Фудбалска репрезентација на Демократска Република Конго

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
 Демократска Република Конго
Сојуз Конгоанската фудбалска федерација
Конфедерација КАФ (Африка)
Селектор Демократска Република Конго Флорен Ибенге
Капитен Јусуф Мулумбу
Најдобар стрелец Шабани Нонда (20)
Домашен стадион Стад де Мартир
ФИФА код COD
ФИФА моментално рангирање 57 (јануари 2015)
ФИФА највисоко рангирање 51 (септември 2003)
ФИФА најниско рангирање 133 (октомври 2011)
Домашни бои
Гостински бои
Прв меѓународен натпревар
Flag of Congo Free State.svg Белгиско Конго 3–2 Северна Родезија
(Белгиско Конго, 1948)
Најголема победа
 Демократска Република Конго 10–1 Замбија 
(Киншаса, ДР Конго; 22 ноември 1969)
Најлош пораз
 Југославија 9–0 Flag of Zaire.svg Заир
(Гелзенкирхен, Германија; 18 јуни 1974)
Светско првенство
Учества 1 (прв пат во 1974)
Најдобар резултат прва фаза 1974
Африкански куп на нации
Учества 15 (Првпат во во 1965)
Најдобар резултат победници, 1968 и 1974

Фудбалската репрезентација на Демократска Република Конго ја претставува Демократска Република Конго на меѓународни фудбалски натпреварувања и е под контрола на Конгоанската фудбалска федерација (Fédération Congolaise de Football-Association ). Репрезентацијата има прекар The Leopards (македонски: Леопардите).

Репрезентацијата на Демократска Република Конго петнаесет пат учествувала на Африканскиот куп на нации. Најдобар пласман остварила во 1968 и 1974 година кога биле победници. До сега имаат еден настап на Светските првенства и тоа во 1974 година во Западна Германија. Официјален стадион на репрезентацијата е Стад де Мартир.