Бишофсхофен

Координати: 47°25′2″N 13°13′10″E / 47.41722° СГШ; 13.21944° ИГД / 47.41722; 13.21944
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бишофсхофен
Bischofshofen
Поглед над Бишофсхофен и Пол-Аусерлајтнер-Шанце
Поглед над Бишофсхофен и Пол-Аусерлајтнер-Шанце
Грб на Бишофсхофен
Бишофсхофен is located in Австрија
Бишофсхофен
Бишофсхофен
Местоположба во Австрија.
Координати: 47°25′2″N 13°13′10″E / 47.41722° СГШ; 13.21944° ИГД / 47.41722; 13.21944
Држава Австрија
ПокраинаСалцбург
ОкругСанкт Јохан во Понгау
Површина
 • Вкупна49,61 км2 (19,15 ми2)
Надм. вис.&10000000000000544000000544 м
Население (2020)
 • Вкупно10.540
 • Густина210/км2 (550/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5500
Повик. бр.06462
Рег. таб.JO

Бишофсхофен (германски: Bischofshofen) — град и општина во округот Санкт Јохан во Понгау во австриската сојузна покраина Салцбург. Тој е важен сообраќаен јазол сместен на железничката линија Салцбург-Тирол и на автопатот Тауерн, главна автопатска рута што го преминува главниот синџир на Алпите.

Географија[уреди | уреди извор]

Бишофсхофен се наоѓа во северните варовнички Алпи, во долината на реката Салзах, околу 50 км јужно од главниот град на државата Салцбург. Опкружен е со масивот Хохкениг на запад, дел од Берхтесгаденските Алпи, Тененските Планини на североисток и Салцбуршките шкрилести Алпи на југоисток.

Општинската област ги опфаќа катастарските заедници Бишофсхофен, Бухберг, Хајдберг и Винкл.

Населени места во Бишофсхофен:[уреди | уреди извор]

 • Бишофсхофен (7.134)
 • Митербергхутен (1.323)
 • Лајдерег (488)
 • Бухберг (440)
 • Кројцберг (263)
 • Алпфахрт (149)
 • Гејнфелд (109)
 • Хајдберг (98)
 • Винкл (83)
 • Астен (50)

Историја[уреди | уреди извор]

Во неолитот, локалните келтски племиња ископувале бакар и сол во блиските ридови. Подоцна, Келтите биле освоени или асимилирани во проширувањето на Римското Царство, кога областа била инкорпорирана во провинцијата Норикум. Во 3/4 век, римски пат водел од долината Салзах до Радштат на реката Енс.

Во 8 век, баварските племиња го населиле регионот, промовирани од војводите Агилолфинг и бискупот Руперт од Салцбург. Областа Понгау првпат била спомната во акт од 711 година, кога бил основан манастир преку милоста на Салцбуршките архиепископи и благородничкото семејство од Обералм. Словенските племиња подоцна го уништиле овој манастир. Самото село Ховен првпат се појавило во 1151 година. Во 12 век, архиепископот од Салцбург ја подарил денешната црква Свети Максмилијан со распетието на Свети Руберт обложено со злато и скапоцени камења.[1]

Сместено јужно од долината Салцбург Верфен, Бишофсхофен добил пазарни права во 14 век и станал административен центар и резиденција на епископите од Кимзе. Таа опаднала низ турбулентниот 16 век со природните катастрофи, економскиот пад и религиозните војни, што кулминирало со германската селанска војна од 1525–26 година. Повеќе од две третини од локалното население биле протерани за време на контрареформациските мерки поттикнати од принцот-архиепископ гроф Леополд Антон фон Фирмијан од 1731 година наваму. Многу од протестантите од Салцбург пронашле нов дом во Источна Прусија.

Конечно Бишофсхофен повторно се појавил како железнички центар со изградбата на железничката линија Салцбург-Тирол кон крајот на 19 век.[2] Во 1900 година бил подигнат на статус на пазарен град, а градски привилегии добил на 24 септември 2000 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Publishing, D. K. (2010-05-03). DK Eyewitness Travel Guide: Austria (англиски). Penguin. ISBN 978-0-7566-7401-4.
 2. „Bischofshofen, Austria : Travel Guide for Bischofshofen, Salzburg“. www.visit-salzburg.net. Посетено на 2022-07-28.