Санкт Јохан во Понгау (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Санкт Јохан во Понгау (округ)
Bezirk St. Johann im Pongau
Округ
Salzburg Pongau.png
ДржаваАвстрија
Сојузна покраинаСалцбург
Број на општини25
Површина
 • Вкупна1,755,37 км2 (0,67.775 ми2)
Население (2001)
 • Вкупно77,872
 • Густина44/км2 (110/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01:00)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+02:00)

Санкт Јохан во Понгау (германски: Bezirk St. Johann im Pongau) — административен округ (Бецирк) во сојузната покраина Салцбург, Австрија и во склад со регионот Понгау. Површината на округот е 1.755,37 км², со население од 77.872 (15 мај 2001 година) и густина на населеност 44 лица на км². Административен центар на округот е Санкт Јохан во Понгау.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Поглед на Бад Хофгаштајн во зима

Округот е поделен на 25 општини, од кои три се градови, а седум од нив се пазарни градови.

Градови[уреди | уреди извор]

 1. Бишофсхофен (10.087)
 2. Радштат (4.710)
 3. Санкт Јохан во Понгау (10.260)

Пазарни градови[уреди | уреди извор]

 1. Алтенмаркт во Понгау (3.486)
 2. Бад Хофгаштајн (6.727)
 3. Вагрејн (3.127)
 4. Верфен (3.085)
 5. Гросарл (3.634)
 6. Санкт Веит во Понгау (3.330)
 7. Шварзах во Понгау (3.526)

Општини[уреди | уреди извор]

 1. Бад Гастајн (5.838)
 2. Верфенвенг (766)
 3. Голдег (2.216)
 4. Дорфгаштајн (1.649)
 5. Ебен во Понгау (2.005)
 6. Клајнарл (743)
 7. Мулбах на Хочкониг (1.629)
 8. Пфарверфен (2.174)
 9. Санкт Мартин на Тененгбирге (1.406)
 10. Унтертауерн (453)
 11. Филцмос (1.352)
 12. Флахау (2.625)
 13. Форстау (515)
 14. Хутау (1.555)
 15. Хутшлаг (974)

Поврзано[уреди | уреди извор]