се одржала на 17 декември 2019 година, во 10:00 часот парагвајско време, во Луке, Парагвај.[2][3][4][5][6]

Првично, Аргентина и Бразил автоматски биле позиционирани како тим 4, односно како тим 5, како би се осигурало ниеден друг тим да не би играл против овие два тима едноподруго во таканаречено двојно коло.[7] Сепак, одлуката подоцна била променета на 16 ноември 2019 година од Советот на КОНМЕБОЛ, со што ждрепката била оставена целосно отворена.[8]

Советот на КОНМЕБОЛ ја одобрил употреба на video assistant referee системот за натпреварите од квалификациите.[9]

Учесници во квалификациите[уреди | уреди извор]

Сите репрезентации членки на КОНМЕБОЛ конфедерацијата учествувале во квалификациите за СП 2022.

Позиција на
извлекување
Репрезентација ФИФА ранг
на почетокот
на квалификациите[10]
1  Уругвај 6
2  Колумбија 10
3  Перу 22
4  Бразил 3
5  Венецуела 25
6  Боливија 75
7  Парагвај 40
8  Аргентина 9
9  Чиле 17
10  Еквадор 64

Табела[уреди | уреди извор]

Поз. Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Б
1.  Бразил 10 9 1 0 22 3 +19 28
2.  Аргентина 10 6 4 0 18 6 +12 22
3.  Еквадор 11 5 1 5 20 13 +7 16
4.  Уругвај 11 4 4 3 13 13 0 16
5.  Колумбија 11 3 6 2 16 16 0 15
6.  Парагвај 11 2 6 3 9 13 −4 12
7.  Перу 11 3 2 6 10 18 −8 11
8.  Чиле 11 2 4 5 11 14 −3 10
9.  Боливија 11 2 3 6 13 25 −12 9
10.  Венецуела 11 2 1 8 8 19 −11 7
  Бразил Аргентина Еквадор Уругвај Колумбија Парагвај Перу Чиле Боливија Венецуела
Бразил  2–2 3–0 2–1 3–0 3–0 3–0 2–0 5–0 3–1
Уругвај  1–4 0–0 3–0 1–0 3–0 4–0 2–1 4–2 3–0
Аргентина  1–1 1–0 3–0 0–0 1–0 0–1 0–2 2–0 1–1
Колумбија  1–1 2–2 0–1 2–0 0–0 1–2 3–1 1–0 2–0
Перу  0–2 2–1 2–2 1–1 3–4 1–0 2–1 2–1 2–2
Чиле  2–0 3–1 1–2 1–1 2–1 0–3 2–1 3–0 3–1
Парагвај  2–2 1–2 0–0 0–1 1–4 2–1 2–1 2–1 0–1
Еквадор  0–3 2–1 1–3 0–2 1–2 3–0 2–2 2–0 3–0
Боливија  0–0 0–2 2–0 2–3 0–3 1–0 1–0 2–2 4–2
Венецуела  0–2 0–0 2–2 0–0 2–2 1–4 0–1 1–3 5–0


Натпревари[уреди | уреди извор]

1. коло[уреди | уреди извор]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Current allocation of FIFA World Cup™ confederation slots maintained“. FIFA.com. Архивирано од изворникот на 2017-11-16. Посетено на 9 август 2015.
  2. „FIFA World Cup 2022 qualifiers: draws to take centre stage in South America and Africa“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 11 December 2019. Посетено на 11 December 2019.
  3. „Se viene el sorteo oficial de las Eliminatorias Sudamericanas para la Copa Mundial de la FIFA QATAR 2022“. CONMEBOL. 19 November 2019.
  4. „Eliminatorias sudamericanas 2022: cuándo empiezan, fechas y partidos“. Goal.com. 29 November 2019.
  5. „RELIVE: Preliminary Draw for CONMEBOL Qatar 2022 qualifiers“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 17 December 2019. Посетено на 17 December 2019.
  6. „El calendario de partidos de las Eliminatorias más emocionantes del mundo“ [The calendar of matches of the most exciting qualifiers in the world]. CONMEBOL. 17 December 2019. Посетено на 17 December 2019.
  7. „Se sortean las Eliminatorias Sudamericanas al Mundial de la FIFA – Qatar 2022“ [FIFA World Cup – Qatar 2022 South American Qualifiers to be drawn]. CONMEBOL.com. 11 December 2019. Архивирано од изворникот на 14 December 2019.
  8. „El Sorteo de Eliminatorias CONMEBOL para el Mundial FIFA Qatar 2022 contará con bolillas indiferenciadas para todas las selecciones“ [The CONMEBOL qualifying draw for the FIFA World Cup Qatar 2022 will feature undifferentiated balls for all teams]. CONMEBOL. 16 December 2019. Посетено на 17 December 2019.
  9. „Se aplicará el VAR en todos los encuentros clasificatorios para el Mundial FIFA Qatar 2022“. CONMEBOL.com. 14 February 2020.
  10. „FIFA Men's Ranking – September 2020 (FIFA)“. FIFA.com. 17 September 2020. Архивирано од изворникот на 2020-11-18. Посетено на 2020-10-21.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]