Белек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Белек
Гратче
Местоположбата на Белек во Турција.
Местоположбата на Белек во Турција.
Држава Турција
ОбластСредоземна
ПокраинаАнталија
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Поштенски код07x xx
Повик. бр.(0090)+ 242
Регистарски таблички07
Мреж. местоwww.belekweb.com
Реплика на брод на плажа на Белек
Голф голф Глорија во Белек

Белек кој има своја општина и се наоѓа Серик во турската провинција Анталија . Месното население варира помеѓу од 750 до 10 000 жители во ниска и висока сезона, соодветно.[се бара извор] [ бара извор ] Белек е еден од центрите на турската туристичка индустрија и е таков дом на повеќе од триесет и четири ѕвезди и пет ѕвезди, како и многу други сместувачки, услуги и забавни објекти.