Радштат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Радштат
Radstadt
Поглед на Радштат
Поглед на Радштат
Грб на Радштат
Радштат is located in Австрија
Радштат
Радштат
Местоположба во Австрија.
Координати: 47°23′N 13°28′E / 47.383° СГШ; 13.467° ИГД / 47.383; 13.467Координати: 47°23′N 13°28′E / 47.383° СГШ; 13.467° ИГД / 47.383; 13.467
Држава Австрија
ПокраинаСалцбург
ОкругСанкт Јохан во Понгау
Површина
 • Вкупна60,82 км2 (23,48 ми2)
Надм. вис.&10000000000000858000000858 м
Население (2020)
 • Вкупно4.823
 • Густина79/км2 (210/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5550

Радштат (германски: Radstadt) — историски град и општина во округот Санкт Јохан во Понгау во австриската сојузна покраина Салцбург.

Географија[уреди | уреди извор]

Градот е дел од регионот Салцбург Понгау. Сместен е во долината на реката Енс, во близина на вливот во нејзината притока Таурах, во подножјето на планината Росбранд, дел од Салцбургшките Алпи. На југ, патот оди паралелно со потокот Таурах до Унтертауерн, ски-центарот Обертауерн и преминот Радштадтер Тауерн на 1.738 метри надморска височина, што ја означува границата со регионот Лунгау. На исток, патот Енстал води до Шладминг во Горна Штаерска.

Населени места во Радштат:[уреди | уреди извор]

  • Лобенау
  • Мандлинг
  • Радштат
  • Хоген
  • Швемберг